כיצד וממי משיגים הרב אקשטיין והקרן לידידות תרומות?

אין ראש עיר או מנהל בית חולים שלא עמד אצלו בתור. הרב יחיאל אקשטיין, העומד בראש הקרן לידידות, כונה על ידי שר הרווחה "מושיע" והפך לקופת הצדקה של המדינה. על יכולת גיוס התרומות הנדירה שלו אין ויכוח, אך נשאלת השאלה כיצד מגיע הכסף שתורמת הקרן ובעיקר, כיצד היא משיגה אותו?

הרב יחיאל אקשטיין עומד בראש "הקרן לידידות", הנחשבת לאחת מקרנות הפילנטרופיות הגדולות בארצות הברית ובישראל. בבתי החולים, במוסדות ציבוריים ובמשרדי ממשלה הוא מתקבל בגאווה ובהתרגשות בזכות תרומות הענק שמעניק ארגונו - המגיעות מנדבנים נוצרים מעבר לים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כשהגיע הרב לביקור בבית החולים "סורוקה" בבאר שבע, ערכו לו אנשי הצוות הרפואי סיור מקיף בין המכשירים וחדרי האשפוז הממוגנים, שמומנו בזכות תרומות הקרן לידידות. "אנו זקוקים לפגייה חדשה וממגונת", ביקשו אנשי בית החולים מהרב, רגע לאחר שביקר ליד מיטתו של חולה הנעזר במכשיר הנשמה שרכשה הקרן.

לעושרה של הקרן אחראים מיליוני נוצרים אוונגליסטים מרחבי העולם שתורמים ביד רחבה לעם היהודי היושב בציון. אקשטיין, אדם רב פעלים ותארים, הכיר לראשונה את את המאמינים האוונגליסטים כשפעל במסגרת הליגה נגד השמצה - שם פתח בדיאלוג בין דתי. האוונגליסטים אהבו את הרב הצבעוני הציוני הנלהב והוא מצדו זיהה את הפוטנציאל שטמון במחוייבות ללא תנאי לישראל.

"אם הם מאמינים שבסוף הימים כל העולם יעבור לאמונה בישו, שיהיה להם לבריאות", הסביר אקשטיין. "אבל אם הם לוקחים את זה להווה, ומבצעים פעילות מיסיונריות כדי להביא לכך- זה הקו האדום שלי", הצהיר.

ידידם של הנוצרים האוונגליסטים, הרב אקשטי (חדשות 2)

תעשיית גיוס התרומות

עובדי הקרן, הציגו בפני הרב אקשטיין את מצב התקדמות התרומות היומי. "אנחנו מקבלים מדי יום 4,000 צ'קים ומעטפות. 30% מהן לרב אקשטיין", הסביר הרב. קהל התורמים המשולהב מארצות הברית, העביר סכומים המסתכמים במיליארדי שקלים מאז הוקמה הקרן בשנת 2000.

את התרומות, משיג הרב אקשטיין באמצעות עשרות הסרטונים שהפיץ בהם מתוארת ארץ הקודש - רגע לפני קריסה. בסרטונים ניתן לצפות בתמונות קשות מימי מבצע עמוד ענן, שבהם נראים ישראלים רבים בעת פינויים לבתי חולים או במנוסתם למקלטים. בסרטונים אחרים, מוצגים קשישים כשהם חיים בעוני מחפיר לצד ניצולי שואה.

צפייה בסרטונים שהפיץ אקשטיין, מעלה טענות בנוגע לתיאורים המוגזמים שמוצגים בהם. "מי שיודע קצת על גיוס כספים, במיוחד בחו"ל, יודע שצריכים לעשות את זה עם הרבה תמונות ועם המוזיקה", נימק אקשטיין את השימוש בסרטונים. "האמת היא שהבמאי שלנו עובד עם סטיבן ספילברג - והוא טוב".

אורח מבוקש במשרדי הממשלה, אקשטיין (חדשות 2)

דריסת רגל אוונגליסטית

בינתיים, הנוצרים האוונגליסטים מעבר לים, ממשיכים לתרום. הם גם מאד אוהבים את ראש ממשלתו של העם הנבחר בנימין נתניהו. האוונגליסטים המחזיקים בהשפעה גדולה על המפלגה הרפובליקנית בארצות הברית, אוהבים את תפיסת עולמו הימנית של נתניהו בדבר שייכות הארץ לעם היהודי. אלא שכעת עולה השאלה הנוגעת למהות התמיכה שהם מביעים בישראל. האם הם ימשיכו בתמיכתם גם כשעמדות הממשלה לא יתאמו את עמדתם?

בשעה שכל הקרנות הפילנטרופיות נלחמות על חייהן, הקרן לידידות פורחת משנה לשנה. עד כה העבירה הקרן 850 מליון שקלים לרווחה, כ-200 מיליון לביטחון, כחצי מליארד לקליטה ועלייה וכ-560 מיליון ליהודי התפוצות.

הרב אקשטיין הפך לדמות מבוקשת במשרדי הממשלה השונים. שר הרווחה למשל, מאיר כהן, מבין את חשיבות הקרן לתפקודן התקין של מחלקות המשרד. הקרן לידידות נכנסת ליותר מקומות, שבעבר המדינה היתה בהם ונטשה. מקרים שבהם המדינה עזבה את המושכות והעדיפה להישען על נדבנים מרחבי העולם.