דגל פלסטין הוצב באנדרטת תל פאחר

גמלאים שסיירו במוצב ההיסטורי (כיום "מצפה גולני"), נדהמו לגלות קבוצת ערבים ממזרח ירושלים כשהם מנופפים בדגלי פלסטין. לדבריו של אחד המטיילים, כשהוציא מצלמה על מנת לתעד אותם - החלו כמה מהם לתקוף אותו באגרופים ואף חטפו את מקל ההליכה שהיה ברשותו והשליכו אותו אל שדה המוקשים הסמוך. "זה היה מזעזע", ציין בכאב

דגל פלסטין על אנדרטת תל פאחר (אבנר סלאפק)

קבוצת גמלאים שהגיעה במהלך סיור ביום שישי האחרון למוצב תל פאחר בצפון רמת הגולן - אתר שבו נערך אחד הקרבות המפורסמים של מלחמת ששת הימים - נדהמה לגלות קבוצה של ערבים ממזרח ירושלים כשהם תולים במקום דגלי פלסטין. אבנר, אחד המטיילים ששלף מצלמה כדי לתעד את שהתרחש, הותקף בידי כמה מהם ולטענתו הם אף חטפו ממנו את מקל ההליכה שברשותו וזרקו אותו לשדה מוקשים סמוך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"היינו קבוצה של מטיילים לא צעירים, שרובם כבר עברו את גיל 70, בטיול ברמת הגולן", סיפר אבנר על התקרית. "אחרי הליכה של עשרה קילומטרים בערך, התקרבנו לתל פאחר וראינו את דגל ישראל מתנוסס שם". הוא ציין, כי כשהתקרבו אל התל, שנקרא כיום "מצפה גולני" ומשמש כאתר הנצחה לחללי הקרב, "ראינו קבוצת ערבים שמנופפים בדגל פלסטין ומכוונים את המקלע ההיסטורי המוצב במקום לכל עבר".

"הוצאתי את המצלמה כדי לצלם אותם", שחזר אבנר. "ברגע שהם ראו את זה - הם קיפלו את הדגל והחלו לתקוף אותי באגרופים כדי שאפסיק לתעד. למזלי, המצלמה הייתה קשורה אליי, אז אחד מהם חטף לי את מקל ההליכה והשליך אותו אל מעבר לשדה המוקשים. זו הייתה פרובוקציה לשמה".

"כיוונו את המקלע ההיסטורי לכל עבר" (אבנר סלאפק)

"היו בינינו אנשים ששכלו בנים שנלחמו בקרב"

אבנר המשיך ותיאר את השתלשלות העניינים, ואמר כי מיד בתום האירוע - הגיש תלונה במשטרת לוד. "זה היה מזעזע. היו בינינו אנשים ששכלו בנים שנלחמו בקרב", ציין. גם מדריך הקבוצה הגיש תלונה במשטרת קריית שמונה.

קרב תל-פאחר התקיים בתשעה ביוני 1967 והוא נחשב לאחד מהקרבות המרכזיים של חטיבת גולני במהלך מלחמת ששת הימים. בסיומו של הקרב, הצליח הכוח לכבוש את המוצב הסורי השולט על האזור.