לפיד: "להסדיר יחסי השלטון המקומי למרכזי"

חודשים ספורים לאחר שיושבו המחלוקות הקשות בין ראשי מרכז השלטון המקומי לבין האוצר בעניין הקיצוץ בתקציב, היום לקח השר לפיד חלק בוועידה השנתית של השלטון המקומי, בו עסקו בנושאים שונים – החל מתקצוב הרשויות ועד לבחירות המוניציפאליות הקרבות. גם שר החינוך הגיע לועידה והבטיח למורים: "תחלמו - אנחנו נאפשר לכם"

שר האוצר ושר החינוך (חדשות 2, רויטרס)

כחודשיים אחרי שמשרד האוצר וראשי השלטון המקומי סיכמו ביניהם על ביטול הקיצוץ התקציבי ברשויות המקומיות, ועל העלאת הארנונה כדי לכסות את הפער - שר האוצר יאיר לפיד הגיע היום לכנס השנתי של מרכז השלטון המקומי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אתמול נפתח הכנס השנתי, הרביעי במספר, בנוכחות נשיא המדינה שמעון פרס ושר הפנים גדעון סער. הבוקר נאמו בכנס שכותרתו "מעצבים יחד את המחר", יושב ראש הסתדרות העובדים עופר עיני, שר האוצר יאיר לפיד ושר החינוך הרב שי פירון.

בתחילת דבריו התייחס שר האוצר לפיד שאיומים ולמתקפות הפיזיות מהן סובלים חלק מראשי הרשויות המקומיות: "אלה אינם ימים קלים להיות ראש עיר, הרעיון שיש פה אנשים שחייהם בסכנה רק בגלל שהם עושים את עבודתם הוא בלתי נסבל בדמוקרטיה מתוקנת. אף אחד מכם לא אמור לחשוש לחייו, אפילו לרגע, רק בגלל שהוא עושה את עבודתו, ונדאג לזה שתהיו מוגנים".

"יש לנו בעיה מתמשכת בין הממשלה לבין השלטון המקומי", אמר שר האוצר בהמשך דבריו. "אנחנו שולחים אתכם לחזית האזרחית ולא נותנים לכם מספיק כלים. "אנחנו אומרים לכם לדאוג לחינוך של הילדים, אבל לא מייעלים את מערכת החינוך. אנחנו אומרים לכם לסייע למי שפותח עסק, אבל אנחנו מסורבלים מדי ומשנים את החוקים לעתים תכופות מדי. במקום שנעזור לכם אנחנו רוב הזמן מפריעים והגיע הזמן לחוקק חוק עיריות חדש שיסדיר את היחסים בין השלטון המקומי לשלטון המרכזי".

"אנחנו צריכים לבחור - האם אנחנו ממשיכים לקיים שיח ציבורי של תלונות בלתי פוסקות על כמה רע לנו ואיך הממשלה דפקה אותנו, או שאנחנו הולכים ומשנים", המשיך לפיד. "יש תקופות בחיי מדינה שבהן צריך להתאמץ יותר מהרגיל. לעשות הכל כדי להוריד חסמים בירוקרטים, לצמצם את הזמן שלוקח להוציא רישיונות, לדחוף ועדות עירוניות לתת אישורים. אתם צריכים לעשות הכל מתוך הבנה שהתפקיד שלכם היום הוא לא מקומי אלא לאומי", פנה לפיד לראשי הרשויות.

שי חג'ג', ראש המועצה האזורית מרחבים, שמע את הדברים של שר האוצר והגיב בחריפות. "את 'שיח המסכנות' הובילה הממלשה כאשר הידקה בכל פעם מחדש את חבל התקציב סביב צוואר הרשויות", אמר חג'ג' לחדשות 2 באינטרנט. "אני מאמין שהרשויות צריכות לדאוג להכנסות העצמיות שלהן וליצור הכנסות ומקורות פרנסה לתושבים, ולהנגיש את מוסדות להשכלה גבוהה, כך אנחנו פועלים".

"תחלמו - אנחנו נאפשר לכם"

גם שר החינוך הרב שי פירון הגיע לדבר עם ראשי הרשויות. "אחת הבעיות המרכזיות של מערכת החינוך זה שהיא שכחה מה החלום שלה, והיא הקיפה את עצמה בשורה ארוכה של טפסים ומנגנונים, ועושה תחרות בין ילדי אופקים לידי צפון תל אביב", אמר פירון. "מערכת החינוך הישראלית שכחה שהיא לא רק מערכת החינוך, אלא שהיא צריכה גם לעסוק בחינוך".

"אני מאמין שמי שמגיע לכיתה, מורים או מנהלים, הם אנשים גדולים שמשנים מציאות", המשיך השר פירון. "הם אנשים שבאו לשנות והבינו שמערכת החינוך היא שליחות, היא לא סתם עבודה. המשימה המרכזית תהיה להפסיק לשאול 'איך', ולשאול יותר 'לשם מה'. תחלמו, תשנו, ואנחנו נאפשר לכם לעשות את זה".

הדוברים בכנס צפויים לעסוק בין השאר גם בהחלטה שהתקבלה לפני שבועות בודדים בוועדת הכספים של הכנסת, לפיה 57 רשויות מקומיות חזקות ומבוססות כלכלית יעבירו סכום כולל של 450 מיליון שקלים לטובת הרשויות החלשות - זאת כדי למנוע קיצוץ של מיליארד שקלים בתקציב השלטון המקומי.

הכנס יימשך עד סוף היום וייערכו בו מושבים בנושאים שונים כמו יחסי השלטון המקומי עם השלטון המרכזי, חלוקה צודקת בין מועצות אזוריות למועצות מקומיות, וכמובן - הבחירות המוניציפאליות הקרבות.