קלינטון בישראל: "חייבים לקחת סיכונים"

בנאום במרכז פרס בירך נשיא ארצות הברית לשעבר את פרס וכינה אותו "איש החזון הגדול ביותר". בנוסף התייחס לעתיד המשא ומתן עם הפלסטינים ואמר: "היו שנים של גרירת רגליים". פרס הודה לו והזכיר: "פתרון שתי המדינות הוצע על ידך"

יממה לפני חגיגות יום ההולדת ה-90 לנשיא המדינה שמעון פרס בבנייני האומה, הגיע הערב נשיא ארצות הברית לשעבר ביל קלינטון לאירוע מקדים שנערך במרכז האקדמי פרס ברחובות. בנאומו דיבר פרס על המצב בסוריה, התייחס לתהליך השלום וגם החמיא למארחו: "אתה איש החזון הגדול ביותר". את הכנס במרכז האקדמי פרס העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפתיחת הרצאתו הודה נשיא ארצות הברית לשעבר ביל קלינטון על המילים החמות של חברו הוותיק נשיא המדינה שמעון פרס. "אקח איתי את כל מה שאמרת לשארית חיי", אמר קלינטון מעל הבימה והדגיש גם עד כמה הוא מחובר לישראל: "אהבתי את המקום הזה עוד בביקורי הראשון כאן עם אשתי. תמיד הרגשתי בבית".

רגע לפני שהתפנה לעסוק בנושאי הקיימות ואיכות הסביבה, המעסיקים אותו בשנים האחרונות, בירך קלינטון את פרס לרגל יום הולדתו. "זה היה עבורי כבוד גדול להיות בחגיגות ה-80 שלך, והנה עכשיו אני בחגיגות ה-90. אתה תמיד חושב על המחר. ואין ספק שגם אתה תהיה בחגיגות ה-80 שלי, ובחגיגות ה-90 שלי", אמר קלינטון ועקץ את פרס בחיוך: "למעשה אתה גם תדבר בהלוויה שלי".

קלינטון: "יש לכם הרבה הזדמנויות והרבה צרות"

נשיא ארה"ב לשעבר התייחס גם לפערים הכלכליים-חברתיים בישראל ואמר כי "למרות ההתקדמות, יש פער גדול בין עניים לעשירים". לדבריו, אי השוויון הזה הולך ומתחדד, והעוני בעלייה. "יש לכם הרבה מאוד הזדמנויות, אבל גם הרבה מאוד צרות כמו לשאר העולם המודרני".

לאחר נאומו, התפנה קלינטון לענות על שאלותיו של פרופ' רון שפירא, נשיא המרכז האקדמי פרס ברחובות. באשר לסכסוך הישראלי-פלסטיני, אמר נשיא ארה"ב לשעבר כי הוא "מנסה להימנע מלהפריע לעבודתם של מנהיגים אחרים". לדבריו, "גם כשהילרי הייתה מזכירת המדינה התעקשתי להיות בור". עם זאת, ציין קלינטון כי שני הצדדים עושים טעויות שמונעות את קידום המשא ומתן.

"עליכם לשאול את עצמכם אם אתם יכולים לחיות כאשר יש אנשים בשטחכם שלא מצביעים. האם תוכלו להגיד בלב שלם שאתם דמוקרטיה?", שאל קלינטון והבהיר: "אם תתנו להם להצביע, האם תוכלו להמשיך להיות מדינה יהודית?".

קלינטון התייחס גם לבנייה בהתנחלויות והביע את התנגדותו בנושא. "לא משנה כמה מתנחלים יהיו שם. עדיין הילודה של הפלסטינים תהיה גדולה יותר", טען.

פרס לקלינטון: "אתה אדון הדברים שאינם אפשריים"

את דברי הפתיחה נשא נשיא המרכז האקדמי, פרופ' רון שפירא. לאחר מכן נכנסו אל מקום האירוע הנשיא פרס וקלינטון לצלילי השיר Let it grow של אריק קלפטון. כשנכנסו השניים למקום הנשיא פרס מעד קלות, וקלינטון אחז בו והם המשיכו ללכת כרגיל. מיד אחר כך שרו מירי מסיקה ודוד ד'אור שיר לכבוד הנשיא פרס. לאחר השיר הנשיא פרס נשא דברים במרכז הנושא את שמו.

"יש 3,500 סטודנטים כאן, 20% מהם מקבלים מלגות. בלעדיהם, הם לא היו זוכים להשכלה אקדמית", אמר הנשיא, שעבר להציג את האורח המכובד שלו: "קלינטון אינו רק מדינאי, הוא לא מדבר רק עם המדינאים, הוא מאוהב בתושבים. הוא נולד במקום קטן והגשים את החלום האמריקני, ביל, אתה התקווה. ביל הוא כובש, אך הוא לא כבש אדמה או מדינות אלא דבר שקשה הרבה יותר לכבוש: את לבבות בני האדם, בכל מקום".

"אתה אדון הדברים שאינם אפשריים", הצהיר בחיבה פרס, "ביל קלינטון הוא הנשיא היחיד שאני מכיר שעזב אחרי שתי קדנציות כנשיא עם עודף בתקציב האמריקני. כשאני אומר שאתה אדון הדברים שאינם אפשריים אני גם מדבר עלינו".

הוא התייחס למצב במזרח התיכון ואמר כי הסכסוך אינו פשוט. "ראיתי אותך מתווך בהסכם השלום בין ירדן לבינינו, זה היה קסום", נזכר הנשיא, "רק אתה הצלחת לשכנע את המלך חוסיין בדברים שלא ניתן היה לשכנע אותם קודם, ואז ידעתי - אם יהיה לי בעיה הדבר היחיד שאני צריך לעשות זה להתקשר לביל".

פרס דיבר גם על ראש הממשלה המנוח יצחק רבין והזכיר את קשריו עם נשיא ארה"ב לשעבר. "יצחק רבין היה מנהיג גדול, וחבר שאהבת, קולגה שלי", אמר. בשלב זה ביקש לספר סיפור: "כשבאנו לחתום על הסכם אוסלו, רבין התעקש בלי לחיצות ידיים. וביל דחף אותם אחד לשני והם לחצו ידיים. יצחק לא היה מוכן לזה, ואחרי שהוא לחץ את היד לערפאת הוא הסתכל עלי ואמר 'עכשיו תורך'".

פרס לקלינטון: "מה שהתחלת עדיין איתנו"

הוא שב ודיבר על משנתו של קלינטון בתקופת כהונתו: "פתרון שתי המדינות הוצע על ידיך, המשא ומתן התחיל בבית הלבן ואני מאמין שאם היו לך עוד כמה ימים היית רואה שלום. המחסור הגדול ביותר באזורינו הוא אזור של שלום. אני יודע שערפאת אמר לא, אבל זה לא היה שיקול הדעת הסופי שלו. זה כל מה שיצחק רק רצה, לראות שלום".

"מה שהתחלת עדיין איתנו, הוא לא נעלם, הוא היסוד. יש לנו מחלוקות בדרך לשם, אבל אני מאמין שאנחנו יכולים להתגבר עליהם. ואז הגעת, ואני יודע כמה היה נוראי היה רציחתו של יצחק רבין, לא רק בשבילנו שהיינו אומה בדמעות אלא בשבילך, חבר עם לב שבור. אני יודע שאהבת אותו מאוד, ושאתה אוהב אותנו מאוד. לקחת מילה, שהפכה לקריאה, למסר: 'שלום חבר'. אני מבטיח לך שהיא עדיין בלבבות האנשים", אמר הנשיא.

פרס התייחס גם לביקורת מכיוונו של נשיא ארה"ב לשעבר. "המדינה הזאת אוהבת אותך ואנחנו יודעים שאתה אוהב אותנו. אתה לא חייב להסכים עם כל מה שאנחנו עושים, אבל גם הביקורת שלך מגיעה מאהבה", אמר, "זה עידן חדש וגם היום אני מנסה להיות נביא. כשאני מסתכל על אירן אני רואה שדברים משתנים במהירות, יש צורך לבנות עתיד. ביל, אתה בונה של עתיד. תודה שבאת אלינו, אלוהים יברך אותך".

סטרייסנד ופרס התרגשו ביחד

פרס וסטרייסנד בבית הנשיא (חדשות 2, יוסי זילברמן)
מוקדם יותר היום נפגשו הנשיא פרס והזמרת ברברה סטרייסנד, שתיקח גם היא חלק בחגיגות יום ההולדת של הנשיא, עם 21 ילדים ובני נוער בני 3-18. הילדים מעמותת משאלת לב, הסובלים ממחלות קשות ,הגיעו היום למשכן לאחר שביקשו להיפגש עם הנשיא ועם הזמרת הבינלאומית.

סטרייסנד התחבקה עם הילדים ואמרה: "אני מתרגשת להיות כאן היום". במהלך הפגישה הקשיבה לביצוע של אחד משיריה הידועים - People. רפאל, אחד הנערים, פנה לזמרת - בשמה הפרטי - ולנשיא ואמר שזו התרגשות גדולה מאוד עבורו. "הגשמתם לי חלום", קרא.

גם פרס עצמו החמיא לסטרייסנד. "לאשה הזו יש קול שמיימי חודר ללב, חיבור של תפילה זכה ושירה מרוממת נפש". כשגבריאל הזכיר את השיר "אבינו מלכנו" בביצועה הידוע של סטרייסנד, הצטרף הנשיא לדבריו ואמר שכשהוא שומע את הביצוע לתפילה, עיניו "מתמלאות דמעות". "זה כל כך עוצמתי להיות כאן היום", סיכמה סטרייסנד. "נגעתם ללבי. כשאשיר את אבינו מלכנו מחר לנשיא פרס אשיר זאת לכולכם".