חושפת הוצאות מעון נתניהו: "מחכה לעוד תשובות מראש הממשלה"

אחרי פרשת הגלידות, אוריאן ויצמן החליטה לצאת לקרב ולחשוף: כמה מוציאים מכספי הציבור על מעון ראש הממשלה? היא נתקלה בסחבת, חוסר בתשובות עד שלבסוף אתמול קיבלה את התשובות. למרות זאת היא עדיין לא מרוצה: "אני רוצה מידע לא מעובד"

"המאבק לא אישי". ויצמן (פייסבוק)

רגע אחרי פרסום הוצאות הגלידה בלשכת ראש הממשלה, החליטה אוריאן ויצמן, סטודנטית למשפטים בת 27 כי היא רוצה לדעת בכמה מסתכמות ההוצאות במעונו של ראש הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לא נראה לי הגיוני להיות ניזונה משמועות של כתבות ורציתי לבקר את השלטון ממקום מושכל ואמיתי", הסבירה הבוקר לחדשות 2 באינטרנט ויצמן, סטודנטית בקליניקה לחופש המידע שמפעילה התנועה לחופש המידע, במכללה למנהל בראשון לציון. הדרך שלה הפכה במהרה למאבק ממושך: "כשביקשתי את המידע נתקלתי בסחבת ארוכה של שלושה חודשים, למרות שהחוק מתיר 30 יום, אלא אם כן מבקשים הארכה של 30 יום נוספים - מה שלא קרה".

בשלב זה החלה ויצמן לשגר מכתבי תזכורת אך לדבריה לא זכתה למענה. אז פנתה הסטודנטית לתנועה לחופש המידע ולעורך הדין עופר דורון שיסייע לה. "המאבק סביב המידע הזה הוא לא פוליטי", מתעקשת הסטודנטית להדגיש, "לא כי זה בנימין נתניהו. הייתי פועלת באותו אופן בדיוק בכל מקרה, כי המאבק הוא על היעדר מדיניות של שקיפות לציבור, אנחנו ניזונים משמועות".

"אשמח שהמאבק ייצר הד"

אתמול בעקבות הלחץ של שהופעל מצד התנועה לחופש המידע, חשפה לשכת ראש הממשלה את הוצאות מעון ראש הממשלה. מהנתונים עלה כי מאז 2009 התקציב זינק בכ-80% והוא עמד בשנת 2012 על 5.4 מיליון שקל. הנתון הלא מחמיא הזה התקבל בעקבות זינוק של עשרות אחוזים בהוצאות במגוון תחומים - "מזון ואירוח רשמי", "ניקיון ומשק בית", "רכש ריהוט וכלי בית", ועוד.

"לא התריסו נגדי שעשיתי פעולה שהיא לא במקומה", מספרת ויצמן על התגובות, "אשמח לדעת שזה ייצר הד ויעשה איזושהי השפעה על הרשות השלטונית". אוראין לא סיימה את המאבק. "אני עדיין מחכה לתשובות של ממש כי מה שביקשתי זה מידע גולמי ומה שקיבלתי זה מידע מעובד".

המאבק של ויצמן אכן חולל הד. הבוקר פנה ח"כ איתן כבל (העבודה) במכתב למבקר המדינה ובו ביקש לבדוק את העלייה החדה בהוצאות של מעון ראש הממשלה בארבע השנים האחרונות. "בתקופה בה חותם ראש הממשלה על תקציב שפוגע כמעט בכל בית בישראל ומבקש מהעם להדק את החגורה, אנו מצפים ממנו לשמש דוגמה אישית ולצמצם בהוצאות הממומנות מכספי משלם המיסים", כתב כבל.