"חייבים למגר את תופעת הסמים החוקיים בפיצוציות"

בעקבות תחקיר "אולפן שישי" בו הוצגה תמונת מצב מדאיגה, שלפיה נמכרים ברחבי הארץ סמים מסוכנים באופן חוקי, התכנסה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת ודנה בנושא. יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ: "חייבים להילחם בתופעה הזו. תוך שבועות נעביר הצעת חוק בנושא"

סוגיית הסמים החוקיים מגיעה לשולחן הכנסת: בעקבות התחקיר ששודר ב"אולפן שישי" על תופעת מכירת הסמים החוקיים בחנויות ובפיצוציות ברחבי הארץ, התכנסה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת ודנה בשינוי פקודת הסמים המסוכנים ובהוצאתם אל מחוץ לחוק. מרבית סמי הפיצוציות הנמכרים היום, מכילים קבוצות רחבות של חומרים אסורים ומזיקים לבריאות. את הדיון בוועדה העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הוועדה אישרה היום פה אחד את שינוי פקודת הסמים המסוכנים, לפיו מרבית החומרים המרכיבים את "סמי הפיצוציות" הנמכרים כיום לא יהיו חוקיים עוד. הצו ייכנס לתוקפו מיד עם פרסומו ברשומות. בין המוצרים שייאסרו: חגיגת, נייס גאי, מבסוטונים, "קטורת", "בולים" ועוד. הרחבה משמעותית זו מאפשרת להוציא אל מחוץ לחוק משפחות רבות של חומרים ותרכובות כימיות.

"מנתוני המשטרה, למעלה מ-40 אלף בני נוער בגילאי 12-17 צורכים את הסמים האלה. אנחנו מתכוונים להילחם בתופעה הזו", אמר יו"ר ועדת הבריאות של הכנסת ח"כ חיים כץ בריאיון לערוץ החדשות. "הוצאנו כבר משפחות של סמים ממבנים כימיים שלמים אל מחוץ לחוק - לא סוג מסוים, אלא מבנים שלמים", הבהיר ח"כ כץ. "תוך חמישה שבועות נעלה הצעת חוק ממשלתית שתפתור את הבעיה הזאת. אנחנו חייבים למגר את התופעה של הסמים האלו", אמר.

הוועדה אישרה הכללצם של חומרים ממשפחת הקנבינואידים הסינתטיים הנמכרים לנוער בפיצוציות בפקודת הסמים המסוכנים  - זאת בנוסף לעשרות ואף מאות סוגי סמים שהוכנסו לפקודת הסמים בעבר. "המטרה היא לגמור את המשחק הזה בין המשטרה למוכרים ולמנוע מכירה של סמים כימיים מסוכנים שגורמים להזיות והתמכרויות ופוגעים בבני נוער בגילאים הצעירים ביותר", אמר כץ. "בני הנוער מגיעים לבתי חולים במצב פסיכוטי קשה. היום התקדמנו בעוד צעד למיגור התופעה", סיכם.

הסמים החוקיים: סיכון של ממש 

בתחקיר סמי הפיצוציות חשף יוסי מזרחי כי ברחבי הארץ קיימות חנויות רבות שמוכרות סמים - ובאופן חוקי לגמרי. המוכרים בחנויות הללו מוכרים תערובת של עשבים וחומרים מסוכנים שנמכרים לכל דורש - ועשויים לגרום לנזק משמעותי לבריאות - ואף למוות. מדי שנה מתים לפחות שלושה צעירים לאחר שצרכו את הסמים החוקיים. סוחרי הסמים החליטו לא למכור את הסמים החוקיים מתחת לגיל 18 - למרות שבחוק אין כלל חובה כזאת.

המלחמה בסמי הפיצוציות הגיעה גם לשולחנו של ראש הממשלה נתניהו, שהחליט להילחם בתופעה בעקבות התחקיר. "בימים האחרונים הובא לתשומת לבי נושא הפצת הסמים בערינו לילדים ולנוער דרך חנויות מיוחדות", אמר נתניהו. "אנחנו לא מוכנים להשלים עם כך".

ראש הממשלה פנה באופן אישי לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ וביקש ממנו לפעול בנושא. צוות משימה מיוחד בראשות השר, יחד עם שרת הבריאות יעל גרמן, יוקם במיוחד בשביל לטפל בנושא במימד המשפטי והבריאותי. "אני מצפה לקבל הצעה לפעולה תוך חודש ימים", הדגיש נתניהו והתחייב: "אנחנו ננקה את הרחובות שלנו מסמים שנועדו לילדים".