יועץ הבטיחות מהאסון בהר הרצל - מייעץ לאיצטדיון בו תפתח המכביה

איציק צוקר שימש כיועץ לחברת ההפקות בזמן האסון בהר הרצל בו נהרגה סגן הילה בצלאלי, ואף נעצר בחשד למעורבות ברשלנות בפרשה. החקירה עדיין נמשכת, אבל זה לא מפריע לצוקר להמשיך בעבודתו ועכשיו יש לו תפקיד חדש: יועץ לחברת "מוריה", האחראית לבניית יציע בטדי המחודש - שם ייערך טקס פתיחת המכביה

בימים אלה נשלמות ההכנות לקראת פתיחת המכבייה בטקס חגיגי באיצטדיון טדי המחודש בירושלים. לחדשות 2 באינטרנט נודע כי מי שמייעץ לחברה שבונה את היציע הדרומי באיצטדיון הוא לא אחר מאשר איציק צוקר, מי שהיה יועץ הבטיחות לחברת ההפקות בזמן האסון בהר הרצל, בו נהרגה סגן הילה בצלאלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חקירת האירוע, במהלכו נהרגה הקצינה מקריסת גשר תאורה - עדיין נמשכת וטרם הוגשו כתבי אישום. למרות זאת צוקר, שנעצר בעבר בחשד לרשלנות במסגרת הפרשה - ממשיך בעבודתו בתחום. הוא הספיק לשמש כאחראי בטיחות בהופעתה של הזמרת מדונה,  ועתה עובד כיועץ "לחברת מוריה" מטעם עיריית ירושלים, שאחראית על עבודות תשתית בעיר ובהם בניית היציע בטדי, המקום בו ייפתחו המשחקים. 

בשיחת טלפון שהגיעה לידי חדשות 2 באינטרנט נשמע כי העובדים מזהים את צוקר כ"האחראי על הבטיחות" במקום. "זה זעזוע גדול", אמרה סיגלית, אמה של סגן בצלאלי ז"ל, "קשה לי להאמין אם אני לא רואה בעיניים. איך הגיוני לחשוב שאדם החשוד ברשלנות בטקס המשואות בהר הרצל עוד עובד ובטקסים, במסגרת אירוע של המכביה?".

עורכי דינו של איציק צוקר, נתי שמחוני ואסף קליין, מסרו בתגובה: "למר צוקר אין כל תפקיד פורמלי או לא פורמלי בתחום הבטיחות בעניין המכבייה. נוכחותו באיצטדיון טדי הינה אך ורק בהיותו בתפקיד של יועץ של חברת מוריה, שמבצעת את בניית היציע הדרומי של אצטדיון טדי מטעם עיריית ירושלים".

גם במכביה מכחישים כל קשר לצוקר. "איציק צוקר לא מועסק במכביה בשום תפקיד ולא מועסק ע"י מפיק אחר של המכביה. הוא אינו יועץ הבטיחות של הטקס", אמר לחדשות 2 באינטרנט מנהל אגף תקציב ואירועים במכביה, ניב סייג.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "מר צוקר אינו משמש כיועץ הבטיחות המורשה של אצטדיון טדי. כמו כן, ככל הידוע לעירייה מר צוקר אינו משמש כיועץ הבטיחות של טקס הפתיחה של המכביה".

צוקר. היה אחראי בטיחות במופע של מדונה (חדשות 2)

בית המשפט: "צוקר מהווה סיכון בעבודתו"

בחודש יוני בשנה שעברה קבע בית המשפט המחוזי בירושלים, כי יצחק צוקר ואורן ורשבסקי, החשודים בגרימת מותה ברשלנות של הילה בצלאלי ז"ל, אינם מורשים לעסוק בייעוץ הנדסי ובטיחותי למשך 90 יום.

השופטת תמר בזק-רפפורט ציינה בהחלטתה, כי השניים מהווים סיכון ממשי לציבור בעבודתם. עם זאת קבעה כי צוקר יוכל להמשיך ולייעץ לאירועים תחת כיפת השמיים, בכפוף לאישור מסקנותיו על ידי יועץ בטיחות. "הסכנה לציבור מטיפול רשלני בנושא בטיחות של מבנים ארעיים ושל אירועים המוניים, היא סכנה אשר לה חשופה כמות גדולה מאוד של אנשים תמימים, אשר אנשי הבטיחות הם נאמניהם להבטחת שלומם", כתבה השופטת בהחלטה, "הציבור שייחשף לסיכון כלל אינו מודע לו, ואין לו כל אמצעי להתמודד עמו".

נושא הבטיחות הוא עניין רגיש במיוחד במכביה לאור האסון שאירע ב-1997, במהלכו התמוטט גשר מעל הירקון במהלך טקס הפתיחה וגרם למותם של ארבעה ספורטאים ופציעתם של 69 אחרים. עקב המכה של הגשר במים עלו חומרים רעילים בנחל למעלה ופגעו בספורטאים שנפלו למים. בעקבות האסון כמעט ונותקה מסורת קיום המכביות בישראל.

לאחר האסון בהר הרצל פורסם כי חברת "עיצוב במה", האחראית על גשר התאורה שקרס בהר הרצל, רכשה ב-2006 את "ארגונית", שראשיה הורשעו בשל אסון המכביה.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "מר צוקר אינו משמש כיועץ הבטיחות המורשה של אצטדיון טדי. כמו כן ככל הידוע לעירייה מר צוקר אינו משמש כיועץ הבטיחות של טקס הפתיחה של המכביה".