30 אלף חרדים הפגינו בירושלים נגד "גזירות הגיוס"

המוני חרדים מחו הערב מול לשכת הגיוס בבירה נגד הכוונה לקדם "גיוס לכולם". הם הבעירו פחים והשליכו אבנים ושקיות עם זבל לעבר כוחות המשטרה במקום. שמונה מפגינים נעצרו במקום ו-6 שוטרים נפצעו - 2 באורח בינוני ו-4 באורח קל. אחד המפגינים לחדשות 2: "זה פותח שרשרת של עימותים מול הרשויות"

כ-30,000 חרדים הפגינו הערב מול לשכת הגיוס בירושלים, סמוך לשכונת מאה שערים, במחאה על הכוונה לגייס את בני הישיבות לשירות צבאי במסגרת קידום השוויון בנטל. במקום פרצו עימותים עם כוחות המשטרה, לאחר שעשרות מפגינים החלו להתפרע, הבעירו פחים והשליכו אבנים ושקיות עם זבל לעבר השוטרים. 6 שוטרים נפגעו ופונו לבתי חולים - 2 באורח בינוני, ו-4 באורח קל. המשטרה עצרה 8 מפגינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים ? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

ההפגנה התקיימה תחת הסיסמה "מתאבדים על פרנסה" ועל גבי פליירים המחולקים במקום נכתב, בין היתר: "זהו עוד פתרון מבית היוצר של החרד"קים - חרדים קלי דעת" ו"מחליפים זהות בצבא ובשירות הלאומי".

מבטיחים מאבק עיקש: "בשום מתווה לא יהיה ג (יוסי זילברמן)

במקום נערכה תפילה המונית בניסיון "למנוע את רוע הגזירה", כהגדרתם של המשתתפים. חייל חרדי שנקלע למקום הותקף על ידי הסובבים אותו וגורש בקריאות גנאי. כוחות משטרה רבים הגיעו לזירת ההפגנה כדי לשמור שלא יתפתחו הפרות סדר.
החרדים: פתח לשרשרת של עימותים מול הרשויות

אחד המפגינים במקום אמר לחדשות 2 באינטרנט כי "כל בחור ישיבה שהגיע לצבא הצמידו לו חייל שייתן לו הטבות, אבל כל העשרות רבבות החרדים האחרים אומרים לא לוועדת פרי".

כרוז שהופץ בהפגנה (יוסי זילברמן)

על המשך המאבק המתוכנן נגד השוויון בנטל אמר: "אני לא יודע אם יהיו הפגנות אלימות, כפי שהרבנים יאמרו כך נעשה, אבל זה פותח שרשרת של עימותים מול הרשויות. בשום מתווה לא יהיה גיוס - כל חרדי שירצה ללמוד בישיבה, או חרדי שתורתו אומנותו לא יתגייסו לצבא".

רימון עשן שנזרק לעבר השוטרים (יוסי זילברמן)

מפקד מחוז ירושלים ניצב יוסי פריינטי סיפר על ההיערכות המשטרתית במקום: "הגיעו אלפי חרדים ואנחנו ערוכים עם כוחות גדולים. היו הפרות של הרישיון של ההפגנה". ניצב פריינטי הוסיף כי חלק מהמפגינים יידו אבנים ובקבוקים לעבר השוטרים והדגיש: "המסר שלנו הוא שאנחנו נשתמש ביד קשה על כל הפרת סדר ופגיעה ברכוש. התכוננו לתרחיש כזה ואני מקווה שזה יסתיים בשקט".

מלשכת יו״ר הוועדה לשוויון בנטל יעקב פרי נמסר כי: ״תזכיר החוק המתגבש הוא חלק מרפורמת הגיוס החדשה המחויבת למציאות הישראלית, לערך השוויון והערבות ההדדית תוך שמירה על ערך לימוד התורה. על החברה החרדית תוטל האחריות להתכנס לתוך מסגרות שירות המדינה, הצבאי והאזרחי, וכפועל יוצא משם, למסגרות התעסוקה״.