צפו: מאות חרדים מתנפלים על חייל ומבריחים אותו

זמן קצר לפני הפגנת הענק בירושלים נגד "גזירות הגיוס" נתקלו מאות חרדים בחייל דתי שנקלע לאזור. הם התנפלו עליו בזעקות, דחפו והניסו אותו מהמקום. אחדים מהצופים התנערו מהמעשה: "זוהי לא דרכנו"

עשרות אלפי חרדים הגיעו אמש להפגנת הענק שנערכה אמש בירושלים כנגד "גזירות הגיוס", אך נראה שאירוע אחד שקדם לה הפנה את הזרקור המשמעותי ביותר על משבר האמון בין הקהילה החרדית לחברה הישראלית. מאות בני אדם שהיו בדרכם להפגנה נתקלו בחייל, ככל הנראה חרדי, והתנפלו עליו בצעקות עד שכוחות הביטחון נאלצו לפנות אותו מהמקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

האירוע החל כשעה לפני תחילת ההפגנה כשמאות מפגינים החלו לזרום למקום. בין ההמונים בלט בנוכחותו חייל קרבי בעל חזות חרדית שנשא נשק וכומתת גולני לכתפו. הוא סקר את האירוע כשלפתע החלו עשרות להתנפל עליו בצעקות ובדרישה שיעזוב את המקום. "תסתלק מכאן! תתבייש לך!", זעקו המפגינים.

החייל, שניסה להימנע מעימות, לא ענה תחילה להמונים שזרקו לעברו מודעות ועלוני נייר. הם אף כינו אותו "חרד"ק" - כינוי גנאי לחרדים המתגייסים. בתגובה, כשהחלו הרוחות להתלהט, פנה החייל אל המקללים בניסיון להבין מדוע הם תקופים אותו. "מה אתם עושים? למה ככה? תתביישו לכם", אמר החייל.

הפגנת הענק, אתמול (חדשות 2)

לאחר דקות ארוכות שבהן היה מוקף על ידי ההמון, לווה החייל על ידי בלשי משטרת ירושלים אל מחוץ להפגנה. זמן קצר לאחר מכן התנפלו המפגינים פעם נוספת על החייל מאחר שלא התרחק מספיק מהמקום לטעמם.

קבוצת מפגינים אחרת של חרדים גינתה את המעשה וביקשה לשלול כל אקט אלימות כלפי חיילים. "מדובר בקבוצה קיצונית שאינה מייצגת את רוב הציבור", אמרו בניסיון להרגיע את הרוחות. "זוהי לא דרכנו".

להפגנה בירושלים הגיעו בשעות הערב כ-30,000 חרדים. במקום פרצו עימותים עם כוחות המשטרה, לאחר שעשרות מפגינים החלו להתפרע, הבעירו פחים והשליכו אבנים ושקיות עם זבל לעבר השוטרים. 6 שוטרים נפגעו ופונו לבתי חולים - 2 באורח בינוני, ו-4 באורח קל. המשטרה עצרה 8 מפגינים ששוחררו הבוקר בתנאים מגבילים.

בעקבות אירועי ההפגנה שוחח השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ עם אחד השוטרים שנפצע ועם מפקדיו ושמע על התנהלות האירועים. "התנהגות המפגינים הפרועה בכלל והפגיעה בשוטרים בפרט מזעזעת", הדגיש השר והבטיח: "משטרת מחוז ירושלים תמצה את הדין עם הפורעים".

לדברי אהרונוביץ', "על הציבור החרדי להבין כי ערך לימוד התורה חשוב לכולנו אך כך גם שאר החובות והזכויות כלפי המדינה". השר אף הבהיר כי מחאות בלתי חוקיות ותקיפות שוטרים לא ישנו את המציאות ואת עמדתה של הממשלה בנושא.