תלונות הציבור: אישה נכלאה במקווה שעות – ופוצתה

דוח נציב תלונות הציבור לשנת 2012 שהתפרסם היום מספק הצצה לחלק מהפניות שהוגשו ובהם מקרים חריגים למדי. באחד מהם, אישה נכלאה במקווה באשקלון וחולצה רק בעזרת הכבאים. בתלונה אחרת נחשף כי ילדה נכה לא קיבלה במשך שנתיים שירות הסעות לבית הספר - בניגוד לחוק. ומה ביקש תלמיד כיתה ג'?

נכלאה במקווה. ארכיון (תמר הירדני)

אישה שנכלאה במקווה באשקלון, ילדה נכה שלא קיבלה לפי חוק הסעות לבית ספר ותלמידה מוכשרת שמבחן הבגרות שלה במתמטיקה נפסל בחשד להעתקה כי לא הראתה את דרך הפתרון. אלה רק חלק מ-15,123 תלונות שהוגשו לנציב תלונות הציבור ומתפרסמות היום בדוח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באחת התלונות, מספרת תושבת אשקלון שהגיעה למקווה בעיר בערב שבת, כי לאחר שטבלה והתארגנה לצאת היא גילתה לתדהמתה כי הבלנית עזבה את המקום ונעלה אותו. היא לא הצליחה לקרוא לעזרה וגם מכשיר הטלפון שהיה במקום לא עבד. רק לאחר ארבע שעות איתר אותה בעלה במקווה הנעול ושירותי הכבאות עזרו לה לטפס על אחד החלונות ולצאת החוצה.

המועצה הדתית באשקלון הודיעה לנציבות כי היא מצטערת על האירוע וכי טיפלה בו בחומרה. לבלנית התקיים שימוע ומאז לא זומנה לעבודה, וההנחיות לנעילת המקווה רועננו. בנוסף, החליטה המועצה לשלם למתלוננות פיצוי של 2,000 שקלים. 

 

ילדה נכה לא קיבלה הסעות לבי"ס

בתלונה אחרת שנמצאה מוצדקת, אם לילדה נכה הנעזרת בכיסא גלגלים מונע ולומדת בבית ספר רגיל פנתה במשך שנתיים לעיריית לוד בבקשה להסדיר לבתה הסעה מביתם לבית הספר ובחזרה. בעירייה לא מצאו לנכון לעזור לה, למרות שהנושא מחויב על פי חוק. בעקבות התערבות הנציבות יו"ר הוועדה הממונה על העיר לוד הודיע לנציבות כי העירייה תסדיר לה את ההסעות וכי תפעל להימנע הישנות מקרים כאלה בעתיד.

במקרה אחר, אב של תלמידה שנבחנה בבחינת הבגרות במתמטיקה וטופס המבחן שלה נפסל בחשד להעתקה, פנה לנציבות, לאחר שמשרד החינוך לא קיים שימוע בעניינה למרות פניות רבות בנושא. בבירור, שנעשה בעקבות הפנייה לנציבות, התלמידה הוכיחה את כישרונה לפתור בעיות במתמטיקה מבלי להזדקק לשלבים. משרד החינוך חזר בו מההחלטה לפסול את בחינתה, אך הורה לה לפרט בפעם הבאה את השלבים הקשורים בפתרון השאלות.

התלמיד ביקש: לקצר את הלימודים (AP)

תלמיד כיתה ג': תקצרו את שבוע הלימודים

תלונה אחרת בה הנציבות לא התערבה הייתה לא שגרתית: תלמיד כיתה ג' פנה בבקשה לקצר את שבוע הלימודים בבית הספר שלו לחמישה ימים בלבד. הבירור העלה כי קיצור השבוע אפשרי רק אם מתקיימים התנאים הקבועים בחוק חינוך ממלכתי.

מאחר שרשות החינוך המקומית שבית ספרו של הפונה נתון לאחריותה לא הגישה בקשה כזאת, לא מצאה הנציבות עילה להתערבותה. עם זאת נמסר כי "הנציבות מקדמת בברכה פניות מכל חלקי הציבור ובכלל זה פניות ילדים".

פירוט הטיפול בתלונות נבחרות