הטנק שנמצא קבור בחולון – שלל מצבא מצרים?

יום לאחר שהטנק הסובייטי הישן נמצא קבור בלב חולון, מתגלים עוד פרטים על הכלי יוצא הדופן. הטנק היה בשימוש סדנאות חימוש של צה"ל באזור, לאחר שנלקח כשלל מצבא מצרים במלחמת ששת הימים או מבצע קדש

הטנק בחולון, היום (רמי אהרוני)

מאז שנמצא אתמול (ב') הטנק הסובייטי קבור באתר בנייה ברחוב המרכבה בחולון, רבים תוהים כיצד הגיע לשם, ומה מקורו. מבדיקות שנערכו הבוקר עולה כי הוא היה שייך לצבא מצרים, והיה בשימוש סדנאות חימוש צה"ליות שהיו ממוקמות באתר הבנייה בו נמצא. מדובר בטנק מסוג 34-T שיוצר בשנת 1939 ברוסיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הטנק הזה הוא בלי צריח ורואים בו ניסיונות רבים לריתוך", סיפר הבוקר לחדשות 2 באינטרנט רמי אהרוני, חוקר תולדות העיר חולון, שהגיע למקום כדי לבחון את הכלי יוצא הדופן.

לפי בדיקתו, מדובר בשלל שצה"ל לקח בעקבות מבצע קדש (1956) או במהלך מלחמת ששת הימים (1967) - אז כוחות צבא הביא מסיני רכבת ובתוכה כלים משוריינים, שחולקו לסדנאות החימוש של צה"ל. עם זאת, עדיין לא ברור איך הטנק לא פונה מהמקום, זאת לאחר שסדנה של חיל החימוש פעלה באותו אזור בדיוק עד לפני 10 שנים בלבד.

"אני מעריך שהוא פשוט נקבר, זה אזור שיש בו ניקוז של נחל איילון שבא מדרום, ורשות הניקוז עשתה עבודות לפני מספר שנים והרחיבה את התעלה, ואולי במסגרת העבודות האלה, כיסו אותו וכך הוא נעלם", הוסיף אהרוני.

הטנק שהתגלה אתמול בחולון (משטרת ישראל)

הטנק התגלה במהלך עבודות חפירה שהתבצעו באתר הבנייה אתמול - אז נתקלו העובדים בטנק הקבור עמוק בתוך האדמה. כשהגיעו כוחות המשטרה ופיקוד העורף, הם סגרו את האזור מחשש כי יש בטנק עדיין חומרי נפץ, אך כאלו לא נמצאו.