פיסת היסטוריה: כשבן-גוריון גרם לטרומן לבכות

יומיים לפני פרוץ מלחמת יום הכיפורים אמור היה להיות מוקרן סרט תיעודי שצולם בערוב ימיו של ראש הממשלה הראשון דוד בן-גוריון. כעת, 43 שנים מאוחר יותר, הוא ישודר לראשונה. בהצצה הזאת לקטעי הארכיון הנדירים נראה בן גוריון מספר על מפגשו המרגש עם הנשיא ה-33 של ארה"ב

ראש הממשלה הראשון כפי שמעולם לא נראה: בסרט תיעודי בן 86 דקות נחשפים קטעים ייחודים ונדירים, שטרם יצאו לאור, על תחנות חייו הפוליטיות והאישיות של דוד בן-גוריון. במשך 43 שנים היה הסרט "בן-גוריון זוכר" קבור בארכיון, וביום שבת הקרוב ישודר לראשונה. בקטע מהסרט נראה ראש הממשלה הראשון משחזר את מפגשו עם הנשיא האמריקני הארי טרומן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הקטע הנדיר צולם כשבן-גוריון הגיע לביקור בארה"ב וזוכה לתשואות רבות בעוברו ברחובות. לאחר מכן הוא מספר כיצד נפגש עם הנשיא ה-33 של ארה"ב והודה לו על תמיכתו בישראל. במפגש נוסף בין השניים, שהתרחש מספר שנים מאוחר יותר, מתאר בן-גוריון איך ריגש את הנשיא והביא דמעות לעיניו בכך שאמר לו: "בעיני כל העם היהודי אתה תיזכר לנצח נצחים".

מתוך הסרט

הקרנת הבכורה של הסרט המיוחד נקבעה למוצאי יום הכיפורים 1973, אך המלחמה שפרצה באותו יום גרמה לסרט להיגנז למשך 43 שנים. "אבא שלי הגדיר את זה כ'מזל נאחס'", מספרת מולי לנדסמן, בתו של מפיק הסרט צבי שפילמן ומנהלת חברת ההפקות. הסרט יוקרן בערוץ הראשון.

לנדסמן מתארת את מה שהתרחש מאחורי הקלעים של תהליך עשיית הסרט. "באחד הלוקיישנים בן-גוריון נפגש עם אהובתו הראשונה, שקראו רחל בן הלחמי", סיפרה. "מצלמים אותם הולכים בפרדס ואוחזים ידיים וכשכיבו את המצלמות בן-גוריון אמר לה 'אלי או אלייך?' אבל אבא שלי ציין שבסוף הצילומים הוא תמיד חזר הביתה לבדו".

בסרט נפגש ראש הממשלה הראשון עם המדינאים יגאל ידין, אריאל שרון, יצחק רבין, שמעון פרס, טדי קולק ועם הגיבורים הטרגיים של מלחמת יום כיפור רגע לפני שפרצה - גולדה מאיר ומשה דיין. הוא משוחח עימם על הרגעים שהפכו להיסטוריה שלנו. "אם זה היה מצולם אפילו שנה מאוחר יותר זה היה נראה אחרת לגמרי", מוסיפה לנדסמן.

בקטעי הארכיון הנדירים נראה בן גוריון עם וינסטון צ'רצ'יל, דווייט אייזנהאואר, ג'ון קנדי, שארל דה גול ועוד רבים ממנהיגי העולם החופשי של התקופה ההיא. הסרט צולם בשנת 1972-1973, מעט לפני פטירתו של בן-גוריון.

בימים אלה עבר הסרט תהליך של רסטורציה, וצבי שפילמן, מפיק הסרט, שייחל במשך שנים לשידורו, הלך לעולמו לאחר שזכה בפרס אופיר למפעל חיים.