אחד ההרוגים בתאונת המטוס: משה באסיל

משה באסיל, בן 57 מיבנה, הוא אחד ההרוגים בהתרסקות המטוס הקל הבוקר בראשון לציון. תנאי מזג האוויר ככל הנראה גרמו לתאונה, בה נספה אדם נוסף. אנשי תעופה שהכירו את באסיל סיפרו: "הוא טייס ותיק שטס פה כבר הרבה שנים ומכיר את התנאים פה היטב"

משה באסיל, טייס מנוסה בן 57 מיבנה, הוא אחד ההרוגים בהתרסקות שאירעה הבוקר (ראשון) בראשון לציון: כך הותר לפרסום. באסון נהרג טייס נוסף ששמו טרם הותר בפרסום. השניים נהרגו זמן קצר לאחר שהמריאו - ככל הנראה בגלל תנאי מזג האוויר. עד ראייה לפיצוץ, שהיה מהראשונים להגיע לזירה, טען כי "תוך דקה לא נשאר כמעט כלום מהמטוס". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דניאו צ'נה, תלמיד טיסה שהיה במנחת בשעות הבוקר, היה עד ראייה להתרסקות והראשון להגיע לזירה. צ'נה אמר לחדשות 2 Online כי התכונן לטיסה לקראת השעה תשע בבוקר "ולא היה ערפל או משהו חריג. אחרי חמש דקות נהיה ערפל, ומדריך הטיסה שלי אמר לי שאחד המטוסים נכנס לתוך הענן. אחרי כמה דקות היה פיצוץ אדיר, ושנייה אחר כך עוד פיצוץ - כנראה המנוע".

צ'נה פעל במהרה לנסות ולהציל את הטייסים, אך ללא הועיל: "הייתי הראשון פה - תפסתי את המטף והלכתי לכיוון המטוס, הכל עלה באש, אחרי דקה לא נשאר כמעט כלום - אולי רבע מהמטוס". נצ"מ איציק מנשה מתחנת משטרת ראשון לציון הגיע לזירה ועדכן כי "נפתחה חקירה משותפת של משטרת ישראל ורשת התעופה האזרחית".

"הוא הכיר את התנאים במנחת היטב"

איציק כנען, דובר המנחת בהתנדבות ומדריך הטיסה של צ'נה, תיאר את מזג האוויר כ"ערפל זרימה שהגיע מצפון וממערב" ואמר כי במצב דומה "הדרך לצאת מזה זה להתרומם כדי שיהיה זמן לפעול".

המטוס לאחר מאמצי הכיבוי (דוברות עיריית ראשון לציון)

כנען, שמנהל את עמותת "יעלים" שמקנה רשיון טיס לנערים יוצאי העדה האתיופית, אמר כי הוא מכיר את הטייס אישית: "באסיל טייס מספר שנים, בשנות הוא מגיע הרבה ובשעות הבוקר. הוא ככל הנראה טס עם חבר שלו".

רן פוני, יו"ר האגודה לתעופה ספורטיבית בישראל, אמר כי "היום היה לנו אסון במנחת: מזג האוויר היה פה נפלא הבוקר, כשהטייס המריא השמיים היו נקיים. המטוס שהמריא צפונה נתקל בענן מאוד נמוך שחסם את הראייה וכתוצאה מכך הוא ככל הנראה איבד את ההתמצאות, התרסק במנחת הטיסנים הסמוך".

אבד הקשר עם המטוס זמן קצר לאחר ההמראה

מחקירה ראשונית עולה כי המטוס, מדגם אולטרה-לייט סטורץ, המריא מהמנחת בראשון לציון וכמעט מיד לאחר מכן אבד עמו הקשר. במקום שרר ערפל כבד מאוד בעת ההתרסקות, ונבדקת האפשרות כי תנאי הראות שהם שגרמו לתאונה. 

אבד הקשר עם המטוס (דוברות איחוד הצלה)

"במטוס היו טייס ונוסע. כעבור עשר דקות הוא חזר לנחיתה לאחר שערפל כבד התקרב למנחת", נמסר ממשרד התחבורה. "המטוס נצפה כשהוא נכנס לתוך הערפל ומיד לאחר מכן התרסק לתוך סככת הטיסנים הצמודה למנחת והתלקח".

לפניות לכתב: AzriA@ch2news.tv