בידוק מזוודות אוטומטי: הסוף לשאלה "ארזת לבד"?

אחרי הצ'ק אין האוטומטי, עכשיו בנתב"ג מכניסים לשימוש בידוק מזוודות אוטומטי. המערכת אמורה לקצר את התור בנמל התעופה בן גוריון, וגם לשים סוף לאפליה בין נוסעים יהודים לערבים

כולנו מכירים את התהליך הארוך לפני העלייה לטיסה. אך כל זה הולך להשתנות, בעקבות כניסתה של מערכת בידוק ביטחוני חדשה שתתחיל לפעול בנמל התעופה בן גוריון. כבר בסוף השבוע תתחיל תקופת ההרצה של המערכת, שבסופה, החוויה של לפני הטיסה תהפוך לפשוטה הרבה יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כשתגיעו לטרמינל, לאחר שהמערכת החדשה תחל לפעול במתכונתה המלאה, תיגשו ישירות עם המזוודה אל דלפקי הצ'ק אין, מבלי לעבור שיקוף או פתיחה ידנית של המזוודה. בדלפקים, תפקידו את הכבודה שלכם, והיא כבר תעבור בידוק ביטחוני בלעדיכם במערכת תת קרקעית מתקדמת וממוחשבת לחלוטין, שיודעת לזהות מטענים בעייתיים או חומרי נפץ.

במידה והכול כשורה, המזוודה תעבור ישירות למטוס. ברגע שמערכת השיקוף החדשה תכנס לשימוש מלא, כל המכונות הקיימות שנמצאות בשדה התעופה יהפכו למיותרות. הדבר היחיד שיישאר בטרמינל כמו שאתם מכירים אותו כיום - דלפקי הצ'ק אין.

לפחות בינתיים, הוחלט להשאיר את התשאול הביטחוני, עם שאלות כדוגמת "האם ארזתם לבד?" ו-"מאיפה הגעתם?". למרות זאת, המערכת תקצר לפחות 20 דקות עד חצי שעה מהזמן בטרמינל. מטרה נוספת ועיקרית לא פחות היא להפוך את הבידוק לשוויוני יותר, ולא ליצור אפליה בין פרופילים של נוסעים שונים.

"אין זה ממגר את תופעת האפליה של התושבים הערבים בשדה התעופה, אבל אין ספק שמדובר בצעד חשוב וניכר שיכול להוביל לשינוי", אמרה עו"ד נסרין עליאן מהאגודה לזכויות האזרח.

לצורך ההפעלה הראשונה ביום שישי הקרוב, תופסק הפעילות בטרמינל מספר 3 ל-7 שעות, והנוסעים יועברו לטרמינל מספר 1. בזמן הזה יבדקו במערכת 5000 מזוודות. בסוף התהליך יתגאה נתב"ג באחת המערכות המתקדמות בעולם, והנוסעים יוכלו להגיע קצת יותר מאוחר לנמל, או פשוט לבלות עוד קצת זמן בחנויות ה-"דיוטי פרי".