סערת נשות הכותל: אלפי חרדים התפרעו, שלושה נעצרו

אלפי אברכים ובנות סמינר שיבשו את תפילת נשות הכותל במחאה על מה שהגדירו "פרובוקציה". חרדים שהגיעו למקום התפרעו, צעקו והשליכו שקיות אשפה לעבר המתפללות שעטו טליתות. למקום הגיעו גם רבנים ואישי ציבור

התפילה - והסערה: מאות נשים מארגון "נשות הכותל" הגיעו הבוקר לרחבת הכותל המערבי והחלו להתפלל במקום כשהן עוטות טליתות - לראשונה לאחר האישור למהלך שהעניק להן בית המשפט. אלפי חרדים נמצאים במקום ומוחים על מה שהם מגדירים פרובוקציה. המשטרה עצרה 3 מהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשות הכותל הגיעו הבוקר לרחבת הכותל בעיר העתיקה לתפילת ראש חודש סיוון, אלא כשהגיעו למקום נתקלו באלפי תלמידות סמינר שהגיעו באוטובוסים מאורגנים למקום, זאת במטרה לשבש את התפילה המתוכננת של הנשים.

בנוסף, נתקלו הנשים גם באלפי אברכים שיצרו מפגן מחאה במקום, החלו לצעוק ולהפריע למהלך התפילה גם על ידי השלכת שקיות אשפה לעברן. כוחות משטרה שהגיעו לרחבת הכותל פעלו להפריד בין הנשים לחרדים המתפרעים על מנת למנוע עימותים חריפים יותר. למקום הגיעו הבוקר גם חברות הכנסת מיכל רוזין ותמר זנדברג ממרצ וח"כ סתיו שפיר ממפלגת העבודה שהביעו תמיכה במאבקן של הנשים עוד מתחילתו.

"אני מגנה בחריפות את הפרובוקציה שיזמו הבוקר נשות הכותל. הן מחפשות רק כותרת", אמר מ"מ ראש עיריית ירושלים יוסי דייטש, שהגיע אף הוא למקום יחד עם בכירים חרדים נוספים. "נשות הכותל הן הנשים הצדקניות שמגיעות להתפלל מדי יום בכותל", הוסיף.

"מיעוט קטן מנסה להכתיב לנו איך לכבד את הדת"

נשות הכותל מוחות, הבוקר (חדשות 2)
"יש כאן סערה, לא מהומה. הקריאה של הרבנים האורתודוקסים מאתמול למלא את הרחבה כדי לשבש את התפילה שלנו עשתה את שלה", אמרה ח"כ תמר זנדברג ממרצ שהגיעה לתמוך בנשות הכותל. "הקריאה הזו חצופה, צינית ומראה על לחץ ופחד", אמרה זנדברג.

"מה שאחנו רואים כאן הוא כתוצאה מלחץ של מיעוט קטן שרוצה לכפות עלינו את הדת ולומר לנו איך להתפלל ואיך לכבד את היהדות", האשימה ח"כ מיכל רוזין, שהגיעה אף היא למקום. "ביקשתי אתמול מיו"ר ש"ס דרעי שיקרא לרב יוסף להתערב ולבקש שלא יהיו כאן הבוקר מחאות אלימות ומהומות - מה שלא קרה", סיכמה.

עם סיום התפילה, חרדים ניסו למנוע מהנשים לצאת מרחבת הכותל לאחר שהקימו במקום מחסום מאולתר מפח אשפה. מספר מתפרעים השליכו אבן על אוטובוס שהובילאת הנשים למקום. לא היו נפגעים באירוע, אך המשטרה עצרה שלושה מתפרעים.

"נשות הכותל מחוללות פרובוקציה"

החרדים שהתפרעו במקום, הבוקר (חדשות 2)
מנהיגי הציבור החרדי קראו אמש לאלפי תלמידות סמינרים מכל רחבי הארץ להשתתף בפעילות מחאה נגד נשות הכותל - זאת על ידי "הצפת" עזרת הנשים באופן כזה שלא יבחינו בנשים עטופות הטלית. בנות הסמינר הגיעו לכותל לאחר הוראה מפורשת שניתנה על ידי הרב עובדיה יוסף והרב אהרון שטיינמן.

גורם בציבור החרדי מסר כי "הבנות שהגיעו לרחבת הכותל מפגינות בצורה אלגנטית נגד הפרובוקציה המתחוללת על ידי ארגון נשות הכותל". הגורם הוסיף כי "מטרת התפילה ההמונית הינה שאם אלפי נשים תתפללנה יחדיו ברחבת הכותל, לא ישימו לב אם ישנן שתיים שלוש נשים שעטופות בטלית".

"יש לנו זכות גדולה שנשות ישראל תגענה היום בהמוניהן לתפילת ראש חודש סיון", מסרה אמש יו"ר אגון נשות הכותל ענת הופמן. "אנו קוראות לציבור שתומך בנו לשחרר את הכותל ולהפוך אותו לבית של כולם".