ראש מח"ש על פרשות המשטרה: "הסכר נפרץ"

עו"ד אורי כרמל, העומד בראש המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים, התייחס לטלטלה שעוברת על הארגון. "סביבת העבודה תהפוך לבטוחה ונקיה מהטרדות מיניות". עוד הוסיף: "תהליך ניקוי האורוות המתרחש לנגד עיננו"

ראש מח"ש על המשטרה: "הסכר נפרץ" (פלאש 90)

כיממה לאחר שנחשף דבר חקירתו של סגן המפכ"ל ניצב ניסים מור בגין חשדות לביצוע עבירות מין בתשע שוטרות לפחות, קיימו הבוקר (שלישי) ראש המחלקה לחקירות שוטרים עו"ד אורי כרמל, המפכ"ל רב-ניצב יוחנן דנינו, פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה תדרוך עיתונאים בסינמטק בירושלים. "אנו מאמינים גדולים באהבה", אמר כרמל, "אך אין בין הסיפורים שמגיעים אלינו למחלקה לבין רומן או מעשה אהבה שבינו לבינה דבר וחצי דבר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ניכר כי חקירות שניהלנו בשנים האחרונות פרצו סכר במשטרה", המשיך כרמל. "הלחץ הקיים במשטרה כתוצאה מהתקיימותן של מערכות יחסים פסולות הנגועות בכפיה ובניצול יחסי מרות, הפוגעות הן בנשים צעירות וזוטרות והן במרקם הארגוני, מאיים למוטט את הסכר ולהפילו. כשסכר זה יקרוס - והוא בשלבי קריסה מתקדמים - תהפוך סביבת העבודה במשטרה עבור שוטרות צעירות לבטוחה, איכותית ונקיה מהטרדות מיניות ומתופעה של ניצול מרות ביחסים שבינו לבינה".

"כתוצאה מפריצת הסכר וחיובו של קצין בכיר בדין משמעתי על שלא העביר דיווח על מעשה הטרדה מינית שהגיע לידיעתו, קיבלנו במהלך השנה דיווחים רבים בתחום זה והמידע זורם", הוסיף ראש המחלקה לחקירות שוטרים. "הדברים הגיעו לשיא שלא ידענו כמותו בשבוע האחרון. למען הסר ספק, אציין כי אנחנו במח"ש מאמינים גדולים באהבה וחסידים של האימרה: 'עשו אהבה - לא מלחמה'".

מור למעצר בית: "עדיין לא סוף פסוק"

על רקע הדברים, שוחרר אמש ניצב מור למעצר בית בן חמישה ימים בתום חקירתו במחלקה לחקירות שוטרים. בחקירתו הודה הקצין הבכיר בעובדות, אך טען שהעבירות הן בתחום האתיקה ולא הפלילים.

מור, שנחקר במחלקה לחקירות שוטרים, הודיע כי הוא מוותר על החיסיון המוענק לו על פי חוק ואיפשר את פרסום שמו. בשיחה עם חדשות 2 הוא העריך כי ספק אם ישוב לשרת במשטרה בתום החקירה. לדבריו, "עדיין לא מדובר בסוף פסוק וצריך להמתין עד שתסתיים מלאכת החוקרים".

מור הוא הניצב השישי שמסתבך בעת האחרונה. הוא התגייס למשטרה ב-1981, קודם לדרגת תת ניצב ב-2004 ושלוש שנים לאחר מכן קודם לניצב ומונה למפקד מחוז המרכז במשטרה. בשנת 2010 מונה לראש אגף שיטור וביטחון במשטרה ושלוש שנים לאחר מכן מונה לסגן המפכ"ל, תפקיד שבו הוא משמש עד היום.

בכל החשדות המיוחסים למור מדובר בשוטרות שפנו אליו לסיוע בבקשות שונות. במקרה האחרון, בו מיוחסים לו הטרדה מינית וביצוע מעשה מגונה בשוטרת זוטרה, מדובר היה בשוטרת שפנתה אליו מתוך מצוקה אישית קשה מאוד.

על פי החשד, סגן המפכ"ל שלח לה הודעות סמס שכללו תכנים מיניים בוטים ובמקרה אחד, בעת שנפגש עמה, אף נישק אותה על פיה. השוטרת דיווחה על שאירע - ואף הראתה את המסרונים לקצין שהיה אחראי עליה, אולם הוא לא דיווח על כך. רק בחלוף זמן, בשיחה אקראית עם קצין בכיר בדרגת תת ניצב, הוא סיפר לו על ההודעות שראה - ובתגובה דיווח אותו תת ניצב למחלקה לחקירות שוטרים.

"דרוש טיפול שורש". דנינו (פלאש 90)

דנינו: רצף האירועים הקשה והמביך הזה מחייב טיפול שורש

מפכ"ל המשטרה רנ"צ יוחנן דנינו התייחס אתמול למשבר המחריף בצמרת הארגון, עם חשיפת החשדות האחרונים נגד סגנו. "רצף האירועים הקשה והמביך הזה מחייב טיפול שורש", אמר דנינו במסיבת עיתונאים שערך.

"צבר האירועים בצמרת המשטרה הוא אכן קשה, מביך, מתסכל. זה אירוע שעל פניו הוא מאוד חמור ואי אפשר לעבור עליו לסדר היום. זה אירוע שמצטרף לסדרה ארוכה של אירועים שבהם היו מעורבים בכירים בארגון", הדגיש דנינו. "זו סדרה של אירועים שפגעו באמון הציבור ובצדק. אני עצוב עבור 30 אלף שוטרים ו-37 אלף מתנדבים שהתעוררו הבוקר לכותרות הללו".

נוסף על כך, נחשף אתמול במהדורה המרכזית כי בשל פרישת שורה של ניצבים, צפוי המפכ"ל דנינו להיוועד עם היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין ולבקש ממנו לאשר מינויים דחופים עוד לפני הבחירות.

לפני כשנתיים, עם פיצוץ פרשיית המין של ניצב ניסו שחם, אישר וינשטיין לדנינו למנות מפקד חדש למחוז דרום ולמשמר הגבול - למרות הסמיכות לבחירות. ההערכה היא כי למרות התנגדותו העקרונית, ייאלץ וינשטיין לאשר גם הפעם את המינויים.