האב השכול תקף: "לא רוצים לקבל מהמדינה הרגשה שמתביישים בנו"

אביה של בת-חן שחק ז"ל, שנרצחה בפיגוע בדיזינגוף סנטר, תקף באזכרה הממלכתית את המדינה. "ארגון הנפגעים מתקיים מתמיכה דלה, בעוד ארגוני מערכת הביטחון נתמכים במיליונים", אמר. "בשלה השעה שצעקתנו תישמע"

מתייחדים עם זכר הנופלים: בהר הרצל נערך טקס האזכרה הממלכתי ל-2,493 נפגעי פעולות האיבה בארץ ובחו"ל בהשתתפות נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת, הרבנים הראשיים ומשפחות שכולות. את הטקס העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

צביקה פוזיס-שחק, יו"ר ארגון נפגעי פעולות האיבה ואביה של בת-חן, שנרצחה בפיגוע בדיזינגוף בשנת 1996, נשא דברים במהלך הטקס ומתח ביקורת חריפה על המצב החמור בו נתון ארגונו. "המדינה בהכירה באחריותה ובחשיבות שיקומנו בנתה מערכת של גמלה ופיצויים שיקום וסיוע תמיכה ועזרה לנפגעים", הדגיש פוזיס-שחק. "עם זאת, אין בכוחה של מערכת זו לענות על כל צרכיהם של הנפגעים ולעיתים קצרה ידה מלהושיע, חרף רצונה הטוב".

בת-חן שחק ז"ל (חדשות 2)

"ארגוננו נתקל בקשיים רבים שעה שהוא נאלץ להתקיים מתמיכה דלה- ללא משאבים", סיפר האב השכול בעצב שניכר היטב על פניו. "חמישה עובדים בלבד מטפלים באלפי משפחות של נפגעי פעולות האיבה".

פוזיס-שחק הביע תרעומת על המצב הכלכלי העגום של הארגון שהוא עומד בראשו. "לא חסד אנו מבקשים אלא צדק, לא טובה אנו מבקשים אלא את הראוי והמגיע לנו", אמר והוסיף: "כל שאנו מבקשים הוא שתחדל מדינתנו, בה ולמענה איבדנו את יקירנו, ליתן לנו את התחושה כאילו היא מתביישת בנו כאילו אנחנו בגופנו הננו אנדרטה להנצחת כישלונה של המדינה".

נתניהו: "נרדוף אחר המחבלים עד חורמה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו היה הראשון לשאת דברים בטקס. הוא התייחס למצבה של אדל ביטון בת ה-3 הנאבקת על חייה לאחר שנפצעה אנושות מיידוי אבנים ליד אריאל. נתניהו סיפר על שיחה שקיים עם אמה וציין: "קיבלנו בכך תזכורת על טרור האבנים שמצטרף לטרור בקבוקי התבערה, הסכינים, היריות, הטילים והמחבלים המתאבדים".

"תולדות המפעל הציוני זרועות בפעולות איבה. השמות מתחלפים אבל מטרתן זהה - הפרעות, המאורעות, חדירות המסתננים, ובשנים האחרונות פיגועי המחבלים - כל אלה נועדו להרוג בנו לזרוע פחד ובהלה, לערער את ביטחוננו", הדגיש נתניהו, "לעקור נטוע ולגרש אותנו מארצנו".

נתניהו הדגיש כי מדינת ישראל תמשיך לפעול ללא לאות נגד המפגעים. "עמנו לא ייסוג, לא נכנע, לא נוותר, נרדוף אחר המחבלים עד חורמה ונכה בהם בכל מקום", הבהיר ראש הממשלה, "הטרור אינו מכה משמיים - הוא מעשה ידי אדם, לרוב תת-אדם ואנחנו ננצח אותם".

זוכרים את הנופלים, היום (חדשות 2)

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון נשא מוקדם יותר דברים בטקס האזכרה הממלכתי בבית העלמין בקריית שאול. "עם רודף שלום אנחנו - ידנו לעולם תהיה מושטת, ונחתור בכל מאודנו להשלמה עם שכנינו", פתח יעלון את דבריו. "איננו רוצים לאבד את בנינו ובנותינו. אך לצערנו, ישנם עדיין לא מעט גורמים אשר מסרבים להכיר בזכותנו לבית לאומי יהודי בארץ ישראל באיזשהו גבול, ומאלצים אותנו להשיב מלחמה שערה כדי לגדוע את כוונותיהם".

יעלון פנה בדבריו אל המשפחות השכולות. "בלתי אפשרי להבין את עומקם של ייסורי הפרידה והגעגוע", אמר. "כל נופל הוא עולם ומלואו, וכל משפחה שכולה היא עולם ומלואו. הפצע שלכן, לעולם יתקשה להגליד. כאב חד, קבוע, ילווה אתכן כל ימיכן. המחיר ששילמתן למען המשך קיומה של מדינת ישראל הוא כבד מנשוא, בלתי נתפס".

 

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל התשע"ג - סיקור מיוחד:

האב השכול תקף: "לא רוצים לקבל מהמדינה הרגשה שמתביישים בנו"

דעה: תנו לנו רגע בין הקדיש למנגל

נתניהו: "אין מזור לכאב ואין נחמה שלמה"

מדוע חרדים לא עומדים במהלך הצפירה?

גולשים זוכרים: סיפורי החללים שקרובים ללבנו

צפו: לוחמי גדוד 51 חוזרים לחרמון

זעם על עצרת הזיכרון הדו-לאומית: מבזים את זיכרון הנופלים

איבדה את בעלה בפיגוע בורגס: "בני לא צריך לגדול בלי אבא"

עצרת דו-לאומית: "חולקים את קברי ילדנו"

שלמה ארצי נפגש עם האהובה מ"שיר חייל"

איבדה בעל ובן בשני פיגועים: "החלטתי לחיות"

טקס הדלקת נר הזיכרון בכותל המערבי

רה"מ: "מצדיע לגבורת הבנים והבנות"

משפחת פוגל: "הנכדים נותנים כוח"

רס"ן אורי אזולאי הפך במותו לאגדה

שכול כפול: איבדה שני בנים טייסים

הרמטכ"ל גנץ: "נזכור את הנופלים ונשלים משימתם"

חברים מספרים: "המחבל התחיל לירות ונתנאל נפל"

נתניהו: אנחנו כאן בזכות הנופלים

בג"ץ דחה עתירה להגביל את הצפירה

הבן הביולוגי והמאומץ נהרגו יחד