ראש הממשלה נתניהו: "מצדיע לגבורת הבנים והבנות"

ראש הממשלה, יו"ר הכנסת והרבנים הראשיים לישראל השתתפו בטקס פתיחת אירועי יום הזיכרון שנערך בבית יד לבנים בירושלים. נתניהו: "מוקירים את תרומתם העצומה של כל הנופלים וכואבים את כאב המשפחות". בשעה 20:00 תישמע צפירה בת דקה שתתן את האות לתחילת אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה

אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה נפתחו בשעה 16:00 בטקס בבית יד לבנים בירושלים. במהלך הטקס נשאו דברים ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. בשעה 20:00 יחל הטקס המרכזי ברחבת הכותל המערבי בצפירה בת דקה. ישראל מתייחדת ביום הזה עם 25,578 הרוגים. את טקס פתיחת האירועים בבית יד לבנים העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הטקס שנערך בבית יד לבנים בירושלים נפתח בקריאת פרק תהילים על ידי הרב הראשי בצה"ל תת-אלוף רפי פרץ. לאחר מכן עלה ירון בצלאלי, אביה של סגן הילה בצלאלי ז"ל שנהרגה בקריסת גשר התאורה במהלך ההכנות לטקס יום העצמאות בשנה שעברה, לקריאת קדיש.

"בפתחו של שבוע הזיכרון, התקומה והעצמאות, אנו מרכינים ראשינו לזכרם של 23,085 הנופלים והנופלות במערכות ישראל", פתח ראש הממשלה נתניהו את נאומו. "יהודים, דרוזים, נוצרים, מוסלמים, בדואים, צ'רקסים - הנופלים באו מכל שדרות החברה בישראל. אין שוויון גדול יותר מההתייצבות המשותפת בחזית ומסירת החיים כדי שאנחנו נחיה. בעוד כמה שעות, כשתהדהד צפירת הדומייה ברחבי הארץ, נתכנס סביב נר הזיכרון בכאב עמוק וגעגועים עזים ליקירינו גיבורי התהילה".

"היגון אינו מרפה"

הטקס ביד לבנים (חדשות 2)

נתניהו המשיך: "מאז היותנו לעם, נאלצנו להילחם על חירותנו וקיומנו. שונאי ישראל בכל דור ודור הגלו אותנו, רדפו אותנו, פרעו בנו וביקשו למחות את זכר ישראל מעל פני האדמה. גם היום יש מי שקם ומאיים לכלותנו. הם לא הצליחו בעבר, הם לא יצליחו לעולם. אם ייגזר עלינו, נאחז בחרבנו ונצא לשדה המערכה אל מול מבקשי רעתנו. איננו ששים אלי קרב, איננו צמאי דמים, ידנו מושטת בשלום לכל העמים ולכל המדינות, קרובים כרחוקים, אבל במהלך הדורות למדנו שרק כוח מגן חזק יבטיח שלא תאונה לנו רעה".

ראש הממשלה, אח שכול בעצמו, פנה בדבריו ישירות למשפחות השכולות. "אני מביט בכם, בעיניכם, ואני מזהה את גודל הכאב", אמר. "היגון אינו מרפה מאף אחד מאיתנו, בני משפחת השכול, אבל אני מזהה גם אצלכם שפצעי השכול לא גרעו מהנשמה הגדולה ומהרוח האיתנה שלכם. וזהו סוד כוחנו וזהו סוד עוצמתנו. יחד עם העם כולו אני מצדיע היום לגבורתם של טובי הבנים והבנות, שראויים לתהילת נצח, לכוח אהבת ישראל, לכוח האחדות, לכוח מסירות הנפש, לכוח האמונה וההקרבה. יהיה זכרם של יקירינו שנפלו ברוך לעולמי עד".

גם יושב-ראש הכנסת יולי אדלשטיין נשא דברים בטקס. "מה כבר אפשר לומר אל מול דמעה של אם, קדיש יתום של אב, בכי של ילדה וגעגוע של רעיה אוהבת?", אמר אדלשטיין. "הלשון הופכת כבדה והמילים דלות, מתקשות להביע את עוצמת הרגשות והכאב, המסירות והחובה".

"כרתנו ברית של חיים עם האדמה הזאת"

אדלשטיין הוסיף: "אתם לא צריכים יום מיוחד לזיכרון. אתם זוכרים היטב את הרגע ההוא, שגדע באחת את החיים והסיט אותם ממסלולם. יום הזיכרון הוא היום שבו אנו מחבקים אתכם. יום הזיכרון נועד לנו, לאומה הזוכרת את בניה ובנותיה, גיבורי ישראל, ברוכי הכישרונות ועתירי המעש, צעירים לנצח במלכות שמים, שחרפו נפשם למות על מזבח עצמאותנו. יום הזיכרון מזכיר לנו את מחירה הנורא של החירות, את העלות הכואבת של העצמאות, את הקורבן העצום שאנחנו משלמים בכל עת ובכל שעה".

יושב ראש הכנסת התייחס לאיומים הנשקפים גם היום למדינת ישראל. "כל עוד יאוים גן ילדים בשדרות ובחבל אשכול, לא יוכל חקלאי לעבד את אדמתו, אנחנו נתייצב נכונים לשלם את מחיר החירות. כל עוד תיפגע פעוטה מאבן רצחנית, טילים ישוגרו לעבר ערינו ונאומי השמדה ושטנה יושמעו מפי אלו המבקשים להשיג נשק להשמדה המונית, נתייצב להגן על כבודנו, על חירותנו ועל עצמאותנו". אדלשטיין הזהיר כי "אויבינו חייבים לדעת שדבר לא ירחיקנו מאדמה זו. כרתנו ברית של חיים ותקווה עם האדמה הזאת, ובבניינה נמשיך כל עוד נשמה באפנו".

"ספירת ימי השכול שלי רק מתחילה"

פתיחת אירועי יום הזיכרון. ארכיון (רויטרס)
אחרי אדלשטיין עלתה לשאת דברים שלומית חביון, אמו של עופר חביון ז"ל, בשם המשפחות השכולות. "השנה מלאה למעלה מרבע מאה לנפילתו של בנינו עופר", סיפרה. "כמו רבים מכם בשנים הראשונות, הייתי נוהגת בחלונות סגורים וצורחת, או צועדת על האנדרטה שלו וסופרת את אבני השביל כדי שהזמן יתקתק. וכמו רבים, היום אני ממוקדת בשמירה על השפיות שחונקת בי את זעקת האימהות וחיה את רצף העונות".

חביון הוסיפה: "בקיץ, כשכולם הולכים לים, אצלי חמה יוקדת על חלקת הקבר של עופר וסודקת את שוליו. בסתיו, שצובע לכולם את הנוף, אצלי נושבת הרוח בעליו ומפרכסת את הדרך אליו והגשם שמרווה את שדותיהם, מרטיב את לשדו. ובחורף, כשיורד ברד ושלג נערם על הרי ירושלים, קר לו מתחת לשמיכת המצבה ופוך הרוזמרין, גם כששמש מציצה לרגע מבין העננים וחושפת את אותיות ה'בן עשרים במותו' שקורעות את השלווה. ובריח של פסח שמציף את בתי כולם אני מחפשת אותו ויודעת שספירת ימי השכול האישי שלי רק מתחילה".

הערב: צפירת זיכרון בת דקה

הערב ב-20:00 יחל הטקס המרכזי ברחבת הכותל המערבי במעמד נשיא המדינה שמעון פרס, הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו וראש העיר ירושלים, ניר ברקת. בשל הטקסים, נסגר אזור שער יפו בבירה לתנועת כלי רכב החל מהשעה 16:30 ועד לסיום הטקס. הכניסה למקום תותר לתושביו בלבד.

לאחר מכן ייערך בכנסת האירוע "שרים לזכרם", בהשתתפות שר הביטחון משה יעלון. אירועי זיכרון ייערכו גם באמפי-פארק ראשון לציון, בבריכת הסולטן בירושלים ובמקומות נוספים בארץ.

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל התשע"ג - סיקור מיוחד:

רה"מ: "מצדיע לגבורת הבנים והבנות"

רס"ן אורי אזולאי הפך במותו לאגדה

הרמטכ"ל גנץ: "נזכור את הנופלים ונשלים משימתם"

חברים מספרים: "המחבל התחיל לירות ונתנאל נפל"

יום הזיכרון: מתי נסגרים בתי העסק

נתניהו: אנחנו כאן בזכות הנופלים