סגירת עסקים בשבת - לא רק בת"א?

לאחר שבית המשפט העליון קיבל את ערעורם של בעלי מרכולים בת"א והורה לעירייה לאכוף סגירת עסקים בשבת, דורשים גם בעלי עסקים קטנים מחוץ לתל אביב להשבית מתחמי בילוי גדולים. "צריך לשים לדבר הזה סוף", אמרו

סגירה בשבת - לא רק בת"א? ארכיון (חדשות 2)

פסיקת בית המשפט העליון היום (ג') להפסקת פעילות המרכולים בתל אביב בשבת גורמת לסערה - ולא רק בעיר. נראה כי המאבק עתיד לצאת את גבולות העיר העברית הראשונה, לאחר שכמה בעלי עסקים קטנים ברחבי הארץ החליטו להתאגד, בדרישה להשבית פעילות דומה של מתחמי בילוי בימי המנוחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעלי העסקים הקטנים דורשים כי מתחמים כגון אלה הפועלים בגעש ובצומת ביל"ו - יפסיקו את פעילותם בשבתות. הסיבה לדרישה דומה לזו של בעלי המרכולים בתל אביב, שפנו לבית המשפט כי יורה על אכיפת חוקי העזר העירוניים ויביא לסגירתם של העסקים הגדולים, שמשלמים קנסות זעומים וגורפים רווח נאה בשבתות. "צריך לשים לדבר הזה סוף", אמר אחד מהם.

בעלי המרכולים בת"א: "הפכו אותנו לעבדים"

התושבים זועמים וטוענים כי מדובר בחלק מהאופי של העיר, אך בעלי בעלי המרכולים הקטנים מתעקשים: "הפכו אותנו לעבדים".

"אני חושב שבג"ץ שם את האצבע על מלחמה מאוד כאובה", אמר חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ), שמתמודד על ראשות העיר, בראיון ל"שש עם ערד ניר". "יש כיום אפליה, ויש חנויות שאסור להן לפתוח בשבת ויש מקומות שמצפצפים על החוק - והעירייה מעלימה עין. זה לא חוק - זה צחוק", אמר הורוביץ שניצב באופן חלקי לצידה של הפסיקה הנוכחית.

לדבריו, אם רוצים ליצור איזון יש לשקול את שינוי לשון החוק. "המצב הנוכחי הוא בלתי נסבל. עיריית תל אביב מתייחסת לעסקים בעיר הזו כאל פרה חולבת. זה לא ראוי", אמר המועמד לראשות העיר.

"החנויות הקטנות נרמסות"

בעלי העסקים הקטנים, שהגישו את הערעור, מברכים על החלטת בית המשפט. "העסקים הקטנים לא צריכים להיות עבדים, החנויות הקטנות נרמסות", אמר יעקב ברנר, בעל מכולת מתל אביב. "הם עשו אותנו לבליינים הגדולים. העירייה הרי עשתה מפתיחת המכולות בשבת פתח להכנסות, וכעת באים אלינו בטענות שאנחנו פותחים את החנויות בשבת".

"אנחנו לא צריכים להיות חברה של עבדים", הוסיף ברנר, "החנויות הקטנות נרמסות תחת הפסיקה, הרי הרשתות הגדולות הן בבעלות של אותם בעלים, ואנחנו משלמים את המחיר". לדבריו, חלק ניכר מהכנסות המכולות במרכז ת"א מגיע ממכירות בערבי שישי, אז בליינים רבים פוקדים את תל אביב ומנצלים את החנויות הפתוחות.

רשת AM/PM שמפעילה רשת מרכולים במרכז הארץ וידועה בכך שהיא פתוחה ללא הפסקה, כולל בסופי השבוע ובשעות הקטנות של הלילה, מסרה כי היא עדיין לומדת את הפסיקה ואת החלטותיה.

תושב: "זה מסריח מכפייה דתית"

"זאת החלטה חשוכה, שלא הולמת את האופי של העיר ומסריחה מכפייה דתית", אומר עמית (33), תושב תל אביב. "חוקי הדת משתלטים על המדינה. הרי אם לעסקים לא היה משתלם לפתוח את העסקים הם לא היו פתוחים, אזי יש מספיק תושבים ותיירים שקונים בשבת כדי להצדיק את פתיחת החנויות הללו", זעם.

עמית לא מבין למה צריך לפגוע בציבור החילוני. "זה ציבור שנוהג לקנות בשבת. אני לא מבין את הכפייה - הרי יש כאן ציבור שחי בשלום, אני לא מציע למכור חזיר במאה שערים כדי להתריס, אז למה להתריס נגדנו?"

לדבריו, בדרום ת"א אזור בו מתגוררים יותר דתיים, החנויות סגורות. "שם זה מפריע לתושבים, אבל בחלקים אחרים של העיר אנשים יוצאים לבלות וזה חלק מהאופי שהעיר תוססת - שהחנויות פתוחות בשבת. זה צריך להימשך, ופעולה אחרת היא פגיעה בזכויות האדם שלנו", הוסיף תושב ת"א.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה, כי "העיר תמשיך להיות חופשית. נלמד את פסק הדין ויימצא פתרון שיאזן בין מנוחה בשבת לבין החופש שהעיר מאפשרת".