הנשיא פרס חגג יום הולדת 90: "אני מאוהב בבני עמי"

אין סוף מילים חמות הורעפו הערב על נשיא המדינה שמעון פרס. קלינטון: "הבאת לכאן את אלה שאוהבים אותך, וגם את שונאיך". נתניהו: "אתה מוכיח שאפשר להיות צעיר בכל גיל". ברברה סטרייסנד, אייל גולן ושלמה ארצי שרו, עדי אשכנזי צחקה על גילו המופלג של הנשיא

מסיבת יום הולדת כזו עוד לא נראתה פה: אלפי מוזמנים מהארץ ומהעולם השתתפו הערב באירוע המרכזי לציון יום ההולדת ה-90 לנשיא המדינה שמעון פרס בבנייני האומה בירושלים. את האירוע המלא העברנו כאן בשידור ישיר בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מחוץ לאולם המרכזי נערכה קבלת פנים חגיגית, בה השתתפו רבים ומוכרים: בכירי מערכת הביטחון כמו גנץ ופרדו, מנהלי הבנקים, אנשי עסקים, כוכבי בידור ואחרים. ראשון המברכים על הבמה היה ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר. "הגענו לכאן מכל פינה בעולם כדי לכבד אדם שאני מעריץ", אמר בלייר. "שמעון כיהן כשר ביטחון, שר אוצר, שר חוץ וראש ממשלה. היום הוא בן 90 ועכשיו הוא הנשיא. מה הלאה? לנו יש את המלכה שלנו, ולכם יש את שמעון שלכם", התבדח בלייר עם הקהל.

הרמטכ"ל בני גנץ בקבלת הפנים (גיל יוחנן)

בלייר לא הסתיר את קנאתו. "איך הוא עושה את זה? לעולם לא אדע", אמר. "אבל הוא עושה זאת טוב מכולם. חייו של פרס עוצבו על ידי אהבתו העמוקה למדינת ישראל בפרט, ואהבתו לאנושות בכלל. זהו אדם בעל עבר עשיר וארוך, אך מבטו נישא תמיד קדימה. תמיד נראה שכל חייו לפניו, וחלומותיו תמיד מובילים אותנו קדימה". את דבריו סיים בלייר בחמש מילים בעברית: "יום הולדת שמח, תודה רבה".

אחרי בלייר, עלתה לבמה נכדתו הצעירה של פרס, עדן. "תודה על הכל סבא, אוהבת אותך", אמרה - והעניקה ורד לסבה, שישב בשורה הראשונה בקהל, לצד ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון. "זו הנכדה שלי", לחש פרס לקלינטון בגאווה.

מנהיגים ואנשי תרבות מכל העולם, שלא הגיעו לאירוע, שלחו ברכה מצולמת. ביניהם, סולן להקת U2 בונו. "אנחנו מעריצים את פרס כפי שאנחנו מעריצים את כל מי שהחליט החלטות קשות והתפשר למען השלום", אמר. כמוהו גם הסופר וחתן פרס נובל לשלום אלי ויזל בירך את הנשיא בסרטון. "אני חושב שרק יאה שכל האנשים בעולם שאוהבים את ישראל ומכבדים אותך יאחלו לך עוד שנים רבות של יצירתיות והגנת מנהיגות", אמר ויזל.

"מזל טוב סבא". הנשיא פרס ונכדתו (חדשות 2)

בהמשך הערב עלה לבמה הזמר אייל גולן, שהקדיש לנשיא פרס את שירה של רוחמה רז - "חלומות", לא לפני שציין כי פרס לא מפסיק לחלום. בתום הביצוע, ירד גולן מהבמה לכיוונו של הנשיא ושר יחד עמו את שירה של נעמי שמר "ירושלים של זהב".

הבא בתור לעלות על דוכן הנואמים היה ראש הממשלה נתניהו. "אתה מוכיח שאפשר להיות סקרן בכל גיל וצעיר בכל גיל", אמר נתניהו בפתח דבריו. "אתה מסתכל תמיד אל העתיד. עם התכונות הללו של התרגשות וסקרנות אתה מלווה אותנו בכל תחנות חיינו - מהקמת המדינה ועד היום".

נתניהו הוסיף להחמיא לנשיא. "אתה איש החזון", אמר. "אתה איש השלום, אתה לא מפסיק להתעניין, לחקור, לקוות, לפעול. אתם יודעים, אנחנו נפגשים לעיתים תכופות ומדברים על שלום וביטחון, כלכלה, ואחר כך לכאורה מסתיימת השיחה. אבל אצל שמעון היא רק מתחילה - והוא מדבר על רובוטיקה, גנטיקה, על מערכת החינוך, על המדע, על הכל". 

מי שהייתה אחראית על חלקו הקליל של האירוע היא השחקנית והקומיקאית עדי אשכנזי. "סליחה? 91 נרות על העוגה?", תהתה אשכנזי על הבמה. "אני חושבת שזו זכות הציבור לדעת מה תקציב הנרות של בית הנשיא!".

רוברט דה נירו בקבלת הפנים (גיל יוחנן)

"תמיד אומרים שפרס נראה מדהים לגילו, אבל אין אנשים בגילו!", המשיכה עדי אשכנזי להתבדח. "הייתי שמחה להיראות כמוך בגיל 30". גם הכור בדימונה זכה להתייחסות במופע הסטנדאפ הקצר, כשאשכנזי התייחסה למפעל חייו של פרס. "אילו הישגים היו לך: היית שר, ראש ממשלה, הקמת מפעל טקסטיל גדול בדימונה, ואני שואלת - לאן תמשיך מכאן? מה הלאה?".

שרון סטון, הערב (עומר מירון)

גם הזמר והיוצר שלמה ארצי השתתף במסגרת החלק האמנותי באירוע. "אתה המצפן שלנו", בירך ארצי את פרס, "בשנים האחרונות נוספו לי כמה שערות לבנות וקמטים, אבל אתה נשארת אותו פרס, הצעיר הנצחי". בהמשך דבריו, רגע לפני ששר את השירים "אהבתיה" ו"ירח", סיפר ארצי כי "כשביקשו ממני להופיע ביום ההולדת שלך הסכמתי מיד, למרות שמעולם לא הופעתי בימי הולדת. נלחצתי בגלל כל המכובדים כאן אז באתי עם ז'קט, אבל ברשותך אני אוריד אותו עכשיו", אמר בחיוך.

את פניו של נשיא ארצות הברית ביל קלינטון שעלה גם הוא לנאום על הבמה, קיבלו שישה סקסופוניסטים בנגינה חיה. "שמעון, הם טובים יותר מהנאום שלי", אמר בפתח דבריו קלינטון. "היצירה שהם ניגנו היא משנות ה-40 של המאה הקודמת. אתה ודאי זוכר את הימים ההם, היית סבא רבא", הוא התבדח, "למעשה, באנו לעשות כבוד לישראלי היחיד שמכיר את המלך דוד".

"חברי הטוב", פנה קלינטון לפרס, "הרבה דברים נאמרו עליך הערב. לאף ישראלי אסור לשכוח שהקריירה הפוליטית שלך והשירות הציבורי שלך נמשכו יותר מ-65 שנה, עוד לפני קום המדינה. כל אדם שתוהה איך אתה חי עד גיל 90 חייב לדעת שהיית בכל כך הרבה ישיבות קבינט משעממות. אם שרדת את זה, מותר לך לחיות עוד 90 שנה", טען קלינטון.

"אנחנו חברים יותר משני עשורים. קברנו אנשים ששנינו אוהבים, אהבנו יחד, חגגנו חגיגות גדולות וספגנו אכזבות רבות. הדבר שאני הכי אוהב בך הוא שילוב יוצא דופן של השכל והלב. חיבקת הערב אדם שפעם הביס אותך בבחירות, בנימין נתניהו. אותו אדם הודה לך על כך ששלחת בעבר חיילים להציל חיי אזרחים, והודה לך על הדברים החמים שאמרת על אחיו שנהרג".

"שמעון, אתה האינשטיין החברתי של העולם", החמיא קלינטון לפרס. "אתה לא מפסיק להזכיר לנו כמה כל ילד הוא מיוחד ואתה כל הזמן מזכיר לנו שמה שיש לנו במשותף, גדול יותר ממה שמפריד בינינו. הבאת לכאן אנשים שאוהבים אותך, וגם כאלה שחולקים עליך", ציין. בסוף נאומו של קלינטון עמדו כל הנוכחים בקהל על רגליהם ומחאו לו כפיים סוערות.

שיא הערב הגיע עם הופעתה של ברברה סטרייסנד ששרה את "אבינו מלכנו" לבקשתו של הנשיא פרס, ואת שירה "People". "לכבוד הוא לי להיות כאן הערב ולעשות כבוד לך ולמשפחתך", אמרה בפתח דבריה. "אני רואה את האומה שעזרת להקים חוגגת איתך את יום ההולדת ה-90 שלך. אני מכירה את האיש הנפלא הזה כל כך הרבה שנים ומעריצה אותו. אני מעריצה אותו על האומץ שלו, על כך שהוא תמיד מוכן לאתגר את הסטטוס קוו ולא משלים עם כך שמשהו בלתי אפשרי. לא אכפת לו לנוע נגד הרוח, להסתכן עבור מה שהוא חושב שנכון". גם בתום הופעתה של סטרייסנד, הקהל כולו עמד על רגליו בבנייני האומה.

"אני גאה ונרגש למראה העוז והכישרון, האמונה והנכונות לתת ולהתנדב", אמר פרס בנאומו שסיכם את האירוע החגיגי. "אני מאוהב בבני עמי היודעים להיות סוערים וגם קצרי רוח. הישראלי שמטיח קללה כשנדמה שעקפת את הרכב שלו ללא הצדקה הוא אותו ישראלי שיהיה מוכן להקריב את נפשו במלחמה", הסביר.

"אנו רוצים שלום עם שכנינו", המשיך פרס. "אני מאמין שישראל ופלסטין של מחר יכולות להעניק לבנינו אור ותקווה. קידום השלום ישלים את מצעדה של ישראל אל הגשמת חלומה הייחודי - מדינה משגשגת שחיה בשלום וביטחון".

"אני אוהב את הארץ הזאת. בילדותי ישראל הייתה יותר אגדה מאשר מציאות. היא בקעה מתוך חלום והיום היא גדולה מהחלום שהייתה. ישראל קטנה בשטח, אבל היא יכולה וצריכה להיות גדולה בצדק. ארץ שאסור שתהיה בה אפליה. חברה שמכבדת את הנשים שבה, שמתחשבת בגר, שדואגת ליתום ולאלמנה, לזקן ולחולה. ארץ של ערבות הדדית וסובלנות כלפי האחר. אני שמח להיות בן לעם שאינו שבע רצון. אי שביעות רצון היא מחויבות לתיקון".

על שירת התקווה בסיומו של האירוע ניצח זובין מהטה, המנהל המוסיקלי של התזמורת הפילהרמונית הישראלית. גם הוא בירך את הנשיא, לא לפני שהקהל קם על רגליו בתום נאומו של פרס בכדי להעניק לו כבוד בפעם האחרונה לערב זה.

בין אלו ששלחו ברכות מוקלטות לנשיא: נשיא ארצות הברית ברק אובמה, נשיא צרפת פרנסואה הולנד וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל.

נסיך וכהנת סקס

האירוע מתקיים במסגרת ועידת הנשיא החמישית שבה ייערכו דיונים והרצאות על הישגיה ועתידה של מדינת ישראל. ואחרי שהכוסות יונפו באוויר, הברכות יינשאו והחוגגים יתפזרו לנוח - לו"ז צפוף מחכה למשתתפי הוועידה ביומיים הבאים. במהלך הוועידה יעלו לדיון סוגיות שונות בתחומי הגאופוליטיקה, כלכלה, מדע, העם יהודי, טכנולוגיה, תרבות ועוד.

בפאנלים השונים יישבו אורחים ומומחים בתחומים רבים, בהם שליט נסיכות מונקו הנסיך אלברט השני, יזם ההייטק ד"ר יוסי ורדי, חתן פרס נובל פרופ' דניאל כהנמן, ראש עיריית שיקגו רם עימנואל, נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר, השחקן רוברט דה נירו ואפילו רות ווסטהיימר.