אחיו של דניאל מעוז: "אני צרחתי, הוא שיחק משחק"

השנתיים האחרונות של ניר מעוז היו שרשרת של טרגדיות. זה החל ביום הנורא שבו מצא את גופות הוריו בביתם, אחר כך ההלם שהכה בו כשנודע לו שאחיו התאום דניאל מואשם במעשי הרצח, והרגע בו הופתע כשהאח דניאל טען כי הוא הרוצח. עכשיו הוא מציג את סיפורו

אחד המשפטים הדרמטיים ביותר בתולדות המדינה הגיע השבוע לסיומו, עם הרשעתו של דניאל מעוז ברצח הוריו ועונש המאסר שנגזר עליו - שני מאסרי עולם. עבור שלושת אחיו של דניאל, השנתיים האחרונות, במהלכן התקיים משפטו, היו שרשרת של טרגדיות. "הוא רצח את אבא ואמא שלנו בשביל כסף", מספר ניר, אחיו של דניאל, "מדובר ברוצח פסיכופת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התאומים הקטנים דני וניר מעוז היו אחים קטנים לגיא ותמר. ניתן להגיד עליהם שהם היו משפחה מושלמת. ההורים נורית עבדה בתפקיד ניהולי בפרקליטות ונח ניהל מרפאת שיניים. הם גידלו את ילדיהם בשכונת רמות בירושלים. "כבר בחטיבת הביניים דניאל התגלה כאדם לא כל כך אכפתי, נרקסיסט, שחצן שלא נעים לסביבה. לא הייתה בינינו את הקרבה המיוחדת הזאת שאמורה להיות בין תאומים", אומר ניר.

משפחה מושלמת. משפחת מעוז (חדשות 2)
"התקשרו אליי מהעבודה של אבא שלי ואמרו שהוא לא הגיע", משחזר ניר את היום בו נמצאו גופותיהם של הוריו בדירתם בירושלים, "חייגתי לאבא ולאמא שלי והם לא ענו. התקשרתי גם אליו, לרוצח הזה והוא שיחק משחק, עשה הצגה. הוא היה נשמע מופתע בטלפון. החלטתי שאני מתחיל לנסוע לבית ברמות. אני מתקרב לעלייה לרמות ובמצב הזה כבר הייתי בכזו אימה שאני חושב שכמעט גמגמתי. אמרתי לדניאל שיישאר איתי על הקו כדי שאעדכן אותו מה קורה".

תמונות הוריו הדקורים, שמצא זה לצד זה בתוך שלוליות הדם כבר הודחקו, אבל ניר מעוז עדיין לא מצליח לשכוח את הריח כשנכנס לדירתם בירושלים. "היה ריח כזה של אקונומיקה שיצא מהבית כמו בום. זה היה ממש כמו הדף לפנים מרוב שהיה שם ריח חזק של חומרי ניקוי", מספר ניר על רגעי האימה, "דניאל עדיין היה איתי על הקו. אני נכנס פנימה וצורח והוא עדיין איתי על הקו".

"הוא רצח את אבא ואמא שלנו בשביל כסף"

חשדו כבר בשבעה, תמר וניר מעוז (חדשות 2)
באותו הרגע הבין ניר שאחיו התאום הוא רוצח. "ישבתי בבית של השכנה, כולי רועד. עברה כבר שעה וחצי לפחות מהשיחה הראשונה שלי איתו בטלפון. אנשים התחילו להגיע מתל אביב וממקומות רחוקים. אותם בני משפחה וחברים הגיעו לפניו. אני לא יודע מה הוא עשה בזמן הזה, אולי השמיד ראיות והחליף בגדים. כשהוא הגיע, קמתי אליו כדי לחבק אותו. והוא היה נראה לי מאוד שליו, כאילו כלום לא קרה. הוא מחבק אותי ושואל אותי 'ניר מה קרה?'. היה בטון שלו משהו מאוד מוזר".

במהלך השבעה התחילו תמר וניר לחשוד כי אחיהם מעורב במעשה. "לאורך השבעה ועד לרגע המעצר של דני, שיתפנו את המשטרה בחשש שלנו. התבקשנו לשמור איתו על פאסון ולהיות רגועים מולו ולא לחשוף בפניו את החשדות שלנו", מספרת תמר.

דניאל נעצר והכחיש. בהתחלה טען כי לא היה כלל בדירת הוריו אך אחרי שעימתו אותו עם די.אן.איי שנמצא בזירה הוא החליף את גרסתו ואמר כי נאבק עם הרוצח. במהלך החקירה התברר כי ניר ודניאל הם תאומים זהים ובעלי אותו מבנה די.אן.איי. הידיעה הזאת גרמה לדניאל לשנות שוב את גרסתו והפעם טען כי ניר, אחיו התאום, הוא הרוצח. "פתאום הוא הצביע עליי בבית המשפט ואמר לי 'ניר אני אומר לך שאתה רצחת את ההורים שלך'. הייתי בהלם מוחלט לא האמנתי שאני נמצא בסיטואציה הזאת".

"התרגלנו לעניין הזה שכל דיון הוא יעשה הצגה", מסביר ניר, "ידענו זה בטח יקרה גם בהכרעת הדין. מראש אמרתי לעצמי שאני לא מגיב. אני חושב שגם התעלמות כלפיו יש בה אמירה. הוא רצח את אבא ואמא שלנו בשביל כסף". 

לגבי טענתו של ניר כי היה על עורכי הדין של אחיו להימנע מלהאשימו ברצח, נמסר מהסנגוריה הציבורית כי "אסור לסניגור להימנע מלהביא לבית המשפט טענות שיכולות לעורר ספק ולערער את ראיות התביעה. זוהי חובת הנאמנות ללקוח שהיא מנשמת אפו של מקצוע עריכת הדין. דניאל מעוז העלה בפני סנגוריו את הגרסה כי אחיו, ניר, הוא הרוצח.מרגע שהועלתה בפני הסניגורים גרסה זו, הייתה זו חובתם המקצועית להביא אותה בפני בית המשפט".