בכיר לשעבר במוסד: "התחקיר האוסטרלי - מדע בדיוני"

איש מוסד בכיר לשעבר אומר כי התחקיר שהרשת האוסטרלית ABC פירסמה הוא "מדע בדיוני קיצוני", ולא כדאי לקחת אותו ברצינות. אחיו של אחד הנעדרים מקרב סולטן יעקב העביר במקביל ביקורת על המדינה, ואמר כי הפעילות שנעשית למען הנעדרים היא לא ביוזמת הממשלה

שמעון באומל, אחיו של זכריה באומל שנעדר בקרב סולטן יעקב ב-1982, אמר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי הוא לא מכיר מבצע כפי שמתואר בתחקיר רשת ABC האוסטרלית שלפיו בן זיגייר שכונה האסיר X, הרס מבצע להשבת גופות שלושת הנעדרים. "יש דברים שנשמעים סבירים אבל צריך לקחת בחשבון שלא בהכרח מדובר על החזרת גופות. היו מקרים שהסורים טענו שיש אנשים שנקברו והוכח שזה לא חיילים ישראלים", הוא ציין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באומל העריך כי ייתכן ומערך מבצע כזה או אחר יכול להשתבש ומתח ביקורת על הצבא וגופי הביטחון בהתנהלותם בפרשה: "כרגע יש פעילות למען החזרת הנעדרים, אבל לא מטעם הצבא או ממשלת ישראל. המשפחות משתדלות לעשות את זה - אמי פעילה בנושא הזה, אבל הצבא לא תמיד משתף פעולה בצורה ובזמן הנכון".

לטענתו, גופי הביטחון הישראליים היו צריכים לנצל את המהומות בסוריה כדי לנסות ולהשיג עוד מידע בעניין הנעדרים. "אינני רואה מאמצעים מטעם הצבא לעשות דבר כזה, אך לצערנו אני יודעים שגם כשהמוסד מספר לאנשי המוסד - דברים לא יוצאים כפי שהיינו מצפים שייקרה". מתחקיר הרשת עולה ש"קלות דעת" מצד בן זיגייר גרמה לבכירי המוסד לבטל את המשימה המורכבת, מבצע שהיה אמור לסגור מעגל בן עשרות שנים להשבת שרידיהם של חיילי המילואים הנעדרים מהקרב, זכריה באומל, צבי פלדמן ויהודה כץ.

בכיר מוסד לשעבר על התחקיר: "מדע בדיוני קיצוני"

רמי איגרא, ראש החטיבה לשבויים ונעדרים במוסד, שאף התראיין לתחקיר הביע ספק רב במהימנותו ואמר כי הוא "מדע בדיוני קיצוני". "אם הכתב היה מסביר לי את זה הייתי אומר לו שזה שטויות מוחלטות. נעדרי סולטן יעקב נקבעו כחללים על ידי רבנות לצה"ל והוחזרו כנעדרים על ידי בית המשפט העליון, אבל מה שהאוסטרלים מספרים זה ממש סיפור אלף לילה ולילה ולא הייתי מייחס לו חשיבות רבה", ציין איגרא בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט.

לדבריו, כמו שהתחקיר הראשון של ABC היה מלווה במעט עובדות והרבה דרמה גם הסיפור הזה הוא כולו דרמה ואין בו אפילו עובדה אחת: "כולו ספקוליציה ברמת מדע בדיוני קיצוני, התחקיר כולו מתבסס על אדם שטוען שהוא הסתנן למוסד כסוכן כפול. קשה לסמוך את כל התחקיר על אדם אחד, ובוודאי אחד שהסיפור שלו מאוד נתון בספק".

סביר להניח שנעצר על בגידה, זיגייר ז"ל (ABC)

"לא ידעתי שהמתחקר חושב שיש קשר בין זיגייר לבין קרב סולטן יעקב, אם הוא היה אומר לי את זה הייתי אומר לו שאלו שטויות מוחלטות. צריך לשכוח שגם התחקיר הראשוני של הרשת היה עם הרבה דרמה ומעט עובדות. עבירה מהסוג עליה נשפטים לשנות המאסר שהוא היה אמור להישפט עליה היא רק עבירה מסוג בגידה, מידע בנושא נעדרי קרב סולטן יעקב לא יכול להיות עבירה מהסוג הזה מאחר והם כבר הוגדרו כחללים".