נשות הכותל: "הכל במסגרת ההלכה"

עם תום ההתפרעויות ברחבת הכותל המערבי בירושלים, תקפו גורמים שונים וביניהם ממלא מקום ראש העיר ירושלים את התנהגותן של נשות הכותל: "מדובר בקבוצה תמהונית ומתריסה שבאה להכניס את המקום הקדוש ביותר לעם היהודי אל תוך המחלוקת". מנגד, אמרו נשות הכותל, כי הן "עושות הכל על פי ההלכה"

בתום מהומת הענק שהתרחשה הבוקר ברחבת הכותל המערבי, סיפרה מנכ"לית ארגון "נשות הכותל", לזלי זקס, על הרגעים הקשים שעברו עליה ועל חברותיה הבוקר ברחבת הכותל, עת הותקפו בידי חרדים - רק בגלל שהגיעו להתפלל כשהן עטויות בתפילין וטליתות. לנושא התייחס גם ממלא מקום ראש העיר ירושלים, שאמר כי "מדובר בפרובוקציה לשמה". במהלך ההתפרעויות נעצרו שלושה בני אדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו במשך 24 שנים הולכות לכותל בראש חודש", אמרה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט, "העובדה שיש קבוצה של חרדים שמפגינה מולנו לא צריכה להרתיע אותנו".

היא הוסיפה, כי "מדובר במאבק שיש לו שיח דתי - אבל הוא סובב סביב שליטה לגבי למי שייכת השליטה על הכותל. כל מה שאנחנו עושות זה במסגרת ההלכה. יש בינינו גם נשים אורתודקסיות". זקס המשיכה ותקפה את דבריו של דייטש, ואמרה כי אין בכוונתן להתריס. "יש שם מחיצה של שני מטרים. מי שלא רוצה לראות אותנו בטליתות לא חייב. הסטטוס קוו בין חילונים לדתיים כבר מזמן לא קיים בכותל".

מ"מ מקום ראש העיר ירושלים: "לבי נקרע למראות הללו"

אל רחבת הכותל הגיע הבוקר גם ממלא מקום ראש העיר ירושלים, יוסי דייטש, שסיפר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט על תחושותיו. "כואב הלב לראות מה שקרה למקום הקדוש והיקר ביותר לעם ישראל", אמר. "מדובר בקבוצת נשים תמהונית שהחליטה משום מה לפתוח מערכה מיותרת. הכותל היה עד היום בקונצנזוס של עם ישראל. אנשים ידעו שבאים לכותל באים למען מטרה אחת: להתפלל ולבקש. הוא הפך למקום של התגוששות. זה מביש".

"מדובר בפרובוקציה", הוסיף דייטש. "זה רצון למשוך תשומת לב. במשך 46 שנים לא הייתה מחלוקת על הכותל. אנשים באו, התפללו והלכו - כולל אותן נשים, שגם הן היו נכנסות ועושות את מה שהן עושות. כשהן עוטות טלית ותפילין הן שוברות את הקונצנזוס. לבי נקרע. לבוא ולהרוס את הדבר היקר ביותר לעם ישראל?".

"אף אחד לא רוצה מהומות" (חדשות 2)

הוא המשיך ותקף את התנהגותן של הנשים, ואמר: "הרגשתי כאילו זרקו אבנים אל תוך נפשי. יש אנשים שקורעים את בגדיהם אם הם לא מגיעים לכותל - אז לבוא ולהכניס אותו למחלוקת? למה להפר את האיזון? למה להתריס?". 

לדבריה, התנהגותם של החרדים במקום "אינה מתאימה למקום קדוש דוגמת הכותל". "המשטרה כיתרה אותנו כדי להגן עלינו ולא היה להם קל. זרקו עלינו כיסאות, שקיות מים עם ריח רע, קפה, ירקו עלינו, קיללו אותנו. אנחנו לא מבינות מה רע בתפילת נשים".

רב הכותל: "שמרו על קדושת המקום"

לדבריו של דייטש הצטרף, אם כי בנימה מעט יותר מעודנת, רב הכותל, שמואל רבינוביץ': "אף אחד מאיתנו לא רוצה מהומות. אין מישהו בעם ישראל שרוצה שתהיה מחלוקת על הכותל המערבי".

"מה רע בתפילת נשים?" (חדשות 2)

מאות מפגינים, בהם גם בנות סמינרים חרדים, רבנים, אישי ציבור וחברי כנסת, הגיעו הבוקר למחות נגד נשות הכותל ופסיקת בית המשפט שהתירה להן לשוב ולהתפלל כמידי ראש חודש כשהן עוטות על עצמן טליתות.

מאות נשים מארגון "נשות הכותל" הגיעו הבוקר לרחבת הכותל המערבי והחלו להתפלל במקום כשהן עוטות טליתות - לראשונה לאחר האישור למהלך שהעניק להן בית המשפט. אלפי חרדים נמצאים במקום ומוחים על מה שהם מגדירים פרובוקציה. המשטרה עצרה 3 מהם.

נשות הכותל הגיעו הבוקר לרחבת הכותל בעיר העתיקה לתפילת ראש חודש סיוון, אלא כשהגיעו למקום נתקלו באלפי תלמידות סמינר שהגיעו באוטובוסים מאורגנים למקום, זאת במטרה לשבש את התפילה המתוכננת של הנשים.

בנוסף, נתקלו הנשים גם באלפי אברכים שיצרו מפגן מחאה במקום, החלו לצעוק ולהפריע למהלך התפילה גם על ידי השלכת שקיות אשפה לעברן. כוחות משטרה שהגיעו לרחבת הכותל פעלו להפריד בין הנשים לחרדים המתפרעים על מנת למנוע עימותים חריפים יותר. למקום הגיעו הבוקר גם חברות הכנסת מיכל רוזין ותמר זנדברג ממרצ וח"כ סתיו שפיר ממפלגת העבודה שהביעו תמיכה במאבקן של הנשים עוד מתחילתו.