סוף לשביתה: הצדדים הגיעו להסכם; עיני: "הממשלה התעשתה"

כחצי יממה לפני השבתתו של נמל התעופה בן גוריון, השביתה הגדולה הגיע לסיומה: הצדדים סיכמו כי המדינה תממן 97.5% מהוצאות אבטחת חברות התעופה הישראליות ובתמורה יחודשו ההמראות - ויבוצעו צעדי התייעלות בחברות. הטיסות יתחדשו רק מחר ב-05:00

שביתת חברות התעופה הישראליות  באה אל קיצה. על פי ההסכם בין אנשי משרד האוצר, משרד התחבורה וחברות התעופה הישראליות, המדינה תממן 97.5% מהוצאות האבטחה ובתמורה - אל על, ארקיע וישראייר יסיימו את השביתה באופן מיידי. טיסותיהן של חברות התעופה הישראליות מחודשות בהדרגה החל מהערב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתמורה לשיפוי הכמעט-מלא של הוצאות הביטחון, החברות הישראליות יידרשו לצעדי התייעלות - כנראה פיטורי עובדי ביטחון. הנושאים שעדיין נתונים במחלוקת, יידונו בוועדה משותפת וייחתמו בנפרד. מנכ"ל אל על אליעזר שקדי אמר בתום הדיונים כי ההסכם "הוגן, ראוי ונותן מענה לחברות באופן מעורר הערכה. נעשה הכל כדי להשלים את הטיסות מהארץ לחו"ל ומחו"ל לארץ. אנו עובדים על לוחות הזמנים והטיסות מכל רחבי העולם".

החברות נכנסות כעת למרוץ בניסיון להדביק את הפערים שנוצרו, תהליך שייקח 4-5 ימים. כמה טיסות של ישראייר ואל על יוצאות כבר הערב, של ארקיע - מחר בבוקר. בכל מקרה, אם אתם טסים, יש להתעדכן עם החברה לפני שמגיעים לשדה התעופה ולוודא שהטיסות יוצאות במועד. ברשות שדות התעופה מעריכים שבנתב"ג יהיו עומסים וממליצים לטסים להגיע מוקדם מהרגיל.  

עיני: "הממשלה התעשתה"

"בסופו של המשבר הממשלה התעשתה והבינה שדרישת העובדים לאפשר לחברות לשרוד ולקבל תנאי תחרות הוגנים מהווה אינטרס לאומי", אמר יושב-ראש ההסתדרות, עופר עיני. "חבל שנדרשנו להגיע לשביתה ולהפגנות והכנסה של אלפי משפחות לחרדה כדי להגיע לסיכום שיכולנו להגיע אליו במשא ומתן ענייני, הוסיף.

ממשרד האוצר נמסר כי, "החברות הבינו שהסכם "שמיים פתוחים" הוא עובדה מוגמרת. הגיעו להבנות בכל הנוגע להוצאות האבטחה". עוזי יצחקי, מנכ"ל משרד התחבורה, אמר כי "הדיון עדיין בעיצומו והדברים טרם סוכמו סופית", אך ציין כי "ישנן התפתחויות".

גם מנכ"ל חברת ישראייר, אורי סירקריס, צינן את ההתלהבות ואמר כי "הנוסעים לא צריכים עוד לארוז. נצטרך להמתין לאישור מההסתדרות על סיום השביתה".

שביתה בתעופה - סיקור נרחב:

ישראלים שתקועים בחו"ל: "לא דואגים לנו"

סדקים בשביתה? אל-על תפעיל 3 טיסות

מיום שלישי בבוקר: שביתה בנתב"ג

חייבים לטוס לחו"ל? תשלמו, והרבה

לא רק אנחנו: גם לופטהנזה משביתה את הטיסות

הסכם "שמיים פתוחים" אושר בממשלה

עופר עיני: "הסכם שמיים פתוחים - הרסני"