מקומון בדרום מציג: "אונס" למכירה

הקלות הבלתי נסבלת בה ניתן להיחשף לחומר פורנוגרפי אלים: סטודנטים ממכללת ספיר שמצאו במקומון פרסומת לסרטים המדמים אונס יצאו לברר את גודל התופעה. העיתון בתגובה: "מצרים על פרסום המודעה. מחמת תקלה היא לא עברה בקרה"

כיצד קורה שסרטים פורנוגרפים בעלי אופי אלים במיוחד מופיעים במודעה בעיתון מוכר? סטודנטים גילו לפני מספר שבועות פרסומת מעוררת מחלוקת במקומון "כאן דרום" שבה מציעה חנות סקס ללקוחותיה סרטים המציגים תיאורים קשים של אונס. הסיפור נחשף לראשונה על ידי אנה רויטמן, לימור צ'יליבון, עמית לנצר ודורון שפט במסגרת "חדשות ספיר" במסלול עיתונות טלוויזיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במודעה שהופיעה בעיתון, הזוכה לתפוצה רחבה באשקלון, אשדוד וערים נוספים באזור הדרום והשפלה, נכתב תיאור מפורט של המתרחש בסרט. "2 בחורים אונסים בחורה בפארק + גבר אונס בחורה בדירה", כותבי המודעה לא הסתפקו בתיאור המבחיל הזה והוסיפו המלצה שבה תיארו את הסרט כ"חזק". סרט נוסף המופיע במודעה מבטיח לצופים חוויית צפייה מפוקפקת בצעירה שנחטפת ועוברת התעללות מינית קשה.

הסטודנטים שהבחינו במודעה החליטו לבחון עד כמה תופעת הסרטים האלימים רווחת בחנויות המציגות חומר פורנוגרפי קשה. הם נכנסו לחנויות הרשת באשדוד ובתל אביב עם מצלמה נסתרת ושמעו מהמוכרים עד כמה הסרטים הפכו לפופולאריים. "זה לא אונס אמיתי", ניסה אחד המוכרים להסביר, "יש כאלה שזה מגרה אותם לראות את זה".

תעשיית המין הישראלית מגלגלת עשרות מיליוני שקלים מדי שנה, ונראה שבעקבות הנגישות של החומרים ברשת האינטרנט הפך סף הגירוי של הצופים בו לאלים ומסוכן יותר. המצלמות הנסתרות תיעדו את המוכרים כשהם מציעים ללקוחות לרכוש את הסרטים המציגים אקטים מיניים קשים. "זה הכל עניין של טעם", טען מוכר בחנות נוספת, "כל אחד ומה שהוא מחפש".

הפרסום המטריד (מכללת ספיר)

קשה לאמוד את השפעתם של הסרטים האלימים והפוגעניים על הצופים בהם, אך ניתן רק להעריך כי עבור אחדים הגבולות שבין דמיון למציאות עשויים להיטשטש במהלך הצפייה. "זה בעיקר מראה שאין הבנה בחברה הישראלית שאונס הוא עבירה שלא קשורה למין, זאת עבירה שקשורה לאלימות", טוענת ח"כ תמר זנדברג (מרצ) הנאבקת במשך שנים ביוזמות שונות לזכויות נשים, "נחשפתי לעניין בתדהמה מהולה בבחילה".

מהעיתון "כאן דרום" בו פורסמה המודעה נמסר בתגובה כי "מדובר במודעה שהגיעה למחלקת המודעות של העיתון בשעת לילה מאוחרת, בסמוך לפני סגירת הגיליון, ומחמת תקלה לא עברה את הבקרה וההגהה הנדרשת. למרות שכעיקרון תוכנן של המודעות הינו באחריות המפרסמים בלבד, פרסום מודעה, אשר כוללת את התוכן עליו הצבעת, עומד בניגוד למדיניות העיתון, כך שאם במחלקת המודעות היו ערים מבעוד מועד לקיומם של התכנים האמורים, אלו לא היו מפורסמים בשום אופן. אנחנו מצרים על פרסום המודעה כפי שפורסמה ומתנצלים בפני כל מי שנפגע מכך".