אפקט האפליה: בוטל יום כיף לעובדי בנק בסופרלנד

ביום שלישי היו אמורים עובדי בנק מרכנתיל לבלות יום בסופרלנד. אבל היום התבשרו על שינוי בתכניות - עוברים ללונה פארק. לטענת העובדים, מדובר בהחלטה על רקע סירוב הפארק בשבוע שעבר לארח תלמידים ערבים

הסופרלנד (חדשות 2)

פרשת האפליה על רקע גזעני בפארק השעשועים הסופרלנד בראשון לציון כבר משפיעה על הזמנת הכרטיסים לשם. לחדשות 2 באינטרנט נודע כי בנק מרכנתיל ביטל יום כיף לעובדים שתוכנן שם השבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדי שנה מוזמנים עובדי הבנק, שבו עובדים רבים מהמגזר הערבי, וכך גם לקוחות, ליום כיף בסופרלנד. היום התבשרו העובדים כי יום הכיף שתוכנן שם ליום שלישי הקרוב עבר מקום - ללונה פארק בתל אביב (גם הוא, אגב, פועל תחת אותה הנהלה שמפעילה את הלונה פארק).

"הודיעו לנו על שינוי במקום הפעילות, אבל לא הסכימו למסור לנו את הסיבה לכך", סיפר לחדשות 2 באינטרנט עובד בבנק. לטענת עובדים בבנק, חשיפת המקרה שבו סירבו בסופרלנד לארח תלמידים ערביים, היא הסיבה לשינוי בתכניות.

מבנק מרכנתיל לא נמסרה תגובה לדברים.

מהסופרלנד נמסר בתגובה כי "לאורך שנים מתקיים אצלנו האירוע של בנק מרכנתיל, ובו תמיד קהל מעורב של יהודים וערבים. הבנק ביקש לדחות את האירוע היות ומדובר בקהל מעורב, וזאת בשל רגישות הנושא בימים אלה".

אין מקום פנוי עבורם

סערת הסופרלנד החלה בעקבות תלונתו של המורה חאלד שאקרה, מבית הספר התיכון הג'יהאל ביפו, לפיה בפארק השעשועים מפרידים בין בתי הספר היהודים והערבים המבקשים לציין במקום את סוף שנת הלימודים - ימים ליהודים וימים לערבים בלבד. כשביקש לתאם תאריך הגעה עבור תלמידיו, התברר למזכירה כי מדובר בקבוצת תלמידים ערביים, אז חזרה בה ואמרה כי אין מקום פנוי עבורם.

"המטרה שלנו בעניין הזה היא למגר את תופעת הגזענות ולא להשלים איתה", אמר בשבוע שעבר ג'לאל תוחי, מנהל התיכון הג'יהאל ביפו, בריאיון בתכניתנו "שש עם". "לכן לא הנחתי שאפשר לשתוק על הדברים האלה. אחרי שראיתי את סערת הרגשות של חאלד ושל התלמידים, שהיו מאוד עצובים, התביישתי ואמרתי שצריך לבדוק מה עושים".

"הפרדה אינה חוקית ובסך הכל מדובר במתקן לבילוי שמאפשר לכל התלמידים ולכל מי שרוצה להגיע לשם", הוסיף ג'לאל. "זה לא מקום של דת או תפילה, שצריך לעשות הפרדות מהסוג הזה".

שר החינוך שוחח בשבוע שעבר עם שאקרה וגינה את התנהלות הפארק. "אני מזועזע נוכח תופעות מעין אלה אשר אין להן מקום בחברה הישראלית", אמר פירון לשאקרה בשיחה טלפונית. "אני רואה בחיים משותפים, בין יהודים וערבים, את אחד הערכים הבסיסיים עליהם מושתתת מגילת העצמאות. ערכים של שוויון, שותפות וסובלנות הם בלב מדיניות משרד החינוך".