י-ם: חיילים חרדים נרגמו באבנים

עשרות חרדים מפלג קיצוני בעדה החרדית התפרעו לאחר ששני חיילים, גם הם חרדים, עברו בשכונת מאה שערים בירושלים. מלבד השלכת אבנים, הם גם הבעירו פחי אשפה. וזה עוד לפני שהממשלה הציגה חוק לשוויון בנטל

הקרע למהומה - שני חיילים חרדים חלפו במקו (חדשות 24)

ככה יעשה לחייל שעובר במאה שערים? אחרי שבשבוע שעבר נערכה הפגנת עשרות האלפים נגד "גזירות הגיוס", וגם שעות ספורות לפניה הותקף חייל שהעז להיקלע לדרכם של המפגינים, התרחש אמש אירוע נוסף שמעיד על הקרע החריף בין החברה החרדית לשאר הציבור, וכן בין התומכים והמתנגדים לגיוס בלב החברה החרדית עצמה. שני חיילים חרדים שעברו הערב בשכונת מאה שערים הפכו במהרה למוקד של מהומות שהתפתחו במקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות מעברם הרגלי של שני החיילים בשכונה, התקבצו עשרות חרדים בכיכר השבת, והחלו להתפרע. מדובר באנשים שמשתייכים לפלג קיצוני של העדה החרדית שמתנגדים נחרצות לגיוס לצה"ל. הם יידו אבנים לכל עבר והבעירו פחי אשפה במרכז הכיכר.

התפרעויות במאה שערים, הערב (חדשות 24)

כוחות משטרה הוזעקו להרגיע את הרוחות, יחד עם צוות כיבוי אש שפעלו להשתלט על הדליקה. החיילים החרדים הצליחו לצאת מהשכונה ללא פגע.

עשרות מתפרעים התקבצו בכיכר השבת (חדשות 24)

פיני רוזנברג, דובר עצרת ה-30,000 מהשבוע שעבר נכח בזירת האירוע וגינה את המעשים. "אנו מגנים כל אלימות באשר היא. זו לא דרכנו ומדובר בשוליים", הוא אמר בדומה לתגובתו על אירוע התקיפה שקדם להפגנה. "יחד עם זאת", הוא הוסיף, "במקרה נוכחתי באופן אישי באירוע המדובר והדיווחים עליו יצאו מכלל פרופורציה", הוא הדגיש.

בשבוע שעבר: חייל נוסף הותקף 

מאות בני אדם שהיו בדרכם להפגנת הענק בשבוע שעבר נתקלו בחייל, ככל הנראה חרדי, והתנפלו עליו בצעקות עד שכוחות הביטחון נאלצו לפנות אותו מהמקום. האירוע החל כשעה לפני תחילת ההפגנה כשמאות מפגינים החלו לזרום למקום. בין ההמונים בלט בנוכחותו חייל קרבי בעל חזות חרדית שנשא נשק וכומתת גולני לכתפו. הוא סקר את האירוע כשלפתע החלו עשרות להתנפל עליו בצעקות ובדרישה שיעזוב את המקום. "תסתלק מכאן! תתבייש לך!", זעקו המפגינים.

החייל, שניסה להימנע מעימות, לא ענה תחילה להמונים שזרקו לעברו מודעות ועלוני נייר. הם אף כינו אותו "חרד"ק" - כינוי גנאי לחרדים המתגייסים. בתגובה, כשהחלו הרוחות להתלהט, פנה החייל אל המקללים בניסיון להבין מדוע הם תקופים אותו. "מה אתם עושים? למה ככה? תתביישו לכם", אמר החייל.

לאחר דקות ארוכות שבהן היה מוקף על ידי ההמון, לווה החייל על ידי בלשי משטרת ירושלים אל מחוץ להפגנה. זמן קצר לאחר מכן התנפלו המפגינים פעם נוספת על החייל מאחר שלא התרחק מספיק מהמקום לטעמם.

קבוצת מפגינים אחרת של חרדים גינתה את המעשה וביקשה לשלול כל אקט אלימות כלפי חיילים. "מדובר בקבוצה קיצונית שאינה מייצגת את רוב הציבור", אמרו בניסיון להרגיע את הרוחות. "זוהי לא דרכנו".

להפגנה בירושלים הגיעו כ-30,000 חרדים. במקום פרצו עימותים עם כוחות המשטרה, לאחר שעשרות מפגינים החלו להתפרע, הבעירו פחים והשליכו אבנים ושקיות עם זבל לעבר השוטרים. 6 שוטרים נפגעו ופונו לבתי חולים -שניים  באורח בינוני וארבעה באורח קל. המשטרה עצרה 8 מפגינים ששוחררו בתנאים מגבילים.

הפגנת הענק (חדשות 2)
בימים אלה שוקדת ועדת שרים בראשות השר יעקב פרי על ניסוח חוק לשוויון בנטל. זאת בעקבות תפוגת "חוק טל" שהסדיר את מתן הפטורים לחרדים, וההבטחות לפני הבחירות של חלק מהמפלגות לחוקק חוק חדש ושוויוני. בשבועות הקרובים צפוייה ועדת השרים להציג לממשלה את הצעתה למתווה חדש לגיוס חרדים. מכיוון שלחרדים אין כרגע ייצוג בממשלה, ההערכות הן כי הציבור החרדי יילחם בחוק ברחובות.