בעקבות האירועים ברהט: שביתת מחאה במגזר הערבי

הנהגת המגזר הערבי הודיעה כי תקיים מחר שביתה כללית במחאה על העימותים הקשים שפרצו ברהט במהלך מסע הלוויה של סמי אל ג'עאר – הצעיר שנורה למוות על ידי שוטרים בשבוע שעבר. בעימותים בין המפגינים למשטרה נהרג אדם אחד, 23 מפגינים נפצעו, ושוטר נפגע באורח בינוני

רכב משטרה שהושחת ברהט (sonara.net)

ועדת המעקב של ערביי ישראל הכריזה אמש (ראשון) כי תקיים מחר שביתת מחאה כללית במגזר הערבי, בעקבות מהומות הענק שפרצו ביישוב הבדואי רהט במהלך לווייתו של הצעיר הבדואי שנורה למוות על ידי שוטרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המהומות נמשכו שעות ארוכות, ובמהלכן נהרג אדם אחד ו-23 בני אדם נפצעו, בהם שוטר שנפגע באורח בינוני. האירוע החל כאשר בזמן הלוויה נקלע רכב משטרה לקרבת מקום. תוך זמן קצר הקיפו צעירים את הניידת והחלו ליידות עליה אבנים. לבסוף הצליחו השוטרים להיחלץ מהרכב ולהימלט מהמקום. אחד מהם נפגע מאבן.

עימותים אלימים ברהט (sonara.net)


השוטרים שנמלטו הזעיקו תגבורת ועימותים קשים התפתחו בין כוחות הביטחון לבין התושבים. הכוחות השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובמהלך העימותים נפגעו מפגינים רבים ברמות פציעה שונות.

ממלא מקום ראש העיר רהט, עטא אבו מדיע'ם, סיפר כי העירייה כינסה ישיבת חירום בעקבות ההתרחשויות. "העימותים פרצו בעקבות הלוויית הצעיר שנהרג מירי שוטרים", סיפר. "כתוצאה מהעימותים נפצעו מספר אנשים".

חבר הכנסת דב חנין (חד"ש) דרש להקים ועדת חקירה ממלכתית בעניין הריגתם של אזרחים ערבים על ידי המשטרה. "ברור שקיימת כאן בעיה מערכתית חמורה, וזו מציאות בלתי נסבלת שאי אפשר להשלים איתה", אמר. "מאז אוקטובר 2000 יותר מ-45 אזרחים ערבים נהרגו על ידי שוטרים. אי אפשר לדבר עוד על מקרים מבודדים ומנותקים זה מזה. צמרת המשטרה נכשלה בטיפול בעניין ולכן נדרשת חקירה חיצונית מקיפה ומעמיקה שתוביל לשינוי חד ביחסה של המשטרה לאזרחים הערבים בישראל".

גם אתמול התקיימה שביתה במגזר הערבי

נורה על ידי שוטרים. אל ג'עאר


ועדת המעקב של ערביי ישראל קיימה גם אתמול שביתה ברשויות המקומיות במגזר הערבי, במחאה על מותו של הצעיר. מלבד הרשויות המקומיות, ביישובי הנגב הושבתו גם כלל המוסדות הציבוריים.

שתי השביתות הוכרזו בעקבות האירועים האחרונים. בסוף השבוע שעבר נערכה הפגנת ענק ברהט הקוראת להביא את השוטרים היורים לדין. המחלקה לחקירות שוטרים פתחה בחקירת פרטי האירוע, והטענה כי הצעיר נורה בידי שוטרים נבדקת. סמי אל ג'עאר נורה למוות בשבוע שעבר במהלך מבצע משטרתי לאיתור סמים.