כ-10,000 בני אדם הפגינו בת"א נגד הגזירות: "אין עתיד עם ביבי ולפיד"

אלפי בני אדם קיימו צעדת מחאה נגד תכנית התקציב שגיבש שר האוצר. הם קראו קריאות נגד לפיד ונגד מדיניות הממשלה. עשרות פעילים חברתיים הפגינו בר"ג מול בית השר שלום במחאה על ייצוא הגז, ובמקום התפתח עימותים עם שוטרים, שבמהלכם נעצר אחד מהם. מאות הפגינו גם בירושלים ובחיפה

המחאה החברתית מרימה ראש? אחרי ההכרזה של שר האוצר יאיר לפיד על סדרה של גזירות כלכליות קשות במסגרת התקציב, התאספו אמש רבבת מפגינים בכיכר הבימה בתל אביב, שם נערכה הפגנת מחאה נגד התכנית שגיבש לפיד. עצרות מחאה דומות נערכות בעוד שורה של ערים ובהן ירושלים וחיפה. הפגנה נערכה גם מול בית השר סילבן שלום ברמת גן, שם פרצו עימותים אלימים בין מפגינים לשוטרים ושניים נעצרו. את ההפגנה בתל אביב העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אלפי המפגינים יצאו בצעדה מהכיכר לעבר שדרות רוטשילד - סמל המחאה החברתית הגדולה של קיץ 2011 ובהמשך עברו לצעוד ברחובות אלנבי והמלך ג'ורג'. הם נשאו שלטים בהם נכתב, בין היתר: "ביבי טוב רק לעשירים", "ביבי ולפיד אפו עוגה ולמי לא נשאר?", "עם ביבי ולפיד אין עתיד" וקראו קריאות בגנות שר האוצר ובעד דאגה לרווחת האזרחים.

במקביל, הגיעו אמש כמה עשרות פעילים חברתיים להפגין מול ביתו של שר האנרגיה והמים סילבן שלום ברמת גן, במחאה על ייצוא הגז. "אם לא נעשה משהו ובגדול, המאבק על השארת הגז בישראל יוכרע ב-10 ימים הקרובים ואפשר להיפרד מהגז, מהכסף ומהכבוד שלנו", כתבו מארגני המחאה. הם חוששים כי עם חזרתו של ראש הממשלה מביקורו מסין, יאשר נתניהו את ייצוא הגז ודורשים להשהות את המהלך למשך חמש שנים.

במהלך ההפגנה עצרה המשטרה שניים מהפעילים, לאחר שאלה חסמו את אחד הרחובות באזור. בהמשך, הם החלו לצעוד לעבר תחנת הרכבת ארלוזרוב, התיישבו על הכביש וניסו לחסום את התנועה. בשלב מסויים ניסו חלק מהם לרדת לנתיבי איילון ולחסום את התנועה, אך השוטרים מנעו זאת מהם. המפגינים המשיכו בצעדה ברחוב ארלוזרוב, כשכוח משטרה מלווה אותם. בהמשך כמה עשרות מפגינים חסמו את הצומת של רחוב אבן גבירול ומרמורק, אך הם התפנו לבקשת המשטרה לאחר זמן קצר.

צעדת המחאה הערב בשדרות רוטשילד (חדשות 2)

"אנשים עצבניים"

"זו תהיה מחאה שקטה ועוצמתית", אמר יונתן לוי, ממארגני המחאה בתל אביב, לחדשות 2 באינטרנט. הוא ציין כי אין כוונה לעורר פרובקציות או לעבור לפסים לאלימים כפי שנעשה במהלך המחאה האחרונה בקיץ האחרון, שבה ניפצו מפגינים שמשות של סניף בנק בתל אביב. "הרעיון הוא לעשות מחאה שגם הורים וילדים יכולים להשתתף בה. גם ב-2011 ההפגנות היו שלוות, אך מלהיבות".

האם זוהי תחילתה של מחאה נוסח קיץ 2011? לפי שעה מארגני העצרת בתל אביב לא מתכננים אירועים נוספים. הם מאמינים שגם אם לא תגיע כמות האנשים שלה הם מצפים, זה הנושא הבוער כיום. "בלי הגעה, או עם הגעה זה מה שאנשים מדברים עליו בארוחות שישי ובאוטובוס: המחירים שעולים, מצוקת הדיור, ייקור התרופות, הקיצוץ בחינוך", הסביר לוי עוד לפני שהחלה ההפגנה. "אנשים עצבניים, זה ברור, אם יבואו להפגנה - זה תלוי בהם".

ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ, שהכריז השבוע כי יתמודד על ראשות עיריית תל אביב, הגיע גם הוא להפגין ואמר לחדשות 2 באינטרנט: "זו הפגנה גדולה, זאת ההפגנה הראשונה ואני בטוח שתהיינה עוד. אנשים מאוד מחודדים ומודעים ברור למה אנחנו פה".

הוא הסביר את הזעם הגדול בציבור על התכנית של שר האוצר: "הגזירות מאוד כבדות ומאוד פוגעות. הולכים למקום הכי קל, במקום ללכת לאיפה שהכסף הגדול נמצא - לבנקים לחברות הביטוח לאוצרות הטבע. למה לפגוע באזרח הקטן, לכו לאיפה שהכסף הגדול".

גל מחאה חדש? אלפי בני אדם הערב בתל אביב (עזרי עמרם, יואל גלייזר)

"הממשלה הכריזה מלחמה על העם"

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר: "זהו נתיב של מלחמה נגד העם - במקום לקחת מהטייקונים ולהפסיק את ההשקעה הפרועה בהתנחלויות, פוגעים בילדים, בקשישים, ברווחה בבריאות". הוא הדגיש: "כשהממשלה נלחמת נגד העם, העם נלחם בחזרה. אני מקווה שהציבור יפסיק לשתוק יתעורר וייצא למאבק. וכשהציבור ייאבק הוא גם ינצח".

ח"כ איציק שמולי, ממנהיגי המחאה החברתית של קיץ 2011 - אז שימש כיו"ר התאחדות הסטודנטים - מתח ביקורת חריפה על שר האוצר. "התכנית הכלכלית של לפיד תפגע קשות באדם העובד ותרמוס עד דק את השכבות החלשות", אמר. "כדי לבלום אותה ננהל מאבק עיקש ומשותף גם ברחובות וגם במסדרונות הכנסת".

הוא הוסיף כי הישראלים אינם מצפים משר האוצר שלהם להיות סוציאליסט, אבל גם לא פופוליסט. "עליו פשוט לקיים את מה שהבטיח עד לפני שבוע", הבהיר שמולי. "לפיד מבטיח גן עדן בעוד שנתיים, אבל תנאי הכרחי לצמיחה הוא אמון הציבור והיום אנשים שואלים את עצמם האם אפשר עוד להאמין לשר האוצר שלהם ולכן יוצאים לרחובות".

מאות הפגינו בירושלים: "לפיד לא מבין שהוא פוגע בחברה הישראלית"

בירושלים הפגינו כ-200 בני אדם בכיכר פריז סמוך לבית ראש הממשלה, ובחיפה התאספו כ-300 מפגינים במרכז חורב כדי להביע מחאתם על הגזירות שייפגעו בעיקר במעמד הביניים ובשכבות החלשות. בהפגנה בירושלים נשאו דברים פעילי הדיור הציבורי, נציגי הסטודנטים, ח"כ חיליק בר ממפלגת העבודה וחבר מועצת ירושלים פפה אללו.

חבר התנועה הירוקה-מימד ירושלים אופק בירנהולץ, שוקח חלק בהפגנה בבירה, אמר לחדשות 2 באינטרנט: "הפגנו מול בית ראש הממשלה בעד צדק חברתי, כלכלה וחברה צודקות יותר. התקציב הזה הוא תקציב רע, הוא פוגע במעמד הביניים ובחלשים. יאיר לפיד לא מבין שהוא פוגע בחברה הישראלית, זה תקציב שלא יעודד צמיחה וידחוף אנשים לעוני".