"פרס אוהב כבוד, מתברר שגם כסף"

סערה במערכת הפוליטית בעקבות הפרסום ב"דה-מרקר" שלפיו הנשיא לשעבר חתם על עסקה עם בנק פועלים שבמסגרתה יקדם את ענייני הבנק תמורת 30 אלף דולר לחודש. יחימוביץ': "מיותר, תמוה, מרגיז, מביך". רגב: "קצת תמוה שהוא מכנה את מדיניות נתניהו 'קפיטליזם חזירי'". גלאון: "נדהמת ומתביישת"

שמעון פרס. ארכיון (רויטרס)

"מי שזכה בכהונתו כנשיא לאמון ולאהדה אינסופיים מהציבור החליט שאין לו שום בעיה לזרוק את כל זה לפח כדי להפוך ללוביסט הון-שלטון" - פוליטיקאים מימין ומשמאל תוקפים את הנשיא לשעבר שמעון פרס, בעקבות הפרסום של הכתבת שרון שפורר ב"דה-מרקר" היום (שני) שלפיו הוא חתם על עסקה עם בנק פועלים שבמסגרתה יקדם את ענייני הבנק תמורת לא פחות מ-30 אלף דולר לחודש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הפרסום, פרס אף ייקח חלק בחגיגות 40 שנות פעילות הבנק, שייערכו בניו יורק בסוף חודש אפריל. באירוע, שיתקיים במוזיאון הטבע בעיר, ישתתף גם ראש העיר לשעבר רודי ג'וליאני, ומושקעים בו לפי ההערכות מיליוני שקלים.

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) צייצה בחשבון הטוויטר שלה בעקבות הפרסום: "ידעתי שהוא אוהב כבוד, מתברר שגם כסף. מיותר, תמוה, מרגיז, מביך. מדברים על שלום. ועל כסף".

"מרגיז ומביך". יחימוביץ' (מרים אלסטר, פלאש 90)

לדברים הצטרפה חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ) שהגיבה גם היא על הנושא בעמוד הפייסבוק שלה: "יש לי המון הערכה כלפי הנשיא לשעבר פרס והפעילות ארוכת השנים שלו לטובת הציבור ולטובת הדברים שהוא מאמין בהם ודווקא בגלל זה אני נדהמת ומתביישת. בתמורה ל-30 אלף דולר בחודש הנשיא לשעבר פרס יעבוד בשביל בנק הפועלים ועל פי ההערכות יעזור לבנק להילחם נגד רפורמות צודקות שנועדו לשים סוף לאלף הדרכים שבהן הוא עושק את לקוחותיו".

"תמוה". רגב (מרים אלסטר, פלאש 90)

"נדהמת ומתביישת". גלאון

היא הוסיפה כי "את כל מה שצבר בתקופת כהונתו - הקשרים בעולם ובארץ, האהדה הציבורית, ההיכרות האינטימית עם בית הנשיא ועם משרדי הממשלה השונים - הוא הולך לנצל לטובת האינטרסים של בנק הפועלים ומנהליו. זה כל כך לא נתפס שהכנסת אפילו לא טרחה לחוקק חוקי צינון נגד התנהלות כזאת, וזה יהיה עצוב מאוד אם נידרש לעשות זאת עכשיו".

גלאון המשיכה ואמרה: "אני קוראת כאן לנשיא לשעבר פרס - עשית כל כך הרבה למען הציבור בישראל, הרווחת את מעמדך ביושר ובעבודה קשה, אל תוותר על כל זה. האמון חסר התקדים שקיבלת מהציבור הישראלי מחייב אותך ליותר. אחרי כל כך הרבה שנים כאזרח מספר 1, אין לך את הפריבילגיה להתנהג כמו סתם אזרח".

חברת הכנסת מירי רגב (ליכוד) הגיבה גם היא והדגישה כי "ללא ספק יהיה מעניין לראות את פרס מסתובב בכנסת עם הסרט הכתום המיועד ללוביסטים. זה פשוט לא ייאמן. הנשיא לשעבר שמעון פרס, על פי הפרסום ב'דה-מרקר', סגר חוזה עם בנק הפועלים שלפיו יקבל 30 אלף דולר לקידום עינייני הבנק. יש נשיאים לשעבר שעסוקים בהתחממות כדור הארץ, שלום עולמי וסיוע לאוכלוסיות חלשות, אבל הנשיא שלנו בחר דווקא לסייע לבנק הפועלים בתשלום . זה קצת תמוה שמי שחוגג יום הולדת בעלות של מיליוני שקלים וסוגר חוזה מול בנק מכנה את מדיניות נתניהו 'קפיטליזם חזירי'".

הנשיא לשעבר לא סיפק הסבר לגבי השירות שאותו הוא מספק לבנק, אך על פי השערות שונות הוא יעזור להיערך לחקיקה שעלולה לפגוע בבנקים. שר האוצר המיועד משה כחלון מתכוון לקדם חקיקה שתגביר את התחרות בשוק הבנקאות, וייתכן שכאן פרס ייכנס לתמונה.

אפשרות נוספת היא כי הנשיא לשעבר יעזור לבנק בעסקיו מחוץ לישראל. בסביבתו של פרס אמרו כי ההכנסות של הנשיא לשעבר, שלא כמו מנהיגים אחרים, מתועלות לפרויקטים חברתיים וכי כעת הוא עובד רק בחו"ל למען קידום ההידברות בין העמים.

בבנק הפועלים סירבו להגיב בנושא.