קרע במגזר החרדי: "גאים לשרת אבל יש בציבור מלחמה"

החיילים החרדים שמשרתים בצה"ל עונים למפגינים אתמול בירושלים, אך חלקם חוששים מההתנפלות עליהם. "אנחנו רוצים לתרום למדינה – מה שהיה אתמול הוא אבסורד", סיפר אחד החיילים. איש קבע חרדי: "תהיו גאים במה שאתם עושים, הם מבזים אותנו". חייל אחר סיפר: "מוריד את המדים בתחנה המרכזית"

ארכיון (הנח"ל החרדי)

ההפגנה אתמול נגד גזרות הגיוס ממשיכה לעורר הדים בקרב הציבור החרדי, ובפרט אצל החיילים החרדים אצלם גובר החשש מהשירות, בצל הכעס הפנים-חרדי. בתקופה האחרונה נערך קמפיין בציבור החרדי נגד אותם "חרד"קים" (כינוי לחרדים המשרתים בצה"ל), בכוונה להדירם מהקהילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זה אבסורד מה שהיה אתמול", סיפר לחדשות 2 באינטרנט חייל חרדי המשרת באחת היחידות הטכנולוגיות בצה"ל. "הצבא עשה אלפי התאמות לשירות שלנו ורבים מאיתנו מצליחים להשתלב טוב בכל היחידות. כל זמן שעובר יש יותר ויותר חרדים שרוצים להתגייס - גם כי הם מבינים את התועלת שבגיוס וגם כי הם רוצים לתרום למדינה, אבל מה שהיה אתמול הורס את זה", אמר. לדבריו, התחושות בשבועות האחרונים קשות. רק באחרונה, עלה מספר החיילים החרדים שביקשו שלא להגיע במדים לביתם מחשש לתגובות בסביבתם - אך בקשות אלה נדחו.

"הרבה פעמים אני מוריד את המדים בשירותים אחרי שאני יורד מהאוטובוס בתחנה המרכזית", סיפר חייל אחר. "זה מפחיד ועדיף לשמור על פרופיל נמוך. אנחנו גאים לשרת בצבא אבל מפחדים מהסביבה שלנו". בינתיים בצבא לא חוששים כי המפגן האחרון ישפיע על נתוני הגיוס לפרויקטים של שילוב החרדים. "הם משתלבים בצורה מצוינת ופורחים, רבים מהם יוצאים אף לקבע", סיפר לחדשות 2 באינטרנט גורם המעורה בגיוסם.

"תהיו גאים במה שאתם עושים"

יחיאל רדוצקי, חרדי המשרת כאיש קבע בצה"ל, פירסם אתמול פוסט נוקב בעמוד הפייסבוק שלו: "אל תבקשו ללכת על אזרחי, אל תתביישו לספר שאתם משרתים בצבא, אל תעלימו את העובדה שאתם עובדים - תהיו גאים במה שאתם עושים", הוא כתב לחיילים החרדים.

לדבריו, "קיימת עכשיו מלחמה בציבור החרדי על העתיד, האם אדם שאינו יכול להמשיך ולשבת ללמוד בישיבה או בכוילל יהיה חייב להמשיך בכך או שינודה מהחברה החרדית. אם נוריד את הראש עכשיו אותם חוליגנים יחושו שנצחו ואז מסע הרדיפות לא יפסיק ולו לרגע. אותם אנשים המבזים אותנו וקוראים לנו חרד"קים בועטים בדבריהם של הרב שך והרב עובדיה יוסף שאמרו במפורש כי אדם שלא יכול לשבת בישיבה מחויב להתגייס לצבא משום שדם החילונים אינו סמוק יותר מדם החרדים".

רדוצקי הוסיף וכתב בפייסבוק: "אז תגידו לי אתם, אותם שמבזים אתכם יודעים מה הם עושים? הם בסך הכל מחפשים ריגוש ואקשן שלא קיים אצלם ביום יום. ואם תשאלו, כן, אני משרת בצבא בגאווה, ואם תרצו אני חרד"ק גאה".