האם גם צה"ל אחראי לזיהום נחל הקישון?

במשך שנים הדעה הרווחת הייתה שהגורמים שזיהמו את נחל הקישון, וגרמו למחלות של צוללנים רבים, היו המפעלים התעשייתיים שבאזור. אלא שחקירה של המשרד להגנת הסביבה מעלה חשד כי גם צה"ל בעצמו, נמנה עם הגורמים המזהמים של הנחל

נחל הקישון, ארכיון (רשות נחל הקישון)

לפני כחמש שנים החל מאבק משפטי של עשרות לוחמי שייטת וצוללנים נגד מפעלים ותאגידים שונים בטענה כי זיהמו את נחל הקישון - דבר שגרם למחלות ממאירות בקרב החיילים. הבוקר מפרסם העיתון "ידיעות אחרונות", כי בימים אלה מתנהלת חקירה נגד צה"ל בחשד שגם הוא אחד הגורמים שהזרימו שפכים למימי הנחל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חוקרי אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה גילו לאחרונה כי בסיס בצ"ת של חיל הים, היושב על גדות אחד מיובלי הקישון, מעולם לא חובר למערכת ביוב והזרים במשך שנים ארוכות שמנים ודלקים משומשים אל הנחל.

בנוסף, התברר כי הבסיס המזהם לא הופיע ברשימות שסיפק הצבא למשרד לפני כשנתיים, בו היו אמורים להופיע כל בסיסי צה"ל שאינם מחוברים למערכת ביוב מסודרת. חקירה בנושא העלתה שמערכת שהייתה אמורה להקטין את הזרמת השפכים לנחל כשלה, וכשקצינים בחיל הים פנו לפיקוד ודיווחו על התקלה, הם נענו כי בשל בעיות תקציב לא ניתן לטפל כרגע בנושא.

המשרד להגנת הסביבה, שהחל לחקור את הנושא בעקבות דיווח על זיהום במעגן הדייגים שבשפך הקישון, שלחו למפקד חיל הים מכתב התראה לפני נקיטת צעדים משפטיים. הדבר הוביל את החיל לטפל במפגע שנמשך שנים, והיום מועברים שפכי הבסיס לטיפול במכון חיצוני.

התביעה שהגישו החיילים שנפגעו מן הצלילות בקישון מתנהלת בשנים האחרונות בבית המפשט, ונמצאת כעת בשלב הסיכומים. לא ברור עדיין האם יחליטו התובעים להוסיף את הצבא לרשימת הגורמים המזהמים, אשר גרמו למחלות הקשות.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הנושא מצוי בחקירת המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה. עם סיום החקירה יועברו ממצאיה לבחינת גורמי האכיפה והתביעה בפרקליטות הצבאית".