בשירותי הכיבוי מזהירים: "חוסר אחריות הוא ההבדל בין מדורה לשריפה"

שירותי הכיבוי וההצלה נערכו בכוחות גדולים לקראת מדורות ל"ג בעומר שמודלקות ברחבי הארץ, אבל נכונו להם לא מעט אתגרים כבר במהלך היום. בשעות האחרונות עסקו בכיבוי לא פחות מ-7 דליקות ושריפות, בין היתר בשל השרב הכבד והרוחות המזרחיות החזקות. "ל"ג בעומר מוסיף לנו 75% מהאירועים", הסביר היום טפסר שמוליק פרידמן

חקירת השריפה שפרצה מוקדם יותר בכלא מעשיהו כבר נמצאת בעיצומה, וגם מקורה אותר, אבל היא הייתה רחוקה מלהיות כאב הראש היחיד של שירותי הכבאות וההצלה היום, וזאת עוד לפני מדורות ל"ג בעומר שכבר מודלקות בכל רחבי הארץ וידועות מאז ומתמיד כנקודות תורפה. לקראת המדורות מזהירים הכבאים: "אנשים חסרי אחריות הם ההבדל שבין סתם מדורה לבין שריפה גדולה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשעות שחלפו מאז פרוץ שריפת הענק בכלא מעשיהו הגיעו חוקרי השריפות למסקנה כי מקורה הוא ככל הנראה קצר בנגריה שבה עובדים אסירים. הסוהרים החלו לכבות את האש, אבל הבינו שאין ביכולתם להשתלט על הלהבות והזעיקו את כוחות הכיבוי. בשל המרחק בין אגפי הכליאה לנגריה, לא היה צורך בחילוץ אסירים. השריפה עדיין משתוללת, אך צוותי הכיבוי שולטים על הלהבות ומעריכים כי יצליחו לכבותה תוך שעות.

שריפות ברחבי הארץ (שי גרינבאום, המייל האדום)

נציב שירותי כבאות והצלה רב טפסר שחר איילון הגיע היום לעקוב מקרוב אחר מאמצי הכיבוי ואמר: "הייתה התלקחות לא גדולה במפעל, ניסו לכבות אותה ולא הצליחו, ולכן הזעיקו אותנו. האש תפסה הרבה מטענים של עץ ופלסטיק".

שריפה נוספת פרצה אחר הצהריים בשדה קוצים ליד היישוב עזריקם באזור אשדוד. 4 צוותים עבדו על חסימת האש, והסתייעו בשלושה טרקטורים וכן במסוק שנתן תמונת מצב מלמעלה. מדובר בשטחי קוצים וחיטה והכבאים נלחמו בהתפשטות במשך זמן רב, בניסיון למנוע מהלהבות להגיע ליישוב וכן לתחנת דלק הנמצאת בפאתו.

השריפה בכלא מעשיהו (לירז ספיר)

"ל"ג בעומר מוסיף לנו 75% אירועים"

טפסר שמוליק פרידמן, סגן מפקד מחוז יו"ש בשירותי הכבאות, עדכן בראיון לתוכנית "מהדורה ראשונה" על המלחמה בלהבות בכלא מעשיהו ועל ההיערכות לקראת הערב. "33 צוותים טיפלו בשריפת הענק שפרצה בכלא מעשיהו", אמר פרידמן.

"בשלב זה אנחנו מטפלים בשש דליקות שדה ויער ברחבי הארץ בנוסף לדליקה בכלא מעשיהו", ציין עוד טפסר פרידמן, "ביניהן שריפה ביער השלום בירושלים, ביד רמב"ם, סמוך להדסים ובאשדוד. כרגע אנחנו לא יודעים מה גרם לשריפות, אך לאחר כיבוי האש נפתח בחקירה".

עשרות כבאים מנסים להתשלט על הלהבות (לירז ספיר)

על הגורמים להתלקחות השריפות אמר סגן מפקד מחוז יו"ש בשירותי הכבאות כי "תמיד יש עלייה בשריפות לאחר שנגמר החורף וכל הצמחייה מתייבשת. בתחילת הקיץ יש יותר שריפות בגלל מזג האוויר הקיצוני - יש יובש ורוחות מזרחיות חזקות".

הוא התייחס גם לחגיגות המסוכנות הערב במדורות בכל הארץ ואמר: "ל"ג בעומר מוסיף לנו 75 אחוזים מהאירועים. אנשים חסרי אחריות הם ההבדל בין סתם מדורה לבין שריפה גדולה".