השאלה היומית: מי אשם – הכלב או הבעלים?

לאחר מקרי התקיפה האחרונים של כלבים שנחשבים מגזעים מסוכנים דוגמת פיטבול ואסמטף, שאלנו מאלף כלבים מטעם עמותת צער בעלי חיים על הנושא. המסקנה: גם אצל כלבים, הכל מתחיל ונגמר בחינוך. ומה אתם צריכים לעשות אם אתם מאמצים כלב כזה?

רק ביום שבת האחרון הותקפו אב ובתו על ידי כלב אמסטף ששוחרר בחוף, ללא רצועה וללא מחסום. בעליו של הכלב הצטרף לתקיפה, והכה בעצמו את האב - שניסה לבלום את הכלב התוקף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שאלנו את ליאור ברונשטיין, מאלף כלבים מטעם עמותת צער בעלי חיים, על אופיים של הכלבים שנחשבים מגזעים מסוכנים ועל דרכי הטיפול בהם.

הבעיה טמונה בבעלים או בכלב?

אין ספק שבבעלים. לתלות את האשם בכלב זה כמו להאשים את המכונית בתאונה או את האקדח ברצח. הבעלים של הכלב לחלוטין אחראי על הכלב שלו, על ההתנהגות שלו, על החופש לשחרר אותו מהרצועה. יש פה אחריות כוללת לבעלים החל מרגע האימוץ, כולל אחריות יומיומית על הכלב.

יש כלבים מהגזעים הללו שבדרך כלל מתנהגים באופן רגוע - אבל ברגע "מתהפכים" ואז יוצא מהם הצד המסוכן?

יש כלבים עם נטייה יותר אגרסיבית. יש כלבי תקיפה כמו פיטבול וכלבי שמירה כמו דוברמנים, רועים גרמנים, רוטוויילרים. אלה כלבים שיצר התוקפנות שלהם יותר מפותח, אבל חינוך של הכלב הזה אמור למנוע את כל הבעיות הללו.

אנשים שלוקחים כלב כזה בדרך כלל יודעים מה יש להם בידיים, ודואגים לחנך ולשלוט בכלב מגיל צעיר. הבעיה מתחילה כשהכלב הספציפי משמש לבעלים ככלי הרתעה - הבעלים מסתובב בשכונה עם הכלב המסוכן שלו והוא בעצם מאלף אותו לתקיפה, כך שהוא יחוש בעל ביטחון, אבל ברגע שהכלב משתחרר אין עליו שליטה. האפקט שהוא יכול ליצור בשעת תקיפה חמור הרבה יותר מכלבים אחרים.

מה נגזר על הכלב התוקף?

אוטומטית כלב שנושך נכנס להסגר של שבועיים, כדי לבדוק שאין לו כלבת או מחלה אחרת שיכולה לעבור בנשיכה. מעבר לזה, מדובר בעבירה פלילית - כשבן אדם משתמש בכלב למטרות עבירה על החוק ולכן סיכוי סביר שייקחו ממנו את הכלב. הוא יעבור לאחת האגודות בשביל אימוץ מחדש, או במקרים קיצוניים יש אפשרות שלא יימצא לו בית מפני שהוא תוקפני.

אימצתי כלב שנחשב מגזע מסוכן. מה עליי לעשות?

קודם כל לדבר ישר עם מאלף מקצועי. צריך להוציא את הכלב הרבה לטיולים, כדי "לשרוף" אנרגיות ולהוציא את רמת האגרסיות. בנוסף, יש לזכור: כלב שקשור כל היום בחצר או נמצא בבית, לא יודע איך להתנהג בחברת בני אדם או כלבים אחרים. צריך לדאוג לסוציאליזציה, ולהפגיש אותו כמה שיותר עם כלבים אחרים ובני אדם.