אם אשכחך: מי לא מכיר בירושלים כבירת ישראל?

לרגל יום ירושלים שחל היום, החלטנו לצאת ולבדוק האם בכלל מכירים בעולם ובארגונים בינלאומיים בעיר הקודש כבירת ישראל הרשמית והחוקית. התוצאה: התחכמויות, ניסוחים מעורפלים ואפילו התעלמות מקיומה של עיר הבירה

לא מוכרת בעולם כבירה. ירושלים (חדשות 2)

אם אשכחך ירושלים? במקרה הזה, מדובר בדיוק בזה: לרגל יום ירושלים שחל היום, בו מציינים בישראל 46 שנים לאיחודה של העיר, בדקנו האם במדינות העולם ובמסגרות בינלאומיות רשמיות בכלל מכירים בירושלים כבירתה החוקית של ישראל. הממצאים? מטרידים ומקוממים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדצמבר 1949 הכריז ראש הממשלה דוד בן-גוריון על ירושלים כבירת הנצח של מדינת ישראל. ב-1980, 13 שנים לאחר מלחמת ששת הימים בה אוחדה העיר ירושלים, העבירה הממשלה בראשותו של מנחם בגין את חוק יסוד: ירושלים, שקיבע את מעמדה של העיר השלמה והמאוחדת כבירת ישראל.

אלא שברחבי העולם ככל הנראה לא שמעו על כך, או שהעדיפו להתייחס למעמדה של ירושלים בעירבון מוגבל. זאת לאור הסכסוך רב השנים עם הפלסטינים, הרואים בעיר הבירה של ישראל את בירת המדינה הפלסטינית - או לפחות מחשיבים את חלקה המזרחי של העיר כבירתם. מדובר בתופעה יחידה במינה בעולם, שכן אין עוד עיר בירה הנתונה במחלוקת כזו בעולם מלבד ירושלים (להוציא את עצמאות קוסובו ובירתה פרישטינה, השנויות במחלוקת).

ירושלים הבירה? מחלוקת גם בקרב ידידות ישראל

הידידה הכי טובה. אובמה ונתניהו (אבי אוחיון, לע"מ)
באתר משרד החוץ של גרמניה, אולי ידידתה הגדולה ביותר של ישראל באירופה כיום, מעמדה של ירושלים מוגדר "לא פתור". בדף הסבר מיוחד אודות תולדות הסכסוך הישראלי-פלסטיני שנמצא באתר נכתב: "המעמד הסופי של ירושלים נותר לא פתור" ואין כל כיתוב רשמי מטעם גרמניה המעיד על כך שירושלים היא בירת ישראל.

"הפלסטינים חותרים לכינון מדינה עצמאית בגבולות 1967 בשטחים שנכבשו בידי ישראל - בהם גם מזרח ירושלים", נכתב עוד באתר - עובדה נוספת שמעידה על מעמדה הבעייתי של העיר בעיני הגרמנים. אוויר הרים - בהחלט כן, בירת ישראל - לא ולא.

נושא ההכרה בירושלים כבירת ישראל עלה לדיון אפילו באמריקה הגדולה - ידידתה הבכירה והחשובה של ישראל בעולם. במהלך מסע הבחירות האחרון לנשיאות ארה"ב בסתיו האחרון, הואשמו הדמוקרטים כי "השמיטו" ממצעם את הסעיף הקובע כי ארה"ב מכירה בירושלים כבירתה של ישראל.

לאחר התערבותו של הנשיא האמריקני אובמה ולאור המחאה שפרצה בוועידת המפלגה הדמוקרטית בספטמבר האחרון, הוחזר הסעיף למצע. "ירושלים הייתה ותישאר בירת ישראל. הצדדים הסכימו שירושלים היא נושא למו"מ על סוגיות ליבה. היא צריכה להישאר עיר מאוחדת הנגישה לאנשי כל הדתות", נכתב אז בתיקון לסעיף.

השוודים "העלימו" את ירושלים

לישראל אין בירה. אתר הטלוויזיה השוודית (svt.se)
גם בסקנדינביה, הידועה ביחסה הבעייתי לישראל, לא מכירים בירושלים כעיר הבירה של מדינת היהודים. בעמוד של ישראל באתר משרד החוץ של דנמרק, תחת הערך "עיר בירה", נכתב: "ישראל הכריזה על ירושלים כבירתה. בגלל הסכסוך והמצב הלא פתור בנוגע למעמדה של העיר, השגרירויות הזרות ממוקמות בתל אביב".

פינלנד אף היא לא מכירה בירושלים כבירת ישראל - וגם ציינה סיבה מקורית משלה. "ישראל טוענת שירושלים היא עיר הבירה שלה, מה שלא הוכר ע"י הקהילה הבינלאומית".

הגדילה לעשות הטלוויזיה השוודית, האחראית על הפקת תחרות האירוויזיון שתיערך בשבוע הבא במדינה. באתר הרשמי של רשת השידור השוודית SVT שתערוך את התחרות, מופיעים דפי המידע של 39 המדינות המשתתפות עם פרטים אודות האוכלוסייה בכל מדינה, השפה המדוברת ועיר הבירה. רק כאשר מגיעים לדף המידע של ישראל, עיר הבירה פשוט לא מופיעה. מקרי? לא בטוח.

וטורקיה - איתה ישראל עמלה לחדש את היחסים ממש בימים אלה? לה יש שגרירות רשמית בישראל הממוקמת בתל אביב, אלא שיש ברשותה גם קונסוליה הממוקמת במזרח ירושלים, בשכונה הערבית שייח' גראח'. משרד החוץ הטורקי משייך את ירושלים לישראל באתר האינטרנט שלו, אולם עיר הבירה הזו מופיעה גם תחת הערך "פלסטין".

גם בקצה השני של העולם: ירושלים אינה מוכרת

העיר במחלוקת באתר ה-BBC (BBC)
טורניר בינלאומי נוסף בו מעמדה של ירושלים נותר שנוי במחלוקת הוא האולימפיאדה. באתר המשחקים האחרונים בלונדון של רשת הטלוויזיה BBC קיימים דפי מידע על כל מדינה ומדינה. כשמגיעים לכרטיס של ישראל, מגלים שהבריטים מכירים בירושלים כבירת ישראל - אך עם הסתייגות: "ירושלים, למרות שרוב השגרירויות לא מצויות בתחומה".

האתר האולימפי של ה-BBC עורר סערה בקיץ האחרון לאחר שבמאגר המידע שלו הופיע שירושלים היא בירתה של פלסטין. עם תחילת המשחקים בקיץ האחרון, שונה המידע המטעה - אולם גם לאחר ששונה, הנוסח המתייחס לעיר הבירה של מדינת ישראל נותר מעורפל ומתחכם.

אפילו בקצה השני של העולם, בניו-זילנד הרחוקה, מעמדה של ירושלים זהה לזה באירופה. באופן מרוכך למדי, ממשלת ניו-זילנד אינה מכירה בירושלים כבירת ישראל אולם מציינת כי מאז שפרץ הסכסוך הישראלי-פלסטיני, היא נוקטת בגישה מאוזנת "ככל הניתן" בכל האמור לסכסוך ולסוגיות שנותרו שנויות במחלוקת.

חפשו בגוגל - תמצאו הכרה

ומה המצב ברשתות החברתיות? הקלקה על תיוג מקום בפייסבוק מציעה את האופציה "ירושלים, ישראל", אלא שלצד האפשרות הזו, ניתן לבחור גם בתיוג "מזרח ירושלים, פלסטין". גם בוויקיפדיה לא בטוחים וציינו כי העיר היא בירת ישראל, אף על פי שלא הוכרה כך בקהילה הבינלאומית. לעומת זאת, חיפוש פשוט בגוגל של המילה "ירושלים" מעלה תוצאה חד משמעית: ירושלים - עיר הבירה של ישראל.

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת מסר בתגובה: "ירושלים המאוחדת היא בירתו הנצחית של עם ישראל. אני מאמין שכל הנציגויות של המדינות הזרות בארץ צריכות להיות בירושלים כפי שנהוג בכל מדינות העולם".