היועץ המשפטי לממשלה יערוך שימוע לרב שמואל אליהו

האם הרב שמואל אליהו, שקרא ליהודים שלא להשכיר דירות לערבים בצפת, יכול להיות הרב הראשי לישראל? מי שצפוי להכריע בעניין הוא היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין, שיזמן את הרב לשימוע בימים הקרובים. שרת המשפטים לבני הודיעה כי היא בוחנת אפשרות לפתוח בהליכים משמעתיים נגד הרב מכוח סמכותה

האם הרב שמואל אליהו, שקרא ליהודים שלא להשכיר דירות לערבים בצפת, יוכל להתמודד על תפקיד הרב הראשי? המועמד המועדף של הבית היהודי צריך לעבור כעת משוכה נוספת - שימוע של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במפלגתו של נפתלי בנט רוצים בו לתפקיד, אך מי שיצטרך להכריע בנושא הוא היועץ המשפטי לממשלה, שצפוי להזמין ממש בימים הקרובים את הרב אליהו כדי להכריע בעניין כשירותו לתפקיד.

סימן השאלה סביב התמודדותו של הרב אליהו קשור לכתב האישום שהוגש נגדו לפני שבע שנים בגין הסתה לגזענות. כתב האישום נגנז לאחר שהרב אליהו חזר בו מדבריו, אבל כולנו זוכרים מלפני כשנתיים וחצי את ההתבטאויות של הרב אליהו, שקרא לא להשכיר דירות לגויים, כלומר לערבים.

שרת המשפטים ציפי לבני הודיעה הערב כי היא בוחנת אפשרות לפתוח בהליכים משמעתיים נגד הרב אליהו מתוקף סמכותה. "הרב הראשי איננו רק סמכות הלכתית", מסרה לבני, "הוא גם פניה של המדינה היהודית, ומייצג את ישראל כמדינה".

לבני פנתה כבר בחודש שעבר ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, בבקשה לקבל את חוות דעתו באשר לאפשרות שתפתח בהליכים המשמעתיים. "פסיקותיו והתבטאויותיו של הרב אליהו התומכות באפליה לאומנית עלולות להעמיק את האיבה והשסע הפנימי בינינו לבין אזרחי ישראל הערבים", טענה לבני.

גם כמה מחברי כנסת ובהם איתן כבל מהעבודה, קוראים ליועץ המשפטי לפסול את מועמדותו של הרב אליהו, שהוא מועמד מוביל להיות הרב הראשון לציון, הרב הספרדי הראשי, בשל התבטאויותיו הגזעניות. ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) אמר בתגובה: "אני שמח שאחרי חודשיים בהם היועץ המשפטי לממשלה מרח והתחמק מלתת תשובה לפנייתי, נפל האסימון בלשכתו של ויינשטיין. כבר לפני חודשיים דרשתי מהיועמ"ש שלא ישאיר פתח קטן שדרכו יוכל להשתחל הגזען אליהו לתפקיד בכיר כמו הרב הראשי".

לאחר השימוע, שייערך בעוד כמה ימים, צפויה להתקבל ההחלטה של היועץ וינשטיין.