כחול-לבן בשחור-לבן: כך חגגנו פעם

מצעדים צבאיים במקום הופעות של אייל גולן ומירי מסיקה, פיקניקים במקום מנגלים ומעגלי הורה במקום ספריי קצף. החגיגות לכבוד יום העצמאות של ישראל נראו פעם קצת אחרת. צפו בתמונות הנוסטלגיות במהלך השנים

הורה במחנה הזמני של עין השופט בחדרה בשנו (צילום: ארכיון קיבוץ עין השופט)

אם תשאלו כמעט כל ישראלי שחי כאן אחרי הקמת המדינה איך חגגו פעם את יום העצמאות, סביר להניח שתשמעו במהלך פרץ הנוסטלגיה והפטריוטיות את המילה "מצעד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בין אם זה בלוד, בתל אביב, בנתיבות או בירושלים, אזרחי המדינה התמלאו בגאווה למראה חיילי צה"ל במדים מגוהצים חולפים על פניהם לצד טנקים, משוריינים ומפגנים אוויריים.

במאגר פיקיוויקי אפשר למשל למצוא תמונות מהמצעד שנערך בבירה ב-1968, במלאת 20 שנה למדינה, לאחר הניצחון במלחמת ששת הימים. המצעד החל בחלק הצפוני של ירושלים, שהיה שנה קודם לכן בשלטון ירדן, חלף על פני חומות העיר העתיקה והמשיך למרכז העיר.

הפעם לא חלו עוד מגבלות הסכמי שביתת הנשק. 4,500 חיילים לקחו חלק במפגן, בתוכם גוש של 120 חיילות, למעלה מארבע מאות כלים ממונעים ומטס אווירי של ארבע מאות מטוסים.

"מאגר התמונות פיקיוויקי, הפועל ביוזמת איגוד האינטרנט, משמר את הרגעים היפים בתולדות מדינת ישראל בעבר ובהווה ומאפשר לכל אחד להיכנס ולהשתמש בתמונות אלו באופן חופשי וללא עלות. תמונות מהבוידם המשפחתי יתקבלו בברכה", מציינת שאולה הייטנר, חברת ועד איגוד האינטרנט הישראלי.

יום העצמאות התשע"ג - סיקור מיוחד:

צפו: מטס חיל האוויר בשמי ישראל

חוגגים: קרוב למיליון מטיילים בדרכים

צפו: פרס, נתניהו, יעלון וגנץ "שרים עצמאות"

הנשיא פרס: "65 שנים של ניסים ללא הפסקה"

אובמה מברך את ישראל: "נעמוד לצידכם תמיד"

שני חתנים לחידון התנ"ך העולמי: ישראלי ואמריקני

גנץ בירך את המצטיינת הנכה: "מודה לך"

בגלל מזג האוויר: המטס בוטל בירושלים

הכירו: היחידות שקיבלו השנה עצמאות

טייסי חיל האוויר חושפים את הפעילות המבצעית הראשונה שלהם