תופעת סם האונס: "התעוררתי וראיתי דם"

עשרות נשים מגיעות מידי שנה להיבדק במרכזים לתקיפה מינית בחשד שסוממו ללא ידיעתן. רובן לא מתלוננות במשטרה כי הסם מוחק להן את הזיכרון. למרות מאמץ של המשטרה לתפוס את הסוחרים, בשנים האחרונות הפך סם האונס לפופולרי מאוד גם במועדונים. מיכל ונעה מספרות מה קרה כשברגע אחד הפכו לטרף קל לאונס

זה הסיוט של כל אישה שיוצאת לבילוי - היא הולכת למועדון מזמינה משקה, וברגע של חוסר תשומת לב מישהו מטפטף לה לתוך המשקה את סם האונס. הסם, הידוע במועדונים כסם ה-G, גורם לחולשה לבלבול אפילו לעילפון , וללא יכולת להתנגד - האישה הופכת טרף קל לאונס. עשרות נופלות קורבן לתופעה, רבות לא זוכרות כדי להתלונן במשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מיכל, החוששת כי נפלה קורבן לסם האכזר, קבעה דייט עם בחור שהכירה בשדרה. אבל אז הוא הזמין אותה לראות שיפוץ שעשה בדירה לפני שייצאו. "הוא הראה לי את הדירה ואז הוא הגיע עם שתי כוסות קפה ושתיתי", היא משחזרת. התמונה הבאה שהיא זוכרת היתה במיטה. "אני זוכרת שהוא היה מעליי, ניסיתי להתנגד, אבל לא הצלחתי. הייתי חלשה ושאלתי מה קרה פה? אני לא הסכמתי לזה".

מיכל התביישה לספר על החוויה שעברה. לפני שמונה שנים, אז התרחש המקרה, הנושא לא היה בתודעה ורק לאחרונה כשראתה סטטוס בפייסבוק על הסם, הבינה מה קרה לה. "אני עדיין מבולבלת, אבל היום אני מבינה שהייתי קורבן".

"בבוקר התעוררתי ולא זכרתי כלום", אילוסטר (חדשות 2)

"בבוקר התעוררתי וראיתי דם"

נעה יצאה עם חברים למועדון בתל אביב. "לקחתי כוס וויסקי, השארתי אותה על השולחן ליד הרחבה והסתובבתי, דיברתי קצת עם אנשים וזה כל מה שאני זוכרת מהערב", סיפרה. אצל נעה הכל נמחק. "בבוקר התעוררתי על המיטה ולא זכרתי כלום, לא חשבתי שקרה משהו, הלכתי לשירותים וראיתי שהיה לי דם".

רק החברים יכלו להרכיב עבור נעה את חלקי התמונה הקשה של מה שקרה לה. "באיזשהו שלב הם ראו אותי מתנשקת עם איזה בחור על אחת הספות במועדון והם חשבו שאני שיכורה ועדיין לא חשבו לעצור את זה", תיארה את שסיפרו לה, "אחרי זמן מה הם ראו אותו לוקח אותי על הכתפיים אל מאחורי המועדון ואז הם חשדו. הם שלחו מישהו לחפש אותי בשירותים ולא מצאו". לבסוף מצאו את נעה מעולפת מחוץ למועדון כשבגדיה הפוכים ולקחו אותה הביתה.

סם האונס: השפעה תוך 10-20 דקות

איך קורה שכמה טיפות בודדות מוחקות כל כך הרבה רגעים? ד"ר רוני ברקוביץ', סגן ראש אגף אכיפה ופיקוח במשרד הבריאות, מסביר כי יש שלושה חומרים שאפשר להשתמש בהם בתור סמי אונס. "שניים מהם הם GBL ו-GHB, שנמצאים בתוך פקודת הסמים. חומר נוסף נקרא קטמין שהוא לא בפקודת הסמים, אבל יש לו שימוש וטרינרי מאוד נרחב להרדמה של חיות".

ד"ר ברקוביץ' מסביר כי החומר מתחיל להשפיע תוך 10-20 דקות וההשפעה נמשכת מספר שעות "בהתחלה יש מצב של טשטוש וריפיון ואז איבוד הכרה", הוא מתאר.

צילה ווידברג, מנהלת המרכז לטיפול בנפגעי תקיפה מינית בבית החולים וולפסון, אומרת כי בשנים האחרונות יש עלייה הדרגתית ועקבית במספר הנפגעים שמגיעים לבית החולים אחרי ששתו. בערך ב-13% מהמקרים יש חשד לשימוש בסמים.