עתירה לביה"ד לעבודה נגד השביתה: "לקיים דיון דחוף"

התאחדות התעשיינים הייתה הראשונה להרים אמש את הכפפה ועתרה לבית הדין לעבודה נגד שביתת ועדי העובדים של חברות התעופה והכוונה להשבית את נתב"ג כולו ביום ג'. "יש לקיים דיון דחוף ולסיים את הסכסוך", נכתב. שר התחבורה כץ האשים: "העבודה שההסתדרות נותנת חסות לשביתה - חמורה"

האם יש סיכוי שיוצאו צווי מניעה לעובדי חברות התעופה השובתים? התאחדות התעשיינים הגישה אמש עתירה לבית הדין הארצי לעבודה בירושלים, בה דרישה להוצאת צו לעובדים שיאסור עליהם לשבות ולשבש את העבודה. כמו כן, התעשיינים דורשים מבית הדין להורות להסתדרות שלא להשבית את פעילות עובדי רשות שדות התעופה ביום שלישי הקרוב לפנות בוקר, כפי שהוחלט בישיבת ההסתדרות. "יש לקיים דיון דחוף עם יו"ר ההסתדרות, שר התחבורה ושר האוצר, על מנת לסיים את הסכסוך לאלתר‎", נכתב בהודעתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל, שר התחבורה ישראל כץ שהוביל בשנים האחרונות את מהלך "השמיים הפתוחים", תקף הערב בחריפות את הסתדרות העובדים ואת העומד בראשה. בריאיון במהדורה המרכזית כינה השר את החסות שנותנת ההסתדרות לשביתה - "חמורה".

"ישראל יכולה לקבל החלטות ואין גוף שימנע את זה. אנחנו באים להיטיב עם הציבור וחברות התעופה צריכות להתייעל. מה יוצא להן מהשביתה? חוץ מסבל לנוסעים, אין שום סיכוי לשנות את ההסכם", הצהיר כץ בפתח דבריו. באשר לטענות על חוסר הידברות וקריאה למשא ומתן, הוא אמר כי במשרד התחבורה מוכנים לשוחח עם חברות התעופה על ההשלכות.

"ועד העובדים מונע מההנהלה, שכנראה לא מספיק תקיפה, לבצע הליך התייעלות בחברה והמסלול שהם הולכים לקראתו, בלי קשר ל'שמיים הפתוחים' הוא לא נכון. לחברת 'אל על' 40 מטוסים ו-6,000 מטוסים ול'אייר ברלין' יש 200 מטוסים ו-9,000 עובדים. איך חברה יכולה להתחרות בשעה שהיא לא ייעלה את עצמה?", הוא הדגיש.

מהלך מתואם של כץ ונתניהו?

שר התחבורה סירב להתייחס לשאלה האם יוצאו צווי מניעה לעובדים אך אמר כי ההחלטה להשבית את כלל נמל התעופה בן גוריון ביום שלישי הקרוב היא שגויה. "עובדי רשות שדות התעופה מאוד תומכים בהסכם כי הוא יביא תיירים רבים. זה נגד האינטרסים שלהם".

במקביל, הערב האשימו בכירים בהסתדרות כי העברת הרפורמה היא מהלך מתואם ומתוכנן של ראש הממשלה נתניהו ושר התחבורה כץ, כדי לגרום נזק ליחסים הטובים שנוצרו בין יו"ר ההסתדרות עיני לשר האוצר לפיד. בסביבת ראש הממשלה הכחישו את הדברים ואמרו שלפיד הוא זה שהוביל את המהלך. גם השר כץ הכחיש את הדברים: "אני מוביל את התהליך הזה כבר שנים".

אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אמר הערב כי "עד שאתה לא מכאיב - אף אחד לא שומע אותנו". לדבריו, הפתרון היחיד הוא משא ומתן בין ההסתדרות לוועדי החברות. "אפשר לפתור את הבעיות. בואו ביחד נדאג ל-17 אלף עובדים בענף ונשמור על תעופה כחול-לבן", הוא המשיל.

דלפק יתום של "אל על" (רויטרס)

שדה התעופה באילת. מושבת לחלוטין (לי זינגר)

ב"אל על" יחזירו את הכסף לנוסעים

ביום שלישי הקרוב ייסגר נתב"ג מהשעה 05:00 בבוקר למספר שעות. במהלך היום יתקיים דיון נוסף של ההסתדרות וראשי וועדי העובדים אז יוחלט על צעדי המשך. "הכל דינמי, אבל אנחנו רוצים לעצור את זה", הוא הדגיש.

בשלישי: כל נתב"ג יושבת (עזרי עמרם)

במקביל, מנכ"ל "אל על" אליעזר שקדי הודיע כי החברה תחזיר את הכסף לנוסעים שטיסותיהם בוטלו. עם זאת, רבים מהנוסעים שרכשו חבילות נופש, הזמינו מלונות והשכירו רכב, לא יקבלו פיצוי. החברה הודיעה הערב כי טיסה 001 של אל על מתל אביב לניו יורק תצא הלילה כמתוכנן.

שביתה בתעופה - סיקור נרחב:

מיום שלישי בבוקר: שביתה בנתב"ג

חייבים לטוס לחו"ל? תשלמו, והרבה

לא רק אנחנו: גם לופטהנזה משביתה מחר את הטיסות

הסכם "שמיים פתוחים" אושר בממשלה

השר לנדאו: הסכם השמיים הפתוחים חיוני לתיירות

עופר עיני: "הסכם שמיים פתוחים - הרסני"

הנוסעים תקועים: "שקדי וכץ נלחמים על חשבוננו"