איבדה בעל ובן בשני פיגועים: "החלטתי לחיות"

גאולה הרשקוביץ-שלם איבדה את בעלה אריה ואת בנה אסף בשני פיגועי ירי שונים ותוך שלושה חודשים בלבד. היום היא מנציחה את זכרם יחד עם משפחתה החדשה ששותפה לדרכה. "הפצעים פתוחים אבל הקב"ה נתן לי את הכוחות", היא מספרת. "כשאני פועלת לזכרם אני מרגישה שאני נפגשת איתם"

גאולה, אריה ואסף הרשקוביץ (באדיבות המשפחה)

"אני לא אדם שיכסה עצמו בשמיכה - באופיי אני לא כזאת", כך מעידה על עצמה גאולה הרשקוביץ-שלם, שבתוך חודשים ספורים בלבד, בשנת 2001, איבדה את בעלה אריה ואת בנה אסף, וזו אולי הדרך לתאר את מהלך חייה מאז. גאולה, שאיבדה שתיים מן הדמויות החשובות בחייה, החליטה, למרות הכל, להמשיך ולחיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הפצעים פתוחים כל הזמן, אלה חורים בלב שלא ייסגרו לעולם, איבדתי גם בעל וגם את בני הבכור, בתוך שלושה חודשים - כל אחד בפיגוע אחר, איך מתגברים על זה? לי אין התשובות", אומרת גאולה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "אני מאמינה שהקב"ה יודע לנווט את הדברים והוא נתן לי המון כוחות. כל יום הוא יום חדש, כך אני מאמינה".

בינואר 2001 נהרג אריה הרשקוביץ בן ה-55, בעלה של גאולה, בפיגוע ירי סמוך לצומת א-רם. שני כדורים שנורו מרכב חולף פגעו בחזהו של הרשקוביץ, שנהג במכונית. הוא נפצע קשה ואיבד שליטה על כלי הרכב. כוחות רפואה של צה"ל הגיעו למקום תוך דקות - אולם הוא מת מפצעיו.

שלושה חודשים בלבד לאחר מכן, בנם אסף בן ה-1, יצא במכוניתו מהיישוב עפרה. באזור צומת ה-T בבית אל, נפתחה לעברו אש ממנה הוא נפגע. מכוניתו התהפכה והוא מת במקום.

זירת הפיגוע, ארכיון (חדשות 2)

מאז הטרגדיה הקשה שפקדה את משפחתה, החליטה גאולה להנציח את זכרם של השניים בכל דרך שהיא יכולה. רק לפני מספר חודשים השיקה ספר לזכרם, והיא ממשיכה במאמצי ההנצחה בכל רגע ורגע.

"כל פעם שאני פועלת ועושה דברים הקשורים אליהם אני מרגישה שאני באמת נפגשת איתם", אומרת גאולה. "גבעת אסף שמנציחה את שמו של בני, גני ילדים, פעילויות והרצאות לזכרם - אני פשוט לא יכולה להפסיק".

"הטרומפלדור של 2001"

גאולה ממשיכה במסעותיה ברחבי הארץ. היא הפכה למרצה שרבים רוצים לשמוע את דבריה בעקבות הסיפור הקשה שפקד את משפחתה. "אמנם עברו 12 שנים מאז הטרגדיה, אבל אני ממשיכה ומספרת לקבוצות רבות את הסיפור שלי ושל משפחתי", אומרת גאולה, "זה הגיע למצב שאפילו בשבעה לאסף הגעתי לתכנית בוקר בטלוויזיה, הכל כדי לספר עוד עליהם וכדי שאנשים יכירו את אריה ואסף".

למרבה ההפתעה, אמונתה של גאולה התחזקה בעקבות האירוע, אך היא לא רואה בכך דבר יוצא דופן. "אסף היה נשוי עם שני ילדים שגם הם שאלו ושואלים שאלות, אבל אין בהם כעס על הקב"ה", היא מספרת. "הם אומרים שלאלוהים אין קשר לדברים, שלא הוא פגע באבא שלהם אלא הערבים שרצחו אותו".

המוות הכה פעמיים, רכבו של אסף ז"ל (חדשות 2)

אריה ואסף ז"ל הפכו במרוצת השנים לסמל בעל משמעות יוצאת דופן עבור גאולה ועבור האנשים הרבים שממשיכים ללוות את הסיפור המיוחד שלהם. "אני מאמינה שאריה ואסף הם כמו הטרומפלדור של 2001", אומרת הרשקוביץ-שלם, "שבזכותם תיגאל הארץ".

פרק הזמן הישראלי והמיוחד בין יום השואה ליום הזיכרון ויום העצמאות לא פוסח גם על משפחת הרשקוביץ, וגאולה קושרת את הדברים: "שתי המשפחות שלנו הן משפחות של ניצולי שואה, הזמן הזה כאן ומעשינו במקום מזכירים לנו שזה המקום בו עלינו להיות ולהמשיך את חיינו ולא בשום מקום אחר, נמשיך להפריח את השממה בכל מקום בו נגור ונבנה וזו תשובתנו".

"פרפורים בבטן"

תשובה נוספת היא המסמך עליו חתמה גאולה שהתיר לבנה הצעיר להתגייס ליחידה קרבית מיוחדת, כאשר למרות החששות לא רצתה למנוע ממנו את השירות למדינה בצורה האופטימלית מבחינתו. "הלכתי עם פרפורים בבטן לחתום לבן שלי על השירות הקרבי שלו אבל לא יכולתי למנוע את זה ממנו, הרגשתי שאם הוא לא יעשה באמת את מה שהוא רוצה לעשות הוא יישבר", מודה גאולה. בנה, שבינתיים חתם לשירות קבע, משמש כיום כקצין צוערים בבית הספר לקצינים בה"ד 1.

מקום לזכרו, גבעת אסף (באדיבות המשפחה)

בשנים האחרונות התחתנה גאולה מחדש והקימה משפחה חדשה. "יש לי עוד שלושה ילדים ומשפחה מורחבת, גם ילדיי וגם ילדי בעלי ונכדים רבים", היא מציינת בסיפוק. "בעלי הנוכחי שותף להכל, הוא עוזר ותומך ומלווה אותי בכל דרך ההנצחה של אריה ואסף".

רגע לפני יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה נסעו בני הזוג הרשקוביץ-שלום לפגישה מטעם עמותת "משפחה אחת" שמאגדת משפחות רבות שחוו טראומה וכעת מתמודדות יחד. גאולה מבטיחה להמשיך ולספר את סיפור בני משפחתה שנרצחו ולעשות זאת במוטיבציה גדולה ובהתרגשות כל פעם מחדש. "אני טיפוס אופטימי כנראה, אחרי הכל, זה כל הסיפור", היא אומרת.

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל התשע"ג - סיקור מיוחד:

שלמה ארצי נפגש עם האהובה מ"שיר חייל"

איבדה בעל ובן בשני פיגועים: "החלטתי לחיות"

טקס הדלקת נר הזיכרון בכותל המערבי

רה"מ: "מצדיע לגבורת הבנים והבנות"

משפחת פוגל: "הנכדים נותנים כוח"

רס"ן אורי אזולאי הפך במותו לאגדה

שכול כפול: איבדה שני בנים טייסים

הרמטכ"ל גנץ: "נזכור את הנופלים ונשלים משימתם"

חברים מספרים: "המחבל התחיל לירות ונתנאל נפל"

יום הזיכרון: מתי נסגרים בתי העסק

נתניהו: אנחנו כאן בזכות הנופלים

בג"ץ דחה עתירה להגביל את הצפירה