אלפי ישראלים תקועים בחו"ל: "לא דואגים לנוסעים, אנו שוקלים תביעה"

השביתה של עובדי אל-על, ישראייר וארקיע נכנסה ליומה השני וישראלים רבים שנתקעו בעקבות ביטול הטיסות זועמים ומתארים את חוסר האונים. "כולם מחפשים טיסות חלופיות ובינתיים משלמים על הלינה והאוכל, אומרים לנו להסתדר בעצמנו וזה מוביל למרמור קשה"

השביתה הנמשכת של חברות התעופה הישראליות גורמת לתסכול רב בקרב תיירים ונוסעים ישראלים שמבקשים להמריא מהארץ, ובמקביל אצל ישראלים רבים שתקועים בחו"ל ולא יכולים לחזור. בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט הם מספרים על הקשיים בהשגת טיסה חלופית ועל מוסר העזרה של אל-על.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עמית לוינטל הגיע לווינה בטיסת "לוט" מפולין, היה אמור לעלות על טיסת המשך של אל על לנתב"ג - שבוטלה. "הגענו לנמל התעופה והייתה נציגה של אל על שאמרה לנו שנצטרך להסתדר בעצמנו ולחפש קונקשן דרך חברה זרה לימים הקרובים", הוא מספר. "כל מי שהיה אמור לטוס עם אל-על מחפש דרכים חלופיות ונאלץ לשלם בינתיים על לינה ואוכל. אל-על לא דואגים לנוסעים ואומרים לנו להסתדר בעצמנו. זה מוביל למרמור ובצדק".

דלפקים ריקים בנתב"ג (עזרי עמרם)

לוינטל מתאר את המצוקה הקשה של הנוסעים ואת הבעיות הלוגיסטיות שבהן נתקלו. "חלק מהאנשים ישנו בשדה, נתקלתי באוסטרי שהיה אמור להגיע לכנס בתל אביב ולא יצליח".

הוא מוסיף כי למרות ההבטחות של אל-על להחזיר את הכסף על כרטיסי הטיסה לאנשים שנתקעו, רבים שוקלים תביעה. "אנשים מדברים על תביעות כי אומרים לנו למצוא מלון לבד והמינימום זה 130 אירו ללילה", הסביר לוינטל. "יש פה אנשים עם משפחות וילדים עם תוכניות. אחד מהם היה אמור להגיע לבר מצווה שלו ולא הגיע בזמן".

מחר: כל נתב"ג יושבת (עזרי עמרם)

בין אלפי הישראלים שנאלצים לבלות שעות ארוכות בנמלי תעופה ברחבי העולם נמצאת גם משלחת מראש העין של רקדניות בגילאי נוער שנסעו לייצג את ישראל באירופה לרגל יום העצמאות.

שירי גץ, המלווה את המשלחת, סיפרה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט על חוסר האונים שבו נתקלת הקבוצה לנוכח השביתה. " אל-על לא אומרים לנו כלום, אמרו שהטיסה בוטלה ואף אחד לא עוזר לנו", סיפרה גץ.

לדברי גץ, הורי התלמידות מנסים למצוא פתרון שיאפשר לקבוצה לעזוב את נמל התעופה. "לילדות יש בגרויות ומתכונות בימים הקרובים והן עלולות להפסיד אותן", הזהירה.

"אין לנו מושג איך נסתדר"

"אנשים לא יודעים אם עולים לטיסה או לא עולים", תיאר בריאיון לחדשות 2 באינטרנט קובי עבדו, שטיסתו לארץ מבוקרשט התבטלה אתמול. "בבוקר אמרו לנו שאולי כן תהיה טיסה, עכשיו אנחנו מעודכנים שביטלו טיסות, אולי עד שתיים, אולי עד שלוש. אנחנו כבר לא נטוס היום חזרה, יהיו שיבושים, יש לנו עבודה, יש לנו תכניות, אנחנו בסטנד ביי כרגע, לא נעים. זה מה שקורה כשעושים מלחמות בארץ, שקדי וכץ נלחמים על חשבוננו".

חלק מהתיירים לא שמעו על השביתה (עזרי עמרם)

קרן שפירא, שהשאירה את בנה בן השנתיים בארץ, מצאה את עצמה תקועה בשדה התעופה של רומא. "בפעם הראשונה תפסנו אומץ ונסענו לחו"ל בלי הילד", תיארה את המצב משדה התעופה, "עשינו שמיניות באוויר כדי שזה יצליח ונמצא לא סידור וכעת פשוט נתקענו. אין לנו מושג איך נסתדר". גם שפירא נותרה ללא מקום לינה לאחר שלא נותר מקום במלון. "אנחנו מתכננים פשוט ללון בשדה התעופה עד שנמצא טיסה", אמרה, "אבל העיקר שנוכל לראןת את הבן שלנו בקרוב".

על אף שביתת חברות התעופה הישראליות, ייצאו ב-17:00 שתי טיסות: של אל על לפריס ושל ישראייר לברלין. הטיסות אושרו בועדת החריגים של ההסתדרות. הוועדה גם אישרה לאל על לטוס הבוקר למדריד, ואמש בחצות יצאה טיסה לארצות הברית, שעליה ילדים משדרות האמורים להשתתף באליפות העולם ברובוטיקה.

הערב יוחלט: צווי מניעה לעובדים?

עם כניסתה של השביתה ליומה השני, לא נראה פיתרון באופק. התאחדות התעשיינים הגישה אמש עתירה לבית הדין הארצי לעבודה בירושלים, בה דרישה להוצאת צו לעובדים שיאסור עליהם לשבות ולשבש את העבודה.

כמו כן, התעשיינים דורשים מבית הדין להורות להסתדרות שלא להשבית את פעילות עובדי רשות שדות התעופה מחר לפנות בוקר, כפי שהוחלט בישיבת ההסתדרות. "יש לקיים דיון דחוף עם יו"ר ההסתדרות, שר התחבורה ושר האוצר, על מנת לסיים את הסכסוך לאלתר‎", נכתב בהודעתם. הערב יוחלט האם להוציא צווי מניעה לעובדים.

שביתה בתעופה - סיקור נרחב:

סדקים בשביתה? אל-על תפעיל 3 טיסות

מיום שלישי בבוקר: שביתה בנתב"ג

חייבים לטוס לחו"ל? תשלמו, והרבה

לא רק אנחנו: גם לופטהנזה משביתה את הטיסות

הסכם "שמיים פתוחים" אושר בממשלה

עופר עיני: "הסכם שמיים פתוחים - הרסני"

הנוסעים תקועים: "שקדי וכץ נלחמים על חשבוננו"