הסלמה במאבק: "כתובות נאצה רוססו על ביתה של אחת מנשות הכותל"

המאבק על הכותל נמשך, והיום הוא הגיע לפתח ביתה של אחת הפעילות בארגון נשות הכותל, פגי סידור. על קירות חדר המדרגות רוססו כתובות נאצה ובהן: "תג תורה", "הכותל לא הפקר" ו"ירושלים קדושה". סידור הביעה חשש שהמאבק יסלים: "אני מפחדת שיום אחד נתעורר ומישהו ייפגע. אי אפשר לדעת איפה זה ייגמר"

מהיום אמרו לא רק "תג מחיר", אלא גם "תג תורה": כתובות נאצה התגלו הבוקר על קירות בניין שבו מתגוררת חברה בארגון נשות הכותל המנהלות את המאבק על תפילת הנשים ברחבה הקדושה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הכתובות התגלו בחדר מדרגות בבית מגורים בשכונת תלפיות בדרום ירושלים. בין דברי הנאצה בגנות הנשים נכתב "תג תורה", "הכותל אינו הפקר" ו"ירושלים קדושה". המשטרה פתחה בחקירת המקרה.

מי שנפלה לכאורה קורבן לכתובות היא פגי סידור, מהנהלת הארגון. בעמוד הפייסבוק של הקבוצה נכתב כי פגי "קמה הבוקר לקול דפיקות שוטרים על דלתה, אחרי שבמהלך הלילה ריססו אלמונים על קירות ביתה כתובות נאצה".

כך יעשה למתפללת בכותל?. י-ם, הבוקר (פייסבוק נשות הכותל)

"כשמתחילים בהסתה, אף אחד לא יודע איפה זה נגמר"

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, מיהר לגנות את המעשה. "ריסוס הכתובות הוא אלימות לכל דבר וכי יש לטפל בה בכל חומרת הדין", אמר ברקת. "הדרך ליישוב מחלוקות בעיר אינה באלימות, אלא בשיח והידברות והגעה להסכמות רחבות ככל הניתן שייתנו מענה לצרכי כל הצדדים".

פגי סידור עצמה סיפרה על התקרית בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "זה לא נעים, באמת לא נעים", היא הודתה אך הוסיפה, "אני לא מפחדת, אני בטוחה שזו עבודה של 2-3 שב"בניקים משועממים". "אני מצפה מהמנהיגים של הציבור החרדי שיגנו את המעשה. ככה לא מתנהגים", הבהירה סידור. "הם צריכים להראות שזו לא הדרך, ולקרוא לסדר את הילדים שלהם".

סידור הזהירה מהסלמה באלימות ואמרה: "כשמתחילים בהסתה אף אחד לא יודע איפה זה נגמר, כמו במלחמה. אני מפחדת שמישהו יאבד שליטה, ונתעורר בוקר אחד כשמישהו יפגע, וזה יהיה מאוחר מדי חס ושלום. אפשר להתנגד, אבל זו לא הצורה הדמוקרטית. ככה לא מתנהגים".

"זה תפס אותי בהפתעה, יו"ר הקבוצה לא בארץ, ועדיין לא התכנסנו", אמרה פגי באשר להמשך צעדיהן של נשות הכותל. "אנחנו קוראות לכל הציבור: חרדי, דתי וחילוני - לגנות. זו לא הדרך להביע התנגדות, יש דרכים אחרות להביע התנגדות. אני מקווה שראשי הציבור החרדי יקום ויגנה את זה כמו שצריך".

מאבק ארוך ורצוף בעימותים

מנשות הכותל נמסר בתגובה רשמית לאירוע כי "סביר להניח כי מדובר בצעירים משועממים, הפועלים בהתאם לצלילי ההסתה של מנהיגיהם. הבעיה האמיתית שעומדת בפני החברה הישראלית היא לא מה הם עשו אלא מה יעשו כעת מנהיגי הציבור החרדי. הכתובת על הקיר. אנו קוראות לרבנים להשמיע את קולם ולגנות נחרצות את עצם המעשה ולעצור את ההסתה נגד נשות הכותל, ללא קשר לוויכוח הציבורי הלגיטימי".

עוד הוסיפו נשות הכותל כי כל שהן מבקשות זה להתפלל בעזרת הנשים בכותל, באופן התואם לחלוטין את ההלכה היהודית: "אנו מצרות על כך שבמדינה יהודית ודמוקרטית מנסים למנוע זאת מאתנו באמצעות מעשי אלימות ואיומים".

האירוע היום התרחש על רקע מאבק ארוך וממושך שניטש בכל ראש חודש ברחבת הכותל, בפעם האחרונה לפני כ-10 ימים. מאות נשים מארגון "נשות הכותל" הגיעו אז לרחבה והחלו להתפלל במקום כשהן עוטות טליתות - לראשונה לאחר האישור למהלך שהעניק להן בית המשפט. אלפי חרדים שהגיעו למקום מחו על מה שהם הגדירו פרובוקציה. המשטרה עצרה 3 מהם.