ראשי הערים מפרסמים בניגוד לחוק

נערכים לבחירות: תושבים בשורה של ערים ומועצות העידו כי לאחרונה הבחינו בשילוט חוצות ובפרסום בתיבות הדואר אודות פועלן של הרשויות המקומיות בהן הם מתגוררים, כשעליהם מתנוססת תמונת ראש העיר המכהן בניגוד להנחיות משרד הפנים. המועמדים המתחרים זועמים: "אקט מיותר ובזבזני"

הבחירות לרשויות המקומיות יתקיימו בעוד ארבעה חודשים, וראשי הערים עושים כל מאמץ בכדי לשפר את סיכוייהם להיבחר לקדנציה נוספת. תושבים בערים רבות מגלים לאחרונה פרסומים בדיוור ישיר אודות הישגי המועצות העירוניות והעומדים בראשן, זאת על אף שלעתים רבות הדבר מנוגד לחוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

תושבים בערים רבות העידו כי לאחרונה הוצפו מקומות מגוריהם בפרסומים שונים ומחמיאים למדי על פעילותן של המועצות העירוניות. כל זאת, על אף שעל פי חוזר מנכ"ל משרד הפנים "על נבחרי הציבור להיזהר במיוחד במהלך השנה שקודמת למועד הבחירות ולהימנע מכל פרסום או מעשה אחר המעלה חשד לשימוש במשאבי הרשות כחלק ממערכת הבחירות". בחוזר המנכ"ל צוין עוד, כי "יש להסיר את שמו של ראש הרשות המקומית משלטים. ובכל מקום שיש ספק יש להימנע מהפרסום".

ולמרות זאת, סיור בערים רבות מעלה ליקויים בקיום הנהלים שפרסם משרד הפנים. בהוד השרון למשל, גילו התושבים כי העיר עומדת בפני תנופת פיתוח שתכלול הקמת מתקן מים חדש ושכלול תשתיות הביוב. לצד מפעלי הבנייה, הוצב שלט ובו תמונתו של ראש העיר חי אדיב. באופן דומה, למדו התושבים בקריית שמונה שהם חיים בעיר אטרקטיבית למדי מאחר והארנונה שם הכי נמוכה בישראל.

שלמה לוי: "אקט מיותר" (חדשות 2)

העירייה שלחה חוברות עם תעמולת בחירות

בצפת התלוננו באופוזיציה כי העירייה שלחה לתושבים חוברות הנושאות תעמולת בחירות. לדבריהם, העירייה אף פרסמה בעיתון בשפה הרוסית מודעה ובה תמונתו של ראש העיר אילן שוחט יחד עם סמל המועצה. 

אבל, ישנם ראשי מועצות שאינם מסתפקים בשילוט ובפרסומים במדיה המודפסת, המעדיפים לעדכן את התושבים באופן פרטני. במועצה האזורית מרום הגליל הגדילו לשלוח לכל תושב דוח מיוחד עם פעילות המועצה. בין הפירוט על ההישגים בחינוך, בתשתיות ובספורט שובצו גם יותר מ-30 תמונות של ראש המועצה עמית סופר, בין השאר עם הזמרים אייל גולן וחיים משה.

הישגי העירייה בראש חוצות, קריית שמונה (חדשות 2)

"הוצאת האלבום לציבור - אקט מיותר"

הפרסומים הללו, שכביכול מייצגים שקיפות בין הרשות המקומית לתושבים, מעוררים את זעמם של מועמדים רבים לרשויות המקומיות המבקשים להחליף את אלו המכהנים כעת. שלמה לוי, השוקל להתמודד לראשות המועצה האזורית מרום גליל, הביע זעם על הוצאת הדוח המפורט לתושבים. "זה כל כך מיותר האקט הזה של להוציא אלבום כזה על חשבון משלם המיסים וזה נראה צורם. הדבר צריך להיבדק גם מבחינת חוקיותו. אם אתה רוצה להוציא אלבום כזה אז תעשה זאת על חשבונך", אמר לוי.

מהמועצה האזורית מרום הגליל נמסר בתגובה כי "מדובר בדוח שיוצא מדי שנה ומכל מקום, הדוח פורסם כשבעה חודשים לפני מועד הבחירות בהתאם לכללים".

מעיריית צפת נמסר כי חלה טעות בהבנת הפרסום. "מדובר בעולה חדש שפתח עיתון וחשב שכל כתבה בנושאים מוניציפאליים צריכה לשאת את סמל העיר והוא זומן לשימוע, בו הוזהר לחדול מכך".

בעריית קריית שמונה מסרו כי "השלטים הם חלק ממיתוג העיר ואינם קשורים לבחירות. בנוסף הם אינם מאזכרים נבחרי ציבור כפי שדורש משרד הפנים".

בעיריית הוד השרון החליטו למחוק את שמו של ראש העיר מהפרסומים, זאת לאחר פניית חדשות 2 בעניין. מהעירייה נמסר בתגובה כי: "מדובר במספר מצומצם של שלטים שהוצבו בעבר וטרם הותאמו להנחיות החדשות של יו"ר ועדת הבחירות בנושא. והעירייה תפעל לתקן את השלטים הישנים".