תחקיר: בריכות השחייה הפרטיות - שטח הפקר

הקיץ רק החל, אבל שלושה ילדים כבר טבעו למוות בבריכות פרטיות. תחקיר מיוחד מגלה שלחלק גדול מהבריכות הפרטיות אין תקני בטיחות מחייבים, ובחלק אחר התקנים לא נאכפים

היום בבוקר חזר אליה אוחיון לבית החולים. צמוד להורים אבל מתפקד כרגיל, עם חיוך על הפנים - ילד בן שלוש שרק לפני חודש טבע ונע בין חיים למוות.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כל הרופאים אמרו - אתם צריכים להבין, להפנים - שהבן שלכם ייצא עם נזק מוחי", מספר גיל אוחיון, אביו של אליה. זה קרה במהלך בילוי בבריכה פרטית של חברים - חוסר תשומת לב של ההורים לכמה רגעים ואליה טבע. כמעט חמש דקות היה על הקרקעית. "באותו רגע משיתי אותו מהמים, והחזקתי גופה בעצם, ללא דופק, ללא נשימה".

פעם הן היו רכוש האלפיון העליון בלבד, אבל היום אפשר למצוא בריכה פרטית כמעט בכל רחוב. כמעט אלף בריכות פרטיות נבנות מדי שנה וגם מספר הטביעות עולה בהתאם. 34 מקרי טביעה נרשמו בשנה שעברה - שמונה מהם הסתיימו במוות. לפי ארגון "בטרם", מאז תחילת השנה טבעו כבר 13 ילדים, שלושה מהם נפטרו בבריכות פרטיות - והקיץ עוד לפנינו.

התקנות לא חלות על 70% מהבריכות (חדשות 2)

"אין בטיחות, אין מעקב"

"יש הרבה מאוד בריכות שנבנות ללא היתר בנייה", אומר רם זינגר, בעל חברה לבניית בריכות. "אין בטיחות, אין מעקב, אנשים לא בדיוק יודעים מה הסכנה שיש בבריכה הזאת". חלק לא קטן מאלו שהשקיעו למעלה מ-60 אלף שקלים עבור בריכה בחצר הבית, בחרו לחסוך על אמצעי הבטיחות ומתברר שאיש לא מונע זאת.

"כל מועצה ורשות וההתניות שלה", אומר נציג חברה להתקנת בריכות פרטיות, שמדגיש כי אינו מחייב את הלקוח לבנות גדר המקיפה את הבריכה. לפני חמש שנים נולדו התקנות לבריכות פרטיות שקובעות כי "בבריכה פרטית יותקנו אמצעים לתחימת השטח שסביב בריכת השחייה, המקום שבו מותקנות מערכות ההפעלה ומקום החומרים המסוכנים - באופן שתימנע כניסה לא מבוקרת של בני אדם, ובכלל זה ילדים ופעוטות".

אז חוק יש, אבל מה מספרים מתקיני הבריכות על האכיפה? "בריכות בטון זה הדבר הכי טוב שיש", אומר מתקין בריכות פרטיות בשיחה. הוא אומר כי החוק לא מחייב בניית גדר כל עוד לא מדובר בבריכת בטון, אך מדגיש כי מדובר בעניין בטיחותי. "אין איזה משהו עקבי שבכל העיריות מקפידים. אני יודע שגדר, לא ראיתי שמקפידים".

"רואים גיהינום ברגע הזה" (חדשות 2)

"רואים גיהינום ברגע הזה"

בפועל המצב חמור אפילו יותר. החוק אמור לחול רק על בריכות הבטון המקובעות, שדורשות היתר של ועדה לתכנון ובנייה, אבל 70% מהשוק שייך לבריכות ארעיות, מפיברגלס או יריעות פלסטיק ושם אין חוק ואין תקנה. בשיחה נוספת מסבירה נציגת חברה לבניית בריכות איך להימנע מההכרח לאבטח את הבריכה: "את תגידי כזה דבר - אני רוצה בסך הכל בריכה כאמבטיה, בשביל להשתכשך לי בתוך המים".

את החוק שמחייב גדר מסביב לבריכה פרטית איש לא אוכף. אין תקן לגובה הגדר, גם רוב הבריכות כלל לא דורשות היתר ועדיין, לא רק המחוקק אשם. בכל טביעה יש ילד שנפגע ולכל ילד יש הורים. "הלקח שאני למדתי", מספר גיל אוחיון בדמעות, "ילד שלא יודע לשחות - צריך להיות איתו צמוד בתוך המים. אני לא רוצה שזה יקרה שוב לאף אחד. רואים גיהינום שם ברגע הזה, לא רואים את החיים. החיים פשוט עוברים מעליך. זה כאב נורא".