מיום שלישי בבוקר: שביתה בנתב"ג למספר שעות

ראשי ועדי העובדים של חברות התעופה הישראליות ויו"ר ההסתדרות עופר עיני החליטו בתום פגישה הערב, שמיום שלישי ב-5:00 יושבת נמל התעופה לחלוטין למספר שעות, במקביל להמשך השביתה בחברות הישראליות. אל על ביטלה את כל הטיסות עד 21:00. "אל על" תחזיר את הכסף לנוסעים שטיסותיהם בוטלו

בתום ישיבת ראשי ועדי חברות התעופה הוחלט כי מיום שלישי בשעה 05:00 בבוקר תוחרף השביתה: על פי ההחלטה של יושב ראש ההסתדרות עופר עיני, נמל התעופה בן גוריון ייסגר לחלוטין למספר שעות ביום שלישי, זאת לאור הזדהות עם עובדי חברות התעופה. המשמעות היא שלא יהיו המראות או נחיתות בחברות הישראליות ובחברות הבינלאומיות. במקביל, תימשך עד אז השביתה הכללית בחברות הישראליות. מנכ"ל "אל על" אליעזר שקדי הורה הערב להחזיר את הכסף לכל מי שטיסתו בוטלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נמשיך את השביתה עד אשר משרדי התחבורה והאוצר ידברו עם מנהלי החברות כדי למצוא פתרון שימנע קריסה", אמר לחדשות 2 יגאל כהן, יו"ר ועד עובדי ארקיע. "אנחנו לא נגד ההסכם אלא בעד תחרות. כל מה שאנו דורשים זה שהמשרדים יגיעו לפתרון מאוזן".

מוקדם יותר, "אל על" הודיעה על ביטול כל הטיסות עד השעה 21:00 היום. בממשלה העבירו מסר מעודד לחברות לאחר שהודיעו כי צוות מיוחד יציג תוך 45 יום את השלכות ההסכם - בדגש על הוצאות האבטחה הכבדות. "אל על" משכה את ההודעה שלה לנוסעים עד שעה מאוחרת מאוד, כך שרבים מהנוסעים הגיעו לנמל התעופה אך נאלצו לחזור לבתיהם.

"ראש הממשלה הורה לבחון מספר היבטים שעלו מצד חברות ישראליות אבל זה לא סותר את החלטת הממשלה שמאשרת ברוב קולות את המשך התהליכים לפתיחת השמיים בישראל", אמר לחדשות 2 באינטרנט מנכ"ל משרד התחבורה עוזי יצחקי. בניגוד לטענות חברות התעופה והוועדים, במשרד התחבורה טוענים כי אלה היו שותפות לכל הדיונים בנושא. "במהלך כל התקופה של גיבוש ההסכם, החברות היו ערות לדברים, והיו חלק מהדיונים עצמם. שיתפו, שאלו ובחנו איתן סוגיות".

אין טיסות. נתב"ג, היום (חדשות 2)

נוסעים הגיעו וחזרו הביתה (עזרי עמרם, חדשות 2)

במשרד התחבורה מאמינים כי ההסתדרות תגלה אחריות במאבקם. "בתקופה כזאת שהתחבורה היא כלי כל כך מרכזי בחיי הציבור צריך לנהוג באחריות ואני לא ממליץ להיות מהיר עם היד על ההגה", אמר יצחקי בתגובה לאיומים על השבתת הרכבות כאות הזדהות. "הממשלה חייבת לקבל החלטות ולמשול ואני חושב שצריך לראות איך נערכים לזה".

נתניהו ולפיד בירכו: "הרפורמה טובה לישראל"

ההסכם אושר היום ברוב של 16 תומכים מול שלושה מתנגדים בלבד. ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על אישור ההסכם: "מטרת הרפורמה שאישרנו היום היא הורדת מחירי הטיסות מישראל ואליה והגברת התיירות הנכנסת. אני מברך את שרי האוצר והתחבורה שהתייצבו להעביר את הרפורמה הזאת שנדונה כבר שנים רבות. נמשיך לקדם רפורמות להורדת יוקר המחייה ולייעול השירותים לאזרחי ישראל".

השביתה תחריף ביום ג' (עזרי עמרם, חדשות 2)

במהלך הדיון אמר שר האוצר יאיר לפיד כי "רפורמת השמיים הפתוחים טובה לישראל. היא תוביל להורדת המחירים ולהגברת התחרות, ולא תפגע בהיקף מקומות העבודה במשק אלא להפך".

לדברי לפיד, התאחדות התעשיינים מעריכה שכעשרת אלפים מקומות עבודה חדשים ייווצרו בעקבות אישור ההסכם. הוא הוסיף כי ההסכם ייכנס לתוקפו רק באפריל 2014, וכי לאחר אישורו יחל דיאלוג עם חברות התעופה, "על מנת לאזן בין ההתייעלות המתחייבת לבין צרכי חברות התעופה הישראליות, עובדיהן וצרכי הביטחון בטיסות לישראל וממנה".

שביתה בתעופה - סיקור נרחב:

הסכם "שמיים פתוחים" אושר בממשלה

השר לנדאו: הסכם השמיים הפתוחים חיוני לתיירות

עופר עיני: "הסכם שמיים פתוחים - הרסני"

אמורים לטוס לאילת? קחו את הרכב

הנוסעים תקועים: "שקדי וכץ נלחמים על חשבוננו"