קרקע באשדוד - כמעט בחינם

מכרז שיצא לקרקע נחשקת במיוחד בעיר אשדוד הסתיים במכירתה בסכום שנשמע כמעט דמיוני. 450 אלף שקלים לשטח גדול שעליו יוקמו קרוב למאה יחידות דיור. מדוע המדינה מחלקת קרקעות כמעט בחינם? ומה אומרים על העניין במשרד השיכון?

הזוכה במכרז ל-94 יחידות דיור בדרום מזרח אשדוד הוכרז שלשום. חברת פורטלנד זכתה בשטח המאוד אטרקטיבי, שמיועד למגורים במודל של שכירות לטווח ארוך תחת מחירים בפיקוח. המחיר הכולל הוא 450 אלף שקלים, ובחישוב פשוט, זה יוצא קצת פחות מ-5000 שקלים לדירה אחת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המכרז התנהל בלי מחיר מינימום, והמרבה במחיר הוא שזכה בו. כדי להמחיש עוד יותר את הבעייתיות שבמודל הזה, גורמים בענף הבנייה אומרים שאם היה מכרז אחר בשכירות שלא בפיקוח, המדינה הייתה יכולה להכניס לכיסה סכום של יותר מ-20 מיליון שקלים על הקרקע.

במכרז רגיל לדירות למכירה, המחיר היה יכול להיות אפילו כפול - 40 מיליון שקלים על הקרקע הזו. מכאן מגיעה השאלה עד כמה המדינה צריכה להעניק הנחות כשמדובר בשטח אטרקטיבי, ובמודל כה שנוי במחלוקת.

תגובת משרד השיכון: "אנו שמחים כי עוד מכרז של דיור להשכרה ארוכת טווח הוכתר בהצלחה. תוצאותיו מבטיחות כי גם באשדוד עוד עשרות משפחות יוכלו לשכור דירה במחיר מופחת כחלק מתהליך ליצירת שוק משוכלל לדיור להשכרה. תפקיד משרד השיכון הוא למצוא פתרונות דיור ולקדמם, ולשם כך המדינה הצהירה על נכונותה לוותר על הכנסות ממקרקעין. המשרד ממשיך בימים אלו לבחון דרכים נוספות להגדיל את היצע הדירות ולהאיץ את הבנייה".