הרמטכ"ל גנץ בכותל המערבי: "חרבנו מושחזת מאי פעם"

לאחר צפירה בת דקה, נערך בכותל המערבי טקס הדלקת נר הזיכרון. "אל תתנו לשקט להטעות אתכם", אמר הרמטכ"ל גנץ. "תחת פני השטח גועשת סערה של סכנות ואיומים". פרס למשפחות השכולות: "לכאבכם אין סוף. אתם הגיבורים של החיים"

מדינת ישראל מתייחדת עם זכר חלליה: הטקס המרכזי לציון יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה תשע"ג, במעמד נשיא המדינה שמעון פרס והרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, נפתח בשעה 20:00 ברחבת הכותל המערבי עם הישמע צפירת התייחדות בת דקה. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו את הטקס בשידור ישיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם תום הצפירה הדליק הנשיא פרס נר זיכרון בעזרת לפיד שהגישה לו מגי לקריף, אלמנתו של איש חיל האוויר סרן ניר לקריף ז"ל, שנפל בפעילות מבצעית באסון המסוק ברומניה ביולי 2010 והוא בן 26. לאחר מכן נשא פרס דברים.

"בעוד יום-יומיים יקופלו הדגלים ועם ישראל יחזור לשגרת יומו", פתח הנשיא פרס את דבריו אותם הפנה למשפחות השכולות. "גם אתם תחזרו לשגרת יומכם, אבל זו לעולם לא תהיה דומה לזו שלנו. בבת אחת, בחטף, נעלמה בת השחוק שליוותה אתכם כל השנים. אתם תשבו לארוחת הבוקר והכסא לידכם יהיה ריק, ולא יתמלא. זה הבן שלא יאחר לקום לארוחה. זו הבת שלא תבוא".

 

"בני המשפחה - אתם הגיבורים של החיים"

הנשיא פרס המשיך: "אתם, שלא תשמעו עוד את צחוק הילדים, ולא את קולם של צעדים במדרגות, לא תכסו את הילד, האב והבעל, בשמיכה לעת לילה. אתם שלא תגלו עוד דאגה לשובם המאוחר הביתה. לכאבכם אין סוף, אין יום ואין לילה, לא חודש ולא שנה. אתם, ההורים, הרעיות, הילדים, האחים והאחיות - אתם הגיבורים האמיתיים של החיים".

"אני מתבונן מתוך האבל הכבד הזה בפלא ההיסטורי ששמו מדינת ישראל. בניצחונותיה בשדות הקרב והשלום. ביצירתיות התוססת הפועמת בה, בהישגיה המופלאים המציבים אותה בתחומים כה רבים בחזית הקדמה העולמית", אמר פרס. "אין גבול לגאוותנו, אין גבול לגאוותי. קיומה של מדינת ישראל שוב אינו בגדר ספק. צה"ל ערוך ומוכן לכל תרחיש מול כל איום. אל מול כל סכנה".

"עוז רוחם של לוחמות ולוחמי צה"ל ומפקדיו, אומץ לבם ואמונתם בצדקת הדרך יחד עם שמירה על ערכי מוסר הם הערובה שידו של צה"ל תהא על העליונה. בתוך ה'יש' הזה, חובתנו לא לחסוך שום מאמץ ומחיר כדי לכלות את המלחמה מן הארץ ולהביא לה ביטחון ושלום", אמר פרס. "כי גם אם יהיה מחיר השלום כבד - לעולם לא יכבד מחירו. הטרור נושא רצח. השלום נושא חיים. לנו ולשכנינו. כאן, מול אבני הכותל הקדושות, אני אומר בשם עם ישראל כולו, שלכם, חללי מערכות ישראל, מגיעה התודה ואיתה תהילת עולמים".

"אל תניחו לשקט להטעות אתכם"

טקס הדלקת נר הזיכרון בכותל המערבי (חדשות 2)

אחרי הנשיא פרס עלה לשאת דברים הרמטכ"ל גנץ. "סיפורי מסירותם ועוז נפשם של הבנים והבנות מזכירים לנו בזכות מי ניתן לנו ללכת באלה הדרכים", אמר. "לא לשווא אנו קוראים להם 'מלח הארץ': הם תמצית דמעותיה של ארץ ישראל, הם זהב אדמתה שכריתם אתם - בני המשפחות - בעמל ובאהבה".

"הערב אני ניצב לפניכם, ראש המטה הכללי של צה"ל, לאורה של להבת הזיכרון, ומבטיח לכם: אם לעיתים נדמה שארצנו זרועת האנדרטאות היא 'ארץ על שמם', אז צבא ההגנה לישראל, שעושה דרכו לאור מופת פועלם, הוא 'צבא בשמם'. הערב דולקת הנתינה בנר הזיכרון שברחבת הכותל, ברבבות נרות הנשמה ברחבי הארץ ובקרבם של כל חייל וחיילת בצה"ל. להבת הנתינה היא נכונותם של צעירי ארצנו להתגייס ולתת מעצמם, מתוך הבנת גודל השעה".

"הערב, מתוך היכרות עם תעצומות נפשם של מפקדי צה"ל וחייליו, אני אומר לכם: חומת המגן של עמנו בצורה מתמיד", הבטיח גנץ. "חרבנו מושחזת מאי פעם. להבה הקטלני פועל בכל טווח ובכל תווך. ומי שצריך לדעת יודע: אין מקום ואין מטרה שקצרו זרועותיו הארוכות של צה"ל מלהשיג. השנה נציין ארבעה עשורים למלחמת יום הכיפורים", המשיך גנץ והזהיר. "ארבעים שנה אחרי, אם נדמה שהאויב לא מתדפק שוב על דלתותינו - אל תניחו לשקט להטעות אתכם. פני השטח תוססים ותחתיהם גועשת סערה של סכנות ואיומים מתפתחים".

לאחר נאומי פרס וגנץ קרא רב הכותל פרק בתהילים. צ'רלס פוזנר, אביו של סמל ראשון גדעון פוזנר ז"ל, לוחם חטיבת הנח"ל שנפל בפברואר 1997 באסון המסוקים והוא בן 22 אמר קדיש. הטקס ננעל עם תפילת "אל מלא רחמים" מפי החזן הראשי לצה"ל סגן אלוף שי אברמסון ושירת התקווה.

רה"מ: "מצדיע לגבורת החיילים והחיילות"

אחר הצהריים נפתחו אירועי יום הזיכרון בטקס בבית יד לבנים בירושלים. "מאז היותנו לעם, נאלצנו להילחם על חירותנו וקיומנו", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו באירוע. "שונאי ישראל בכל דור ודור הגלו אותנו, רדפו אותנו, פרעו בנו וביקשו למחות את זכר ישראל מעל פני האדמה. גם היום יש מי שקם ומאיים לכלותנו. הם לא הצליחו בעבר, הם לא יצליחו לעולם. אם ייגזר עלינו, נאחז בחרבנו ונצא לשדה המערכה אל מול מבקשי רעתנו. איננו ששים אלי קרב, איננו צמאי דמים, ידנו מושטת בשלום לכל העמים ולכל המדינות, קרובים כרחוקים, אבל במהלך הדורות למדנו שרק כוח מגן חזק יבטיח שלא תאונה לנו רעה".

ראש הממשלה, אח שכול בעצמו, פנה בדבריו ישירות למשפחות השכולות. "אני מביט בכם, בעיניכם, ואני מזהה את גודל הכאב", אמר. "היגון אינו מרפה מאף אחד מאיתנו, בני משפחת השכול, אבל אני מזהה גם אצלכם שפצעי השכול לא גרעו מהנשמה הגדולה ומהרוח האיתנה שלכם. וזהו סוד כוחנו וזהו סוד עוצמתנו. יחד עם העם כולו אני מצדיע היום לגבורתם של טובי הבנים והבנות, שראויים לתהילת נצח, לכוח אהבת ישראל, לכוח האחדות, לכוח מסירות הנפש, לכוח האמונה וההקרבה. יהיה זכרם של יקירינו שנפלו ברוך לעולמי עד".

מחר בשעה 11:00 בבוקר תישמע צפירה בת שתי דקות.

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל התשע"ג - סיקור מיוחד:

רה"מ: "מצדיע לגבורת הבנים והבנות"

משפחת פוגל: "הנכדים נותנים כוח"

רס"ן אורי אזולאי הפך במותו לאגדה

שכול כפול: איבדה שני בנים טייסים

הרמטכ"ל גנץ: "נזכור את הנופלים ונשלים משימתם"

חברים מספרים: "המחבל התחיל לירות ונתנאל נפל"

יום הזיכרון: מתי נסגרים בתי העסק

נתניהו: אנחנו כאן בזכות הנופלים

בג"ץ דחה עתירה להגביל את הצפירה