פרסום ראשון: איגוד הג'ודו דן בבקשה להדיח את אורן סמדג'ה

מאמן ג'ודו אילץ את האיגוד לדון בטענה שסמדג'ה, מאמן הנבחרת הלאומית, היה מודע למקרי שתיית אלכוהול של חניכים בעבר, ולא מנע זאת. יו"ר האיגוד: "מדובר בבקשה מעט תמוהה"

אורן סמדג'ה (המרכז לג'ודו)

רק השבוע חזרה משלחת הג'ודו של ישראל מרוסיה במצב רוח מרומם בזכות שתי מדליות כחול-לבן באליפות אירופה, אך היום באיגוד הג'ודו נאלצו לקיים בירור בבקשה להדיח את המאמן הלאומי של נבחרת הגברים, אורן סמדג'ה, בעקבות תלונה על התנהגות בעייתית שלו בעבר כמאמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הבקשה לדיון הגיש מאמן הג'ודו מיכאל ספרונסקי, שאף דרש מאיגוד הג'ודו לשלול מסמדג'ה את תעודת המאמן. ספרונסקי, באמצעות עו"ד דניאל מרקוביץ', טען כי סמדג'ה, בהיותו מאמן חוג ג'ודו בראשון לציון, היה מודע למספר מקרים של שתיית אלכוהול מופרזת על ידי חניכים קטינים ולא מנע את המקרים.

ספרונסקי, שבעקבות הפרשה הסתכסך עם סמדג'ה ולאחר מכן פוטר על ידו כמאמן באותה אגודה בראשון לציון, גיבה את דרישתו נגד סמדג'ה באמצעות פסיקת בית משפט השלום בראשון לציון לפני שבעה חודשים, שקבעה כי "לפחות בשני מקרים, חניכים שתו משקאות אלכוהוליים במחנה אימונים שהתקיים תחת הנהלת סמדג'ה ובידיעתו". בית המשפט אכן פסק נגד סמדג'ה בסכסוך המשפטי שהתנהל בין השניים, והאחרון אף נדרש לשלם שכר טרחה בסך 11,600 שקלים.

איום לפנות גם לביהמ"ש

הועדה המקצועית של איגוד הג'ודו דנה היום בנושא, ולאחר מכן גם ערכה בירור לסמדג'ה עצמו. הוועדה צפויה לקבל החלטה בתוך חודש. על פי הערכות, היא אינה צפויה להיענות לבקשה להדיח את סמדג'ה מתפקידו. ספרונסקי מאיים שאם כך יהיה, הוא יפנה גם לבית המשפט בדרישה להדיח את סמדג'ה מתפקידו.

סמדג'ה הוא כידוע אחד הספורטאים הבולטים שייצגו את ישראל בענף הג'ודו, ומדליסט אולימפי מאולימפיאדת ברצלונה 1992. ב-2010 סמדג'ה מונה למאמן נבחרת הגברים בג'ודו, הוא הדריך מספר ג'ודאים באולימפיאדת לונדון בשנה שעברה, ולשיאו כמאמן הגיע, כאמור, בשבוע שעבר כשחניכו טומי ארשנסקי זכה במדלית ארד באליפות אירופה.

יו"ר איגוד הג'ודו משה פונטי, שמשמש גם כחבר בוועדה המקצועית מסר בתגובה: "מדובר בבקשה מעט תמוהה, שכן זהו סכסוך עתיק בין השניים. זהו מקרה מלפני חמש שנים, ומאז ספרונסקי מנסה להתנכל לאורן. ממה שידוע לי, אורן ידע בזמנו על מקרה אחד של קטין ששתה אלכוהול והשעה את הילד. בכל מקרה, אורן היה אז מאמן צעיר ולא מדובר על תפקודו כמאמן הנבחרת. היום אורן הוא מהמאמנים הבכירים שיש".