בעקבות הפרסום ב"אולפן שישי": טקס גילוי מצבה נערך ליעקב מאמאן

התעלומה סביב זהותו של החלל הלא נודע "ישראל מיר" באה לסיומה לפני כחודש, אז התגלה כי החלל הקבור תחת שמו הוא החלל הנעדר יעקב מאמאן ז"ל. היום נערך טקס גילוי המצבה המחודש בחלקה הצבאית בהר הרצל בירושלים, עם מצבה הנושאת את שמו של מאמאן ז"ל

המעגל נסגר: בעקבות הפרסום ב"אולפן שישי" אודות התעלומה סביב זהותו של החלל שכונה "ישראל מיר" והתגלה לפני כחודש כחלל הנעדר יעקב מאמאן, התקיים היום טקס גילוי המצבה של מאמאן ז"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר שנים שבו עמד קבר בודד בהר הרצל שבירושלים ונשא את השם "ישראל מיר", התברר כי מדובר בחלל צה"ל שמקום קבורתו לא נודע - יעקב מאמאן. בשנים האחרונות בצה"ל ניהלו חקירה בשיתוף משפחתו של מאמאן, לאחר שלא נמצא אף מסמך על הימצאותו של אדם בשם "ישראל מיר" במסמכי המדינה וצה"ל.

בחודש שעבר עודכנה המשפחה בידיעה המשמחת, שלפיה חוקרי המכון לרפואה משפטית בישראל הגיעו למסקנה כי הדנ"א של העצמות שבקבר תואם לזה של אחיו של החלל יעקב מאמאן. הבדיקות הצליחו רגע לפני שבצה"ל התכוונו לבצע את הבדיקה בארה"ב. בעקבות הגילוי, יירד מספר הנעדרים שמקום קבורתם לא נודע בצה"ל, ונקבע כי ייערך טקס הלוויה מחודש ותוצב מצבה חדשה על הקבר.

היום, כמובטח, נערך בחלקה הצבאית בהר הרצל טקס גילוי המצבה - הפעם על שמו של יעקב מאמאן ז"ל, החלל שקבור במקום. "טקס גילוי מצבה במהותו הוא טקס שדומה לטקס לוויה ובלי מה שקשור לארון ולהליך הראשון, כי הקבר כבר קיים. בטקס נכח כוח משמר של חטיבת הראל, שמאמאן ז"ל היה שייך אליה", סיפר סא"ל גבי אלמשעלי,  ראש ענף איתור נעדרים בצה"ל בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט.

סא"ל גבי אלמשעלי בטקס (חדשות 2)
"היה תהליך רישום מצבה ועכשיו יש מצבה. היה כאן בהר הרצל מפגש של הרבה מאוד אנשים ושל משפחה שלא הכירה שנים. הרבה אנשים הם גם אחיינים של האחים וזה היה מאוד מרגש", הוסיף סא"ל אלמשעלי. "השם על המצבה הוא יעקב מאמאן והוספנו כיתוב מיוחד מתחת לקבר בו כתוב: 'מקום קבורתו אותר בשנת תשע"ג'. הורידו את המצבה גם מהחלקה של חללים שמקום קבורתם לא נודע וגם הורידו את השם שלו מקיר החללים בשבוע שעבר. בהמשך גם יורידו את שמו של ישראל מיר מרשימת חללי צה"ל וזה אומר פחות חלל אחד לעם ישראל".