נתניהו: "אין מזור לכאב ואין נחמה שלמה"

לאחר צפירה בת שתי דקות, נערך בהר הרצל טקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל. רה"מ נתניהו אמר בנאומו: "כוחות רבים נערכו להכחידנו - הם לא צלחו במזימתם, הם לא יצליחו לעולם"

מדינת ישראל מתייחדת היום עם זכרם של 25,578 חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה: בשעה 11:00 נשמעה צפירת דומייה בת שתי דקות ומיד לאחריו החלו טקסי זיכרון בעשרות בתי עלמין צבאיים ברחבי הארץ. טקס האזכרה הממלכתי התקיים בהר הרצל בהשתתפות ראש הממשלה, נשיא המדינה והרמטכ"ל. את הטקס העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ששכל את אחיו יוני במבצע אנטבה, הניח זר במקום ונשא דברים בפני המשפחות השכולות. "אנחנו יודעים שאין מזור אמיתי ואין נחמה שלמה", אמר נתניהו. "המענה למוות הוא החיים עצמם".

נתניהו הוסיף: "המדינה שלנו היא דבר מופלא שאיננו מובן מאילו. מיום לידת המדינה כוחות רבים ניסו להשמידה, הם לעולם לא יצליחו במשימתם. הסתכלו סביבכם על הפלא שנקרא מדינת ישראל, אי שטוף אור של יציבות וקדמה במרחב אפל רועש וגועש - ההצלחה הושגה בזכות אזרחי מדינת ישראל".

ראש הממשלה הבהיר כי ישראל תדע תמיד להגן על עצמה. "מול צבר האיומים שנערם מולנו צה"ל חזק מאי פעם, נוכל לעמוד בכל מבחן, נמשיך לבצר את כוחנו נמשיך לייחל ולפעול להשגת שלום ונמשיך להגן על מדינתו", אמר. "אנחנו תמיד זוכרים שלא היינו כאן בלי נכונותם של לוחמינו להגן על מדינתנו וללא המחיר של אובדן טובי בנינו ובנותינו".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון נשא דברים בטקס האזכרה הממלכתי בבית העלמין בקריית שאול. "עם רודף שלום אנחנו - ידנו לעולם תהיה מושטת, ונחתור בכל מאודנו להשלמה עם שכנינו", פתח יעלון את דבריו. "איננו רוצים לאבד את בנינו ובנותינו. אך לצערנו, ישנם עדיין לא מעט גורמים אשר מסרבים להכיר בזכותנו לבית לאומי יהודי בארץ ישראל באיזשהו גבול, ומאלצים אותנו להשיב מלחמה שערה כדי לגדוע את כוונותיהם".

צפירת יום הזיכרון, היום (חדשות 2)

יעלון פנה בדבריו אל המשפחות השכולות. "בלתי אפשרי להבין את עומקם של ייסורי הפרידה והגעגוע", אמר. "כל נופל הוא עולם ומלואו, וכל משפחה שכולה היא עולם ומלואו. הפצע שלכן, לעולם יתקשה להגליד. כאב חד, קבוע, ילווה אתכן כל ימיכן. המחיר ששילמתן למען המשך קיומה של מדינת ישראל הוא כבד מנשוא, בלתי נתפס".

בשעה 13:00 יתקיים בהר הרצל טקס האזכרה הממלכתי לחללי פעולות האיבה בארץ ובחו"ל. ב-16:00 ייערך במוזיאון אסירי המחתרות בעכו טקס האזכרה לחללי המחתרות ועולי הגרדום.

ברחבת הכותל המערבי בירושלים הדליק אמש נשיא המדינה שמעון פרס את אבוקת הזיכרון עם נציגת המשפחות השכולות מגי לקריף, אלמנתו של סגן ניר לקריף ז"ל שנהרג בהתרסקות המסוקים ברומניה. בדבריו הבטיח פרס כי "לא נשכח את אלה אשר לאורך 65 שנים, וגם לפני קום המדינה, סוככו על הארץ בגופם בדמם וברוחם".

הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ ספד לנופלים ודיבר על האיומים שעדיין ניצבים בפתחה של המדינה. "מתוך היכרות עם תעצומות נפשם של מפקדי צה"ל וחייליו, אני אומר לכם - חומת המגן של עמנו בצורה מתמיד", הבטיח גנץ. "חרבנו מושחזת מאי פעם. להבה הקטלני פועל בכל טווח ובכל תווך. ומי שצריך לדעת יודע, אין מקום ואין מטרה שקצרו זרועותיו הארוכות של צה"ל מלהשיג".

יעלון בקריית שאול (אריאל חרמוני)

בשעה 20:00 הערב יינעלו אירועי יום הזיכרון, וייפתחו אירועי יום העצמאות השישים וחמישה של מדינת ישראל, בטקס הדלקת המשואות המסורתי.

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל התשע"ג - סיקור מיוחד:

מדוע חרדים לא עומדים במהלך הצפירה?

גולשים זוכרים: סיפורי החללים שקרובים ללבנו

צפו: לוחמי גדוד 51 חוזרים לחרמון

זעם על עצרת הזיכרון הדו-לאומית: מבזים את זיכרון הנופלים

איבדה את בעלה בפיגוע בורגס: "בני לא צריך לגדול בלי אבא"

עצרת דו-לאומית: "חולקים את קברי ילדנו"

שלמה ארצי נפגש עם האהובה מ"שיר חייל"

איבדה בעל ובן בשני פיגועים: "החלטתי לחיות"

טקס הדלקת נר הזיכרון בכותל המערבי

רה"מ: "מצדיע לגבורת הבנים והבנות"

משפחת פוגל: "הנכדים נותנים כוח"

רס"ן אורי אזולאי הפך במותו לאגדה

שכול כפול: איבדה שני בנים טייסים

הרמטכ"ל גנץ: "נזכור את הנופלים ונשלים משימתם"

חברים מספרים: "המחבל התחיל לירות ונתנאל נפל"

נתניהו: אנחנו כאן בזכות הנופלים

בג"ץ דחה עתירה להגביל את הצפירה